PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nie żyje Piotr Soyka - wieloletni prezes Gdańskiej Stoczni Remontowa, laureat medalu Księcia Mściwoja

Nie żyje Piotr Soyka - wieloletni prezes Gdańskiej Stoczni Remontowa, laureat medalu Księcia Mściwoja
Piotr Soyka związany z przemysłem stoczniowym, przez wiele lat był prezesem zarządu Gdańskiej Stoczni „Remontowa”, twórcą Grupy Remontowa. Ciało 76-letniego Piotra Soyki znaleziono w niedzielę, 2 sierpnia, w jego mieszkaniu w Sopocie. Okoliczności nagłej śmierci badają policjanci i prokurator.
Piotr Soyka w październiku 2018 roku podczas uroczystości 70-urodzin rudowęglowca Sołdek
Piotr Soyka w październiku 2018 roku podczas uroczystości 70-lecia zwodowania rudowęglowca Sołdek
fot. Paweł Marcinko / KFP

 

Piotr Soyka urodził się 31 grudnia 1943 roku w Świętochłowicach, ale naukę pobierał w Gdańsku. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. dr. Władysława Pniewskiego, w 1968 roku - studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej, w 1972 - Studium Organizacji i Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.

Od 1972 roku związany z Gdańską Stocznią „Remontowa”, w latach 1984-1987 na stanowisku dyrektora ds. produkcji, od 1989 do 2009 roku w roli prezesa, dokonując restrukturyzacji i przekształcenia w Grupę Remontowa.

W 1998 roku z listy Akcji Wyborczej Solidarność został wybrany na radnego sejmiku pomorskiego. Kierował Forum Okrętowym (2001-2003) i Gdańskim Klubem Biznesu (2004-2006), w 2016 wszedł w skład Narodowej Rady Rozwoju utworzonej przez prezydenta Andrzeja Dudę. 

Piotr Soyka w 2003 roku został wyróżniony tytułem „Top Menedżer Roku” w dorocznym konkursie „Dziennika Bałtyckiego”, w 2008 roku otrzymał medal Księcia Mściwoja II przyznawany za wieloletnią wybitną działalność na rzecz Miasta Gdańska. Wcześniej odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1993), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1997) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2002). 

Ciało 76-letniego Piotra Soyki znaleziono w niedzielę, 2 sierpnia, w jego mieszkaniu w Sopocie. Okoliczności nagłej śmierci badają policjanci i prokurator.

 

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz napisała na swoim profilu Fb:

"Bardzo smutna wiadomość dotarła dziś do nas. Zmarł Piotr Soyka, który całe swoje życie poświęcił pasji, jaką był przemysł stoczniowy. Stworzył silną markę, która stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych w polskiej i światowej gospodarce morskiej. Piotr Soyka był stoczniowcem z krwi i kości, ale też społecznikiem i samorządowcem, który potrafił budować wspólnoty lokalne. Stocznia Remontowa, której szefował, wspierała inicjatywy społeczne, pomagając m.in. Miasto Gdańsk w odbudowie historycznego żaglowca Generał Zaruski, na którym młodzi żeglarze i żeglarki poznają życie morskie. Wpierał organizację obchodów tysiąclecia Gdańska, przewodniczył Społecznemu Komitetowi Wsparcia Euro 2012. Lista działań, w które się angażował jest naprawdę bardzo długa. Był też wielokrotnie wyróżniany. Otrzymał m.in. medal Księcia Mściwoja II przyznawany za wieloletnią wybitną działalność na rzecz Gdańska. Jestem wdzięczna za to, co Piotr Soyka zrobił dla naszego miasta, Pomorza i Polski.

Dziękuję Panie Piotrze. Spoczywaj w pokoju [*]".

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl