• Start
  • Wiadomości
  • Leszek Kopeć, legenda polskiego filmu. Pogrzeb w Gdańsku, w sobotę 

Leszek Kopeć, legenda polskiego filmu. Pogrzeb w Gdańsku, w sobotę 

Leszek Kopeć życiowo i zawodowo związany był z Gdynią, ale urodził się w Gdańsku - 3 lipca 1951 roku. Był też absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego. Stał się bardzo znany w świecie kultury jako dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Gdyńskiej Szkoły Filmowej, a także prezes zarządu Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni. Kochał kino.
23.04.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na czarno-białym zdjęciu widzimy starszego mężczyznę w półprofilu, ubranego elegancko w koszulę i marynarkę, który z uśmiechem unosi rękę w geście powitania lub pożegnania. W tle widać głośniki i rozmyte elementy wystroju wnętrza
Leszek Kopeć (1951-2025)
mat. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Czytaj także: Nie żyje prof. Artur Blaim, anglista, laureat Nagrody Naukowej Miasta Gdańska

Pogrzeb Leszka Kopcia rozpocznie się w sobotę (26.04) o 14:30 w kaplicy na cmentarzu Łostowickim w Gdańsku, i będzie miał charakter prywatny. Rodzina prosi o nieskładanie kondolencji.

Msza żałobna będzie odprawiona w sobotę, o godz. 12, w kościele pw. Chrystusa Zbawiciela w Gdańsku, ul. Pegaza 15.

Rodziny Zmarłego prosi, żeby zamiast kwiatów, wesprzeć Hospicjum Gdańskie im. Matki Teresy z Kalkuty:

Numer konta bankowego 87 1090 1098 0000 0000 0901 7457

Numer KRS 0000051189

W piątek, w Gdyńskim Centrum Filmowym, zostanie wystawiona księga kondolencyjna. Będzie można wpisać się do niej także w kaplicy, podczas uroczystości pogrzebowych.

Odszedł człowiek legenda, człowiek instytucja, człowiek kina. Łączył w sobie mądrość, skromność, charyzmę i zaciekawienie drugim człowiekiem. Zapamiętamy go jako twórcę kultury i autorytet, ale też – o czym wspaniale nam opowiadał – kierowcę rajdowego, producenta parasolek i autora powieści. 

 

Trudno uwierzyć w śmierć człowieka, który był od zawsze. W poprzednim roku Leszek Kopeć świętował 25-lecie pracy przy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych: Miałem trochę szczęścia – mówił. – Zaczynałem w czasach dla polskiego filmu niezmiernie trudnych. Po kilku latach, sytuacja zaczęła się zmieniać na korzyść. W innym wywiadzie dodawał: To jest tak fascynujące zajęcie, że trudno się od niego oderwać. Miałem po drodze parę naprawdę lukratywnych propozycji, ale nie zdecydowałem się między innymi dlatego, że żal było mi zostawić coś, co się tak pięknie rozwija.

 

Leszku, nie umiemy sobie wyobrazić, jak będzie wyglądał świat bez Ciebie - pożegnali wieloletniego dyrektora pracownicy i współtwórcy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Gdański okres 

Leszek Kopeć urodził się 3 lipca 1951 roku w Gdańsku, tu też studiował – w 1976 roku ukończył studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. W latach szkolnych i studenckich uczęszczał do sławnego gdańsko-sopockiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Żak”, prowadzonego przez jego współzałożyciela Lucjana Bokińca – późniejszego pomysłodawcę i pierwszego dyrektora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Ponad dwie dekady filmowej i kulturalnej historii

W latach 1999-2005 Leszek Kopeć był dyrektorem Neptun Filmu, firmy zajmującej się rozpowszechnianiem filmów i eksploatacją kin, propagowaniem kultury filmowej oraz organizacją życia filmowego, Jednocześnie w latach 2000-2002 był producentem, a następnie dyrektorem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Z gdyńskimi instytucjami związany był całym sobą - od 2005 do 2010 roku był dyrektorem Centrum Kultury w Gdyni, przez 12 lat był też wydawcą legendarnego kwartalnika artystycznego „Bliza”. W latach 2015 - 2022 - dyrektor Gdyńskiego Centrum Filmowego, a także - od 2010 roku - dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Był producentem kilkudziesięciu filmów dyplomowych absolwentów GSF, które zostały nagrodzone na ponad 100 i nominowane na ok. 200 festiwalach w kraju i za granicą, w tym dwukrotnie do Złotej Palmy w konkursie Court Metrage w Cannes. 

Nagrody i odznaczenia

Za swoje dokonania dla filmu i polskiej kultury otrzymał nagrodę Orła Pomorskiego w 2015 roku i tytuł Osobowość Roku Gdyni 2016 przyznawany przez „Dziennik Bałtycki”. Został odznaczony brązowym, srebrnym i złotym Medalem Gloria Artis Ministra Kultury, jest także laureatem Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Gdyni. W 2017 roku uhonorowany Medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. W 2022 roku otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za całokształt i osiągnięcia artystyczne.

Czytaj także: Zmarła Danuta Olędzka, projektantka gdańskich falowców

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Majówka z historią i naturą w Twierdzy Wisłoujście