• Start
  • Wiadomości
  • Nie żyje prof. Jerzy Limon - twórca i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Nie żyje prof. Jerzy Limon - twórca i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Brakuje słów i trudno zebrać myśli - odszedł prof. Jerzy Limon, wielka postać dla Gdańska, budowniczy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, pasjonat i wizjoner, a przy tym pozytywista - napisała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Prof. Jerzy Limon od lutego zmagał się w szpitalu z koronawirusem. Miał niespełna 71 lat. Do poniedziałku, 8 marca, w biurze Rady Miasta Gdańska wystawiona jest księga kondolencyjna.
03.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jerzy Limon (1950-2021)
Jerzy Limon (1950-2021)
fot. Rafał Placek / archiwum Gdański Teatr Szekspirowski

 

Tutaj możesz wpisać się do internetowej księgi kondolencyjnej. Księga kondolencyjna jest również wyłożona w siedzibie Rady Miasta Gdańska przy. ul. Wały Jagiellońskie 1.

 

Brakuje słów i trudno zebrać myśli - odszedł prof. Jerzy Limon, wielka postać dla Gdańska, budowniczy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, pasjonat i wizjoner, a przy tym pozytywista. Dzięki niemu Szekspir w Gdańsku stał się domownikiem. Po stokroć dziękujemy! Ostatni raz wymieniliśmy życzliwości w sierpniu, gdy „Wymurzaniem wolności” świętowaliśmy 40 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Potem widzieliśmy się jeszcze na pogrzebie prezesa Jerzego Gajewskiego, jednego z budowniczych teatru. Zdecydowanie za dużo tych covidowych śmierci. Gdyby człowiek mógł zawrócić czas… Jeszcze tak wiele tematów nie poruszyliśmy. Śpij spokojnie snem nocy letniej.

napisała na swoim profilu na FB prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

 

 

W związku ze śmiercią prof. Jerzego Limona w biurze Rady Miasta Gdańska (Nowy Ratusz, u. Wały Jagiellońskie 1) wystawiona została księga kondolencyjna. 

Do księgi wpisywać się można od czwartku (4 marca) do poniedziałku (8 marca) włącznie. Księga wyłożona jest w godzinach pracy urzędu, czyli: w czwartek i poniedziałek w godzinach 8.00-16.00, a w piątek w godzinach 8.00-15.00.

W czwartek o godz. 9.30 profesora Jerzego Limona pożegnają władze miasta. Wpisy kondolencyjne złożą Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta oraz Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska.

 

Profesora pożegnał rektor Akademii Sztuk Pięknych Krzysztof Polkowski

Z wielkim bólem przyjąłem wiadomość, że dzisiaj nad ranem odszedł od nas prof. Jerzy Limon. Wybitny anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, profesor nauk humanistycznych, inicjator i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk.

 

Profesor był przyjacielem naszej Alma Mater a w latach 2017-2018 Przewodniczącym Konwentu Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Był niezwykle życzliwym i ciepłym Człowiekiem.

 

Jego odejście to prawdziwie niepowetowana strata dla kultury. W imieniu Senatu i całej społeczności naszej Alma Mater oraz własnym składam Najbliższej Rodzinie Profesora, Przyjaciołom, Współpracownikom, Znajomym głębokie wyrazy współczucia.

 

Europejskie Centrum Solidarności:

Ogromna strata dla Gdańska, teatru, świata kultury i nauki – zbyt szybko odszedł prof. Jerzy Limon (1950–2021). A pół roku temu jeszcze razem „Wymurzaliśmy wolność”. Dziełem jego życia była odbudowa teatru szekspirowskiego w Gdańsku. Drogi Panie Profesorze, dziękujemy za to, że tłumaczyłeś nam Szekspira, i za ten otwierany dach teatru, przez który widać gwiazdy, za coroczny Festiwal Szekspirowski, za debaty o kulturze, do których siadałeś z nami w Europejskim Centrum Solidarności. Bardzo będzie brakować Twojego entuzjazmu, siły i dobrej energii. Żegnamy Cię Szekspirem: „Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają”…

 

Nadbałtyckie Centrum Kultury:

Kiedy odchodzi ktoś taki jak prof. Jerzy Limon, nie można w to uwierzyć… Człowiek pełen pasji i charyzmy. Myślimy, że będzie zawsze.

 

Ta śmierć to wielka strata dla kultury. Panie Profesorze, dziękujemy za lata współpracy, za to, że w murach Centrum św. Jana w Gdańsku mogliśmy niejednokrotnie gościć Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, za Pana wiarę w to, że wszystko można zrobić, że się uda…

 

W imieniu zespołu Nadbałtyckiego Centrum Kultury składamy bliskim wyrazy współczucia.

 

Teatr Miniatura

W nocy zmarł prof. Jerzy Limon, człowiek, który był jednym z filarów pomorskiego środowiska teatralnego, zarówno pod kątem naukowym, jak i artystycznym. Teatrolog, profesor Uniwersytet Gdański, autor licznych książek, tłumacz, ale przede wszystkim niesamowicie silna osobowość potrafiąca przeprowadzić od pomysłu do realizacji tak fantastyczną ideę jak Teatr Szekspirowski w Gdańsku. Składamy najszczersze kondolencje rodzinie Profesora oraz jego wszystkim współpracownikom z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

 

Teatr w Oknie

Słowa nie dźwigają ciężaru, łzy wygrywają.

 

Dziś w nocy odszedł od nas Człowiek nadzwyczajny, Profesor Jerzy Limon.

 

Pan Profesor był dla nas wszystkim: założycielem, inspiratorem, przewodnikiem, przyjacielem, a przecież nasz teatr jest zaledwie kroplą w oceanie inicjatyw i wizjonerskich dzieł tego niewyczerpanie twórczego Człowieka.

 

Panie Profesorze, to był dla nas najwyższy z zaszczytów.

 

Łączymy się całym sercem z rodziną Pana Profesora i wspieramy ze wszystkich dostępnych sił.

 

Pogrążony w głębokim smutku zespół Teatru w Oknie.

 

Uniwersytet Gdański

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Jerzego Limona, wybitnego wykładowcy na Wydziale Filologicznym UG i światowej sławy Szekspirologa.

 

Profesor dr hab. Jerzy Limon był znakomitą osobowością, współtwórcą i legendą gdańskiego życia kulturalnego oraz Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki na Wydziale Filologicznym UG, uwielbianym przez studentów, pełnym pasji wykładowcą, fundatorem i prezesem Fundacji Theatrum Gedanense, która przez ostatnie 31 lat doprowadziła do odbudowy i świetności teatru szekspirowskiego w Gdańsku. Jego Fundacja zapoczątkowała organizację nagradzanego i rozpoznawalnego nie tylko w Europie Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego.

 

Profesor Jerzy Limon był także autorem książek o tematyce szekspirowskiej wydawanych przez wydawnictwa polskie i zagraniczne, licznych artykułów, esejów, recenzji, a także powieści oraz przekładów sztuk elżbietańskich i współczesnych.
Za swoje osiągnięcia został odznaczony m.in. Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis, Honorowym Orderem Imperium Brytyjskiego w stopniu oficera przez królową brytyjską Elżbietę II, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem św. Wojciecha oraz Medalem 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego, który miał otrzymać na uroczystości 10 marca 2021. Był także laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza.

 

To wielka, niepowetowana strata dla nas i naszej uczelni.

 

Cześć Jego pamięci! Rektor, Senat i Społeczność Akademicka Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Opera Bałtycka w Gdańsku

Prof. Jerzy Limon, wspaniały teatrolog, wybitny anglista, menadżer kultury i cudowny człowiek, nie żyje. Z ogromnym żalem przyjęliśmy dziś informację o jego śmierci. To wielka strata dla świata kultury.

 

Michał Juszczakiewicz

Dziś nocą odszedł Jerzy Limon. Nie można w to uwierzyć. Jurku, nasz wzorze i inspiracjo, COVID złamał tylko kruche ludzkie ciało, twój wyjątkowy duch przetrwał i będzie nas nadal inspirował.

 

Małgorzata Chmiel

Odszedł prof. Jerzy Limon, budowniczy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

 

Wyrazy współczucia dla bliskich.

 

Nie ma takich słów, które mogą wyrazić smutek i żal. Wielka strata dla Gdańska.

 

Piotr Adamowicz

Odszedł prof. Jerzy Limon. Odszedł, a mógł jeszcze tyle dokonać, ale COVID nie oszczędza. Odszedł miłośnik i pasjonat Szekspira. Zostawił nam współczesnym i przyszłym pokoleniom Gdański Teatr Szekspirowski, za który dziękuję. Wyrazy współczucia i otuchy dla bliskich.

 

Żegnaj, profesorze. Świeć Panie nad Jego duszą.

 

Teatr Żydowski w Warszawie

Zmarł prof. Jerzy Limon, twórca i dyrektor Teatru Szekspirowskiego. Był naszym życzliwym Przyjacielem. W listopadzie gościliśmy na Festiwalu Szekspirowskim z naszą produkcją „Der Szturem. Cwiszn/ Burza. Pomiędzy” w reż. Damiana Josefa Necia. Żegnamy Przyjaciela, Człowieka Teatru i Wizjonera... Bliskim składamy głębokie wyrazy współczucia.

 

Jerzy Limon urodził się 24 maja 1950 roku w Malborku, historyk, tłumacz literatury angielskiej, teatrolog i pisarz.

Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Sopocie oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na którym studiował filologię angielską i historię. W latach 1975-1980 wykładowca literatury w Instytucie Filologii Angielskiej na Uniwersytecie w Poznaniu, od roku 1979 doktor. Od 1980 roku w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Od roku 1985 doktor habilitowany, a od 1993 profesor tytularny. W latach 1984-1990 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Anglistyki, a w 2005 roku był jego dyrektorem. Od 1983 do 2011 roku był kierownikiem, najpierw Zakładu Literatury Anglo-Amerykańskiej, a później Zakładu Historii Literatury Angielskiej, a w latach 2013-2017 kierował Katedrą Sztuk Scenicznych (obecnie zatrudniony w Instytucie Anglistyki i Amerykanistyki). Profesor nauk humanistycznych z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Wykładał w językach polskim i angielskim. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i ZAiKS, członkiem krajowym czynnym Polskiej Akademii Umiejętności oraz członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk. Wykładał gościnnie m.in. w Hunter College, University of Delaware, University of Colorado, University of Aberdeen, Kingston University oraz Shakespeare Institute w Waszyngtonie.

Fundator oraz (w latach 1989-2014) prezes Fundacji Theatrum Gedanense, stawiającej sobie za cel odbudowę w Gdańsku teatru elżbietańskiego oraz współorganizującej Festiwal Szekspirowski. Inicjator i dyrektor otwartego we wrześniu 2014 roku Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz założyciel i dyrektor artystyczny międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, który w 2017 roku uhonorowany został nagrodą Unii Europejskiej EFFE Award. Pomysłodawca i współzałożyciel Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich, której siedziba znajduje się w Gdańsku. Członek Międzynarodowego Towarzystwa Szekspirowskiego, Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego, Polskiego Towarzystwa Historyków Teatru, ZAiKS-u, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Członek założyciel Forum Integracji Nauki, Kultury i Sztuki Sfinks w Sopocie.

Był autorem wielu książek naukowych, wydanych w kraju i za granicą oraz ok. 150 artykułów, recenzji, esejów i szkiców popularno-naukowych drukowanych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Autor 120 haseł do Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN. W swoim dorobku miał również cztery powieści i przekłady sztuk dawnych (William Szekspir) i współczesnych (Tom Stoppard). W ostatnich latach wydał książki „Młot na poetów albo Kronika ściętych głów” (2014 r.) oraz „Szekspir bez cenzury. Erotyczny żart na scenie elżbietańskiej” (2018) nakładem gdańskiego wydawnictwa Słowo/obraz terytoria.

Jerzy Limon był laureatem wielu nagród w kraju i za granicą. W 2006 został wyróżniony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. W tym samym roku otrzymał również Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. W 2011 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2014 roku, za zasługi dla polsko-brytyjskiej współpracy kulturalnej, przez Królową Elżbietę II został odznaczony Honorowym Orderem Imperium Brytyjskiego w stopniu Oficera (OBE). W 2015 roku został laureatem Nagrody Jerzmanowskich, przyznawanej przez Polską Akademię Umiejętności. W tym samym roku otrzymał również Medal św. Wojciecha. W 2016 roku został uhonorowany tytułem Człowiek Roku 2015 przez redakcję Dziennika Bałtyckiego. 27 kwietnia 2019 roku w rodzinnym mieście Szekspira, Stratfordzie nad Avonem, odebrał międzynarodową nagrodę Pragnell Shakespeare Award za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu i rozwoju wiedzy na temat dzieł Williama Szekspira. W 2019 roku - jako pierwszy gdańszczanin - otrzymał prestiżową Nagrodę im. Aleksandra Gieysztora.

Zmarł 3 marca 2021 roku. 

 

PROF. JERZY LIMON NA ZDJĘCIACH

 

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!