Za każdym produktem stoi historia jego wytworzenia, począwszy od prac nad projektem poprzez pozyskanie surowca i produkcję. Te procesy obciążają z kolei środowisko i klimat pod postacią śladu węglowego i wodnego. Finalnie, góra odpadów rośnie, a można by było uniknąć ich wywarzania na wiele sposobów.
- Pozbywanie się ich (produktów już nam niepotrzebnych - red.), w ten wydaje się najszybszy i najwygodniejszy ze sposobów, stoi w sprzeczności z piramidą gospodarki obiegu zamkniętego, której celem jest wskazanie hierarchii najbardziej pożądanych dla środowiska i społeczeństwa zachowań oraz nawyków. „Kup-zużyj-wyrzuć” to najgorsza droga jaką możemy obrać w obliczu wyzwań przed jakimi stawia nas XXI wiek. Miasto Gdańsk, a także cenne oddolne inicjatywy społeczne oferują coraz więcej możliwości, aby tak nie czynić. Poczynając od żywności, na przykład wykorzystując Sklep Społeczny zaaranżowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, poprzez zbiórki tekstyliów, aż po bardzo pomysłowe grupy internetowe - wyjaśnia Piotr Kryszewski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Rzeczy, których już nie potrzebujemy, możemy w Gdańsku przekazać do:
- stacjonarnych sklepów charytatywnych, np. Punkt Charytatywny Dary, Z Dobrej Ręki, Fundacja Cudów Szafa
- lokalnych, facebookowych grup typu „give-box” (np. Uwaga, śmieciarka jedzie – Trójmiasto, E-givebox Trójmiasto (tylko oddam bezinteresownie!!!)
- stacjonarnych szaf typu „give-box”, np. szafa na ul. Jaskółczej
- kontenerów na tekstylia, np. kontenery PCK
- rozmaitych fundacji - za pośrednictwem ich stron internetowych, np. UbraniaDoOddania.pl
Coraz popularniejsze stają się też pchle targi, wyprzedaże garażowe (Pchli Targ w Oliwie) oraz tzw. wymianki, organizowane czy to w kameralnym gronie znajomych, czy też przez zewnętrze podmioty.
- Zwykłe porządki mogą być okazją do wprowadzenia w życie założeń tzw. gospodarki cyrkularnej, inaczej gospodarki obiegu zamkniętego – w tym wypadku jako „kup/odbierz – zużyj – podaj dalej”, a rozmaite przedmioty mogą bez problemu znaleźć nowego właściciela, jeżeli tylko wprowadzimy je ponownie do obiegu, tym samym go zamykając - przekonuje Olga Goitowska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej.
Warto pamiętać, że jeśli nie wszystko nadaje się do dalszego użytku lub jeśli zdecydujemy się coś wyrzucić to należy posegregować odpady do właściwych pojemników lub oddać w ramach dedykowanych zbiórek. Pomocą w tym zakresie służy aplikacja Czyste Miasto Gdańsk, która w prosty sposób przybliża zasady segregacji oraz usługi w ramach gospodarki odpadami świadczone przez Miasto Gdańsk.
Więcej informacji także na www.czystemiasto.gdansk.pl.
SPRAWDŹ, CO MOŻNA ZOSTAWIĆ PRZY ALTANCE ŚMIETNIKOWEJ, A CZEGO NIE