• Start
  • Wiadomości
  • “Nie wpuszczaj strachu do szkoły!”. Wspólna akcja miast - podpisz petycję przeciwko “Lex Czarnek”

“Nie wpuszczaj strachu do szkoły!”. Wspólna akcja polskich miast przeciwko “Lex Czarnek”. FILM

Unia Metropolii Polskich wspólnie ze Związkiem Miast Polskich walczą od miesięcy o to, aby tzw. Lex Czarnek nie wszedł w życie. Zainicjowano różne własne działania i aktywności. Tym razem miasta zorganizowały akcję społeczną “Nie wpuszczaj strachu do szkoły!”. Specjalna animacja zachęca do podpisania protestu przeciwko “Lex Czarnek”, nad którym w piątek, 4 lutego, obradować będzie Senat RP.
03.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

ZOBACZ ANIMACJĘ:

 

Akcję wspiera Miasto Gdańsk i prezydent Aleksandra Dulkiewicz, która napisała na swoim Fb: "Nie wpuszczajmy strachu do szkół. Szkoła, którą rządzi strach, to szkoła bez szans! Nie bójmy się zareagować. Zachęcam was do podpisania petycji bit.ly/35wrTer. Polska edukacja nie może stać się ofiarą centralistycznych ambicji i ideologicznego zamachu. To byłaby szkoła strachu i hipokryzji, jak z czasów PRL-u. 4 lutego projekt  LexCzarnek będzie tematem obrad nadzwyczajnego posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Pokażmy swój sprzeciw! Lex Czarnek można jeszcze zatrzymać". 

 

 

Jak podkreśla Unia Metropolii Polskich, projekt nowelizacji Prawa oświatowego zmniejsza wpływ wspólnot samorządowych - zarówno władz lokalnych, jak i rodziców - na pracę szkoły. Zachęcaliśmy Państwa już do podpisywania petycji - Zamach na polską szkołę!

Dalej czytamy na stronie UMP: "Mobilizacja naszego środowiska jest ważna, ponieważ PiS chce po raz kolejny pogrążyć oświatę samorządową. Najpierw była to likwidacja gimnazjów i znaczne utrudnienia w organizacji sieci szkół, potem zmniejszający się poziom części oświatowej subwencji ogólnej w relacji do wydatków bieżących, w tym wydatków płacowych, a teraz „Lex Czarnek”, który obok zastraszania i odbierania rodzicom praw do wychowywania swoich dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz dezorganizacji pracy szkół, wprowadza ręczne sterowanie zmianami w sieci szkół (decyzje podejmuje kurator, a płaci społeczność lokalna)".

„Lex Czarnek” w ocenie UMP i ZMP  czyni bezprawnie - niezgodnie nie tylko z Konstytucją, ale też z Europejską Kartą Samorządu Lokalnego - z kuratora oświaty organ nadzoru nad samorządem terytorialnym. Przyznawane mu kompetencje nadzorcze obejmują powierzenie i wygaszanie stanowisk dyrektorom placówek oświatowych oraz decydowanie o liczbie szkół, które dana JST ma prowadzić. Kurator nie ponosi przy tym żadnej odpowiedzialności za te decyzje, zmuszając społeczności lokalne do nieracjonalnej gospodarki finansami publicznymi. „Lex Czarnek” zapewnia wszechwładzę kuratorowi w blokowaniu racjonalnych zmian w sieci szkół, co znacząco wpłynie na i tak wysoki wzrost wydatków bieżących JST.

 

 

Unia Metropolii Polskich pisze: "Zachęcamy Państwa do wyrażania sprzeciwu wobec „Lex Czarnek” poprzez podpisanie petycji oraz zamieszczenie na Państwa stronach filmu i infografik. Chcemy, aby naszą petycję podpisała jak największa liczba osób. Gdyby ustawa decyzją Sejmu została skierowana do Prezydenta RP, chcemy tę petycję razem ze wszystkimi podpisami złożyć na ręce Andrzeja Dudy wraz z listem organizacji samorządowych z prośbą o skorzystanie z jego uprawnień dotyczących niepodpisania ustawy lub skierowania do Trybunału Konstytucyjnego".

Na stronach UMP i ZMP znaleźć można opinie prawne i stanowiska na temat Prawa oświatowego do wykorzystania:

 Opinia o zgodności z Konstytucją RP ustawy z dnia 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw

 

 

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane