• Start
  • Wiadomości
  • Nie tylko Męskie Granie. Ruszają koncerty w ramach Jarmarku św. Dominika

Nie tylko Męskie Granie. Ruszają koncerty w ramach Jarmarku św. Dominika

Od 22 lipca w różnych miejscach Gdańska wybrzmiewać będzie muzyka w ramach koncertów plenerowych. Na bezpłatne występy zapraszają organizatorzy Jarmarku św. Dominika, który potrwa do 13 sierpnia. Muzyczne sceny znajdziemy na Ołowiance i ulicy Rajskiej.
18.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
cztery osoby na szczudłach w przebraniach
Rozpoczęcie Jarmarku św. Dominika, lipiec 2022
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Jarmark św. Dominika wraca 22 lipca: 760 stoisk handlowych, festyny, liczne atrakcje

PRZYSTANEK RÓWNOŚĆ - SKWER HEWELIUSZA / RAJSKA

Przystanek Równość to specjalny projekt organizowany w czasie 763. Jarmarku św. Dominika, który potrwa od 22 lipca do 13 sierpnia, przypominający, że Gdańsk jest Miastem Równości - Miastem dla Wszystkich. 

Tu, na Skwerze Heweliusza, przy ulicy Rajskiej, znajdą się koncerty i liczne atrakcje, wpisujące się w formułę pasującą do letniej, wakacyjnej atmosfery. Poprzez działania artystyczne, strefy tematyczne, warsztaty, a także elementy scenografii, wydarzenia te niosą przesłanie idei równości, solidarności i wzajemnego szacunku.

W sobotę, 22 lipca - w dniu inauguracji 763. Jarmarku św. Dominika, o godzinie 14:00, na zaproszenie Cappelli Gedanensis, wystąpi Valeriy Filipov, który wykona „Summertime”. Pochodzący z Kijowa artysta od trzech dekad mieszka w Polsce, gdzie gra liczne koncerty - m.in. w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Teatrze Muzycznym i Teatrze Miejskim w Gdyni, na Zamku Joannitów w Skarszewach, Elbląskiej Galerii EL, czy w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Jego występy odbywały się także w Ukrainie, Czechach, Niemczech, Dani, na Słowacji i na Litwie. Jest laureatem Międzynarodowego Festiwalu Gry Na Instrumentach Unikatowych w Starogardzie Gdańskim.

Dzień później - w niedzielę, 23 lipca, o godzinie 17:00 rozpocznie się koncert „Odrobina folku w miłości” zespołu Słowiańska Dusza. To międzynarodowa grupa, której członkowie pochodzą z Polski, Ukrainy i Białorusi. Połączyła ich miłość do muzyki i chęć ocalenia bogactwa kulturowego narodów słowiańskich. Śpiewają piosenki folkowe oparte na tradycyjnych pieśniach ludowych: polskich, ukraińskich, rosyjskich i białoruskich. W repertuarze mają także utwory autorskie oraz m.in. ballady bardów: Bułata Okudżawy i Władimira Wysockiego. 

Tegoroczna edycja Jarmarku św. Dominika nie mogłaby się odbyć także bez znanego z poprzednich odsłon wtorkowego cyklu „Koncerty pod Gwiazdami”. To bezpłatne, kameralne muzyczne spotkania, podczas których występują soliści i muzycy scen operowych. W ich mistrzowskich interpretacjach zabrzmią „małe dzieła wielkich mistrzów” - przeboje operowe, operetkowe, musicalowe i filmowe. 

Cykl rozpocznie koncert we wtorek, 25 lipca, zatytułowany „Mistrzowskie Kreacje”. Wystąpią: Julia Iwaszkiewicz - sopran, Witalij Wydra - tenor, i Emilia Grażyńska - fortepian. W repertuarze m.in. dzieła Giuseppe Verdiego i Gioacchino Rossiniego.

We wtorek, 1 sierpnia, pod hasłem „Kolor w Muzyce” wystąpi Gdański Kwartet Akordeonowy, w składzie: Maciej Kacprzak, Paweł Ratajek, Paweł Wiśniewski, Wojciech Ulanowski, a towarzyszyć zespołowi będzie Kamil Pękala - baryton, i Aleksandra Bieg-Piaseczna przy fortepianie. W programie przeboje wielkiej klasyki, m.in. takich kompozytorów, jak Johann Sebastian Bach, Léon Boëllmann, Astor Piazzolla, Aram Chaczaturian czy Georges Bizet.

A wtorek, 8 sierpnia, to będzie Wielki Dzień Tenorów. Wystąpią: Marek Górski, Marcin Pomykała, Łukasz Wroński i Witalij Wydra. Akompaniować na fortepianie będzie Emilia Grażyńska, a koncert poprowadzi Barbara Żurowska-Sutt.

tłum na leżakach w parku
Koncerty pod gołym niebem w ramach Jarmarku św. Dominika to świetna okazja do zrelaksowania się po dniu pracy
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

PRZYSTANEK OŁOWIANKA POD ŻAGLAMI - WYSPA OŁOWIANKA

Na Ołowiance nie zabraknie wielu atrakcji i czasu na odpoczynek w trakcie tygodnia - po dniu pełnym wrażeń. W programie wydarzeń w tym malowniczym miejscu znalazły się seanse w kinie pod chmurką, sety didżejskie, i cykle koncertowe.

We wtorki, począwszy od 25 lipca, o godzinie 19:30 scenę przejmować będą muzycy odpowiedzialni za nieoczywiste brzemienia. 25 lipca zabrzmią „Dźwięki Natury >>Tam i tu<<. Wystąpią: Tomasz Ziętek - trąbka, elektronika; Aleksandra Szymczewska - piano; i Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod batutą Błażeja Połoma. 1 sierpnia „Dźwięki Miasta >>Urbis Sonos<<” przybliży Monika Kaźmierczak - carillon, a także trębacze Paweł Hulisz, Emil Miszk, Justin Bland i Fruzsina Hara, oraz Paweł Szewczyk - kotły. 8 sierpnia na „Dźwięki Sztuki” eksperymentalnej grupy Hinode Tapes zaprasza Censtrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”.

djka przy pracy
Scena, na której odbywają się koncerty, posłuży także do występów djskich
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Natomiast na Jazzowe Środy na Wyspie zaprasza Nowe idzie od morza. To projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska, obejmujący trzy dni koncertowe.

26 lipca na początek, o godzinie 19:30 wystąpi Malina Midera Quartet, w składzie: Malina Midera - fortepian; Szymon Kowalik - saksofon tenorowy; Alan Kapołka - perkusja; Szymon Zalewski - kontrabas. O godzinie 21:00 scenę przejmie Marcel Baliński Trio: Marcel Baliński - piano, klawisze; Franciszek Pospieszalski - kontrabas; Krzysztof Szmańda - perkusja.

2 sierpnia o godzinie 19:30 zagra Sneaky Jesus: Maciej Forreiter - gitara; Matylda Gerber - saksofon; Beniamin Łasiewicki - gitara basowa; i Filip Baczyński - perkusja. A o godzinie 21:00 - Alpaka Orkiestra: Emil Miszk - trąbka; Tomek Sadecki - gitara basowa; Sławek Koryzno - perkusja.

9 sierpnia o godzinie 19:30 posłuchamy O.N.E. w składzie: Monika Muc - saksofon; Kateryna Ziabliuk - piano; Kamila Drabek - kontrabas; Patrycja Wybrańczyk - perkusja. Dzień zakończy koncert Ziemowita Klimka (moog, elektronika) o godzinie 21:00.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Program może ulec zmianie. Więcej na jarmarkswdominika.pl.

TV

Piknik na Targu Węglowym. Mieszkańcy i goście świętowali 20. rocznicę Polski w UE