“Nie tylko Bullerbyn” - ilustracje Hanny Czajkowskiej w NCK do obejrzenia do 17 marca

W sobotę, 27 stycznia 2024 r., o godz. 17, w Ratuszu Staromiejskim NCK, odbędzie się wernisaż wystawy ponad 60 prac Hanny Czajkowskiej. To malarka i graficzka, która zilustrowała pierwsze polskie wydanie „Dzieci z Bullerbyn”, a także inne książki Astrid Lindgren, które wciąż chętnie czytają dzieci. Wystawa potrwa do 17 marca 2024. Wstęp wolny. 
26.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
bullerbyn 1
"Dzieci z Bullerbyn", ilustracje Hanny Czajkowskiej zobaczysz na wystawie w NCK, od 27 stycznia do 17 marca 2024
fot. mat. NCK

W sobotę premiera w Miniaturze: „Czerwony Kapturek”

Pamiętacie żółty kolor okładki ozdobionej delikatnym rysunkiem szóstki dzieci lecących na miotłach? Tak wyglądało w 1957 roku pierwsze wydanie “Dzieci z Bullerbyn” w Polsce. Powstałą w Naszej Księgarni książkę przetłumaczyła Irena Szuch-Wyszomirska, a o oprawę graficzną wydawnictwo poprosiło Hannę Czajkowską. 

Plakat wydarzenia, ilustracja Hanny Czajkowskiej z książki Dzieci z Bullerbyn  - dziewczynka w chustce na głowie leci na miotle
Plakat wydarzenia, ilustracja Hanny Czajkowskiej z książki "Dzieci z Bullerbyn"
fot. mat. NCK

Kim jest Hanna Czajkowska?

Hanna Czajkowska (zm. 1 lutego 1991) była malarką, graficzką i ilustratorką. Absolwentką Akademii Sztuk Pięknych, w której naukę rozpoczęła tuż przed, a ukończyła już po - II wojnie światowej. Malarstwo studiowała pod kierunkiem m.in. Tadeusza Pruszkowskiego, a grafikę u Jana Marcina Szancera. 

Szybko nawiązała współpracę z wydawnictwami specjalizującymi się w literaturze dla dzieci. Zilustrowała ponad sto książek dla najmłodszych, wśród których najbardziej znane są: “Dzieci z Bullerbyn”, “Nils Paluszek” i “Karlsson z Dachu” Astrid Lindgren (zobaczymy je na wystawie). Dzięki tym pracom Czajkowska stała się specjalistką od skandynawskiej literatury dziecięcej. 

Rysunki Hanny Czajkowskiej zdobią też “Bajkę o rybaku i rybce” Aleksandra Puszkina, “Oto jest Kasia” Miry Jaworczakowej i “Zajączka z rozbitego lusterka” Heleny Bechlerowej. Malarka współpracowała również z redakcją dziecięcego czasopisma “Miś”.

Malując, stosowała czyste, wyraziste barwy i dążyła do uogólnienia. Zachwycające są też jej ilustracje kreskowe. Prace Hanny Czajkowskiej były wielokrotnie wystawiane w kraju i za granicą. (na podst. nk.com.pl

- Nigdy nie była w Szwecji, choć lubiła podróżować - pisała o niej autorka publikacji „Bullerbyn Hanny Czajkowskiej” i książki “Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów”, Barbara Gawryluk. - Nie widziała na żywo czerwonych domków z białymi okiennicami, szwedzkich ogródków i podwórek, ani bawiących się na nich bosonogich maluchów z płowymi włosami. A jednak to jej ilustracje do najważniejszej książki Astrid Lindgren stały się dla wielu pokoleń Polaków furtką do skandynawskiej literatury i początkiem przygody z bohaterami szwedzkich książek.

bullerbyn 2
"Dzieci z Bullerbyn", ilustracje Hanny Czajkowskiej
fot. mat. NCK

Wystawa prac Hanny Czajkowskiej w NCK

Na wystawie pt. „Nie tylko Bullerbyn” w NCK zaprezentowane zostaną oryginalne ilustracje Hanny Czajkowskiej, do takich książek jak:  „Nils Paluszek”, „Emil zeSmalandii i „Dzieci z Bullerbyn” oraz reprodukcje ilustracji do książki „Karlsson z dachu”. W sumie zobaczymy ponad 60 prac, które artystka wykonała w różnych technikach (tempera, piórko i tusz) i kolorystyce - czarno-białe rysunki pochodzą z książki “Dzieci w Bullerbyn”, a kolorowe z pozostałych tytułów.

W galerii nie zabraknie pamiątek, osobistych rzeczy należących do Hanny Czajkowskiej, nadających kontekst i przybliżających realia, w jakich ilustratorka żyła i tworzyła. Będziemy mogli też pobawić się, dopasowując fragmenty tekstu do ilustracji. Przekonamy się, jak dobrze pamiętamy przygody dzieci z Bullerbyn. 

  • WERNISAŻ odbędzie się 27 stycznia 2024, o godz. 17.00.

Podczas wernisażu odbędzie się spotkanie ze Sławomirem Zagórskim, naukowcem, dziennikarzem i bliskim krewnym artystki oraz prezentacja dr Anity Wincencjusz-Patyny pt. „Polskie ilustratorki i ilustratorzy Astrid Lindgren”.

 

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord