Przypomnijmy, że Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił nabór do Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Fundusz do 11 grudnia 2020 r. zbiera elektroniczne deklaracje od placówek medycznych, które chcą przystąpić do programu. Pierwszeństwo mają poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej i te, które mają już umowę z Funduszem na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej.
Placówki, które deklarują zgłoszenie się do programu, musiały spełnić kilka podstawowych warunków. To między innymi: odpowiednie warunki lokalowe i kadra, możliwość szczepienia co najmniej 5 dni w tygodniu i zdolność do wykonywania co najmniej 180 szczepień tygodniowo przez jeden zespół szczepiący w punkcie szczepień.
Jak mówi Mikołaj Ruciński, dyrektor ds. świadczeń i lecznictwa Nadmorskiego Centrum Medycznego w Gdańsku (Centrum posiada 10 domów medycznych m.in. we Wrzeszczu, na Zaspie, Przymorzu, Żabiance czy Oliwie) niektóre wymogi Funduszu były trudne do spełnienia. W przypadku prowadzonych przez NCM przychodni to na przykład warunki lokalowe dotyczące osobnego punktu szczepień, który musi być tak zorganizowany, aby zapewnić separację pacjentów.
- Bez działań dostosowujących, inwestycji w budynkach naszych przychodni, szczepienia jesteśmy w stanie prowadzić w jednej, może dwóch naszych placówkach - mówi Ruciński. - W Gdańsku byłaby to przychodnia przy ulicy Kołobrzeskiej. Najtrudniejszy warunek to właśnie te wymogi lokalowe i 180 pacjentów tygodniowo, których trzeba zaszczepić.
Gdańskie przychodnie przygotowują się do szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2
Właśnie ten m.in. wymóg złagodzono. Jak poinformował Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ po konsultacjach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 z przedstawicielami placówek POZ, Fundusz zdecydował się wprowadzić zmiany do ogłoszenia o naborze do programu.
Doprecyzowano wymagania organizacyjne naboru:
- Wymóg szczepień przez 5 dni w tygodniu nie będzie dotyczył placówek POZ
- Wskazanie zdolności do wykonania co najmniej 180 szczepień w tygodniu, przez jeden zespół szczepiący, nie będzie wymagane dla placówek POZ.
Zmiany w ogłoszeniu wypracowano ze środowiskiem lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, podczas konsultacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Korekta wymogów naboru ma, w jeszcze większym stopniu, zachęcić placówki POZ do dołączenia do Narodowego Programu Szczepień.
Zaktualizowany został również Q&A o pytania dot. POZ.