• Start
  • Wiadomości
  • NFZ zmienił warunki dla przychodni, które chcą szczepić pacjentów przeciwko wirusowi COVID-19 

NFZ zmienił warunki dla przychodni, które chcą szczepić pacjentów przeciwko wirusowi COVID-19 

Dobra wiadomość dla przychodni zainteresowanych realizacją szczepień przeciwko koronawirusowi. NFZ po konsultacji z placówkami POZ złagodził wymogi - zmieniono m.in. wymóg o konieczności szczepienia przez pięć dni w tygodniu. W których gdańskich placówkach zaszczepimy się przeciw COVID-19, dowiemy się po 17 grudnia 2020 roku, kiedy minie termin rozpatrywania wniosków złożonych przez przychodnie. 
11.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przychodnie POZ, które chcą wziąć udział w Narodowym Programie Szczepień muszą spełnić określone wymogi, m.in posiadać punkt szczepień
Przychodnie POZ, które chcą wziąć udział w Narodowym Programie Szczepień muszą spełnić określone wymogi, m.in posiadać punkt szczepień
fot. torstensimon / Pixabay

 

Przypomnijmy, że  Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił nabór do Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Fundusz do 11 grudnia 2020 r. zbiera elektroniczne deklaracje od placówek medycznych, które chcą przystąpić do programu. Pierwszeństwo mają poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej i te, które mają już umowę z Funduszem na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej.

Placówki, które deklarują zgłoszenie się do programu, musiały spełnić kilka podstawowych warunków. To między innymi: odpowiednie warunki lokalowe i kadra, możliwość szczepienia co najmniej 5 dni w tygodniu i zdolność do wykonywania co najmniej 180 szczepień tygodniowo przez jeden zespół szczepiący w punkcie szczepień. 

Jak mówi Mikołaj Ruciński, dyrektor ds. świadczeń i lecznictwa Nadmorskiego Centrum Medycznego w Gdańsku (Centrum posiada 10 domów medycznych m.in. we Wrzeszczu, na Zaspie, Przymorzu, Żabiance czy Oliwie) niektóre wymogi Funduszu były trudne do spełnienia. W przypadku prowadzonych przez NCM przychodni to na przykład warunki lokalowe dotyczące osobnego punktu szczepień, który musi być tak zorganizowany, aby zapewnić separację pacjentów.   

- Bez działań dostosowujących, inwestycji w budynkach naszych przychodni, szczepienia jesteśmy w stanie prowadzić w jednej, może dwóch naszych placówkach - mówi Ruciński. - W Gdańsku byłaby to przychodnia przy ulicy Kołobrzeskiej. Najtrudniejszy warunek to właśnie te wymogi lokalowe i 180 pacjentów tygodniowo, których trzeba zaszczepić. 

 

Gdańskie przychodnie przygotowują się do szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2

 

Właśnie ten m.in. wymóg złagodzono. Jak poinformował Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ po konsultacjach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 z przedstawicielami placówek POZ, Fundusz zdecydował się wprowadzić zmiany do ogłoszenia o naborze do programu.

 

Doprecyzowano wymagania organizacyjne naboru:

  • Wymóg szczepień przez 5 dni w tygodniu nie będzie dotyczył placówek POZ
  • Wskazanie zdolności do wykonania co najmniej 180 szczepień w tygodniu, przez jeden zespół szczepiący, nie będzie wymagane dla placówek POZ.

 

Zmiany w ogłoszeniu wypracowano ze środowiskiem lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, podczas konsultacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Korekta wymogów naboru ma, w jeszcze większym stopniu, zachęcić placówki POZ do dołączenia do Narodowego Programu Szczepień.

 

Zaktualizowany został również Q&A o pytania dot. POZ.

SPRAWDŹ: Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2

 

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku