Śpiewają o samotności. Neglekt - projekt muzyczny młodych gdańszczan

Są młodzi i utalentowani. Sopranistkę Jagodę Staruch oraz skrzypka Jana Starucha łączą rodzinne więzy, pasja do muzyki i wrażliwość na potrzeby innych ludzi. Swój zespół nazwali Neglekt, aby zwrócić uwagę na odmienne postrzeganie świata przez każdego z nas. Rodzeństwo opublikowało w internecie pierwszy teledysk do utworu pt. “Być samotnym”. Posłuchasz go na Youtube.
25.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Młoda kobieta z długimi blond włosami jest ubrana w czerwoną sukienkę. Stoi plecami do wysokiego chłopaka z blond czupryną, w marynarce
Neglekt założyli sopranistka Jagoda Staruch oraz skrzypek Jan Staruch, oboje związany z Akademią Muzyczną w Gdańsku. Projekt zaczął kiełkować podczas pandemii, autorskie słowa i muzyka mają zwrócić uwagę i pomagać również osobom zmagającym się z różnego rodzaju problemami psychicznymi
Fot. Krzysztof Gojowy

Sztuka się Robi w Miniaturze. Trzy spektakle i warsztaty dla przedszkolaków - w sobotę

„Neglekt” - kim są założyciele zespołu? 

Jagoda pochodzi z muzykalnej rodziny i już jako czterolatka, zapatrzona w starsze rodzeństwo, rozpoczęła naukę gry na skrzypcach. Brat Jan, z którym założyła zespół Neglekt, ukończył klasę skrzypiec w gdańskiej Akademii Muzycznej, brał udział w wielu międzynarodowych konkursach, których był laureatem. Jest też prezesem Fundacji Wspierania Działań Artystycznych, m.in. z jego inicjatywy (oraz Rafała Marka Wiśniewskiego i Janiny Olszewskiej) w listopadzie 2018 powstała Orkiestra Kameralna BalticAlians. 

- Muzyka determinuje moje życie - powiedziała Jagoda w wywiadzie dla kanału “To zależy” Patryka Falerowskiego na Youtube. - Nawet w momentach ciszy nie jestem w stanie być w tej ciszy. Wiem, że cały czas mój mózg przetwarza jakieś bodźce. Nawet podczas codziennych czynności, takich jak przejście z akademika do sklepu, dźwięki, które słyszę tworzą schematy, które mogę nazwać muzyką.

Jednak nie od razu zdecydowała, że muzyka jest jej najbliższa. Wrażliwa artystka studiuje na gdańskich uczelniach równolegle dwa kierunki - problemy związane z ludzkimi emocjami zgłębia na wydziale psychologii Uniwersytetu Medycznego, a świat muzyki klasycznej i śpiewu solowego poznaje w Akademii Muzycznej.

- Pomoc innym ludziom zawsze mi była bliska, dlatego poszłam na psychologię - tłumaczy. - A po kilku latach zrozumiałam, że bez muzyki nie da się żyć. Jednak im bardziej zagłębiałam się w tematy psychologiczne i tematy muzyczne zauważałam, że jest wiele przestrzeni, w których mogę je pogodzić. 

Jagoda, jako studentka obu kierunków zauważa, że w Polsce brakuje specjalistycznej pomocy psychologicznej dla muzyków, szczególnie tych klasycznych. Takiej, jaką otrzymują choćby sportowcy. Docenia też, jaką terapeutyczną moc niesie w sobie muzyka.

- Musimy mieć na uwadze, że artysta widzi świat w specyficzny sposób i nie każdy psycholog będzie rozumiał jego problemy - dodaje. 

Całego wywiadu z "To zależy" posłuchasz tutaj.

Młoda kobieta z długimi blond włosami jest ubrana w czerwoną sukienkę. Stoi za plecami chłopaka z blond czupryną, opiera się o jego barki, on ma zgięte nogi w kolanach, otwarte usta jak do krzyku, ona się uśmiecha
Jagoda i Janek w swoim pierwszym utworze śpiewają o poszukiwaniu szczęścia: "Być samotnym w świecie pełnym ludzi, kolorowych złudzeń i kłamstw, plastikowych uczuć i romansów, sztucznych psychologów, doradców"
Fot. Krzysztof Gojowy

Neglekt - skąd taka nazwa? 

Problemy, które ujawniły się w pandemii, spowodowały, że Jagoda i Jan Staruch postanowili tworzyć dźwięki łączące obie ich pasje - muzyką przynosić ukojenie. Zespół nazwali Neglekt - jak termin pewnego zjawiska medycznego. Neglekt (inaczej zespół zaniedbywania połowiczego, nieuwaga połowicza) to zaburzenie, które dotyka pacjentów po incydentach mózgowych, takich jak udar, wylew, choroby nowotworowe czy urazy, a polega na niedostrzeganiu połowy elementów (również własnego ciała), które znajdują się w polu widzenia.

- Aby pomóc w funkcjonowaniu osobom dotkniętym neglektem, potrzebny jest drugi człowiek, który uświadomi, „odkryje” przed chorym pominiętą część świata - tłumaczą artyści, którzy przywołując to określenie, pragnęli zwrócić uwagę innych na trudności i jakość relacji międzyludzkich we współczesnym świecie. - W codziennym pędzie każdy z nas niejako pomija drugą stronę świata, drugi punkt widzenia, drugiego człowieka - ciemną stronę księżyca - uważają.

4. Festiwal Cinematika - zagrają Bled i Wave Orchestra. Bilety na koncerty już w sprzedaży

Oryginalna muzyka

W twóczości zespołu “Neglekt” istotne są też autorskie teksty, słowa do pierwszego singla pt. "Być samotnym" napisała Alicja Ciesielska. Za aranżację utworu odpowiada zdolny młody kompozytor Michał (Wilk) Krzemiński, również absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej, który komponuje na co dzień muzykę do gier. Czerpie z tradycji romantycznej i tonalności, lecz nie stroni od wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań. Łączy różne elementy muzyki klasycznej, elektronicznej i filmowej, wykorzystuje niekonwencjonalne połączenia harmoniczne i brzmieniowe.

Koncert w aMuz

Na żywo, można posłuchać Jagody Staruch, w nieco innym repertuarze - w czwartek, 26 października 2023 r. w Akademii Muzycznej, gdzie po raz pierwszy w Gdańsku zostanie wystawione oratorium Antonio Vivaldiego pt. "Judyta triumfująca, zwycięska nad barbarzyńcami Holofernesa” RV 644. Sopranistka zaśpiewa tytułową partię Judyty.

Obowiązują wejściówki, zarezerwuj miejsce tutaj 

WYKONAWCY:
studentki i studenci specjalności śpiew solowy z Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku
czwartek, 26 października, godz. 18.30, sala koncertowa Akademii Muzycznej, ul. Łąkowa 1-2
 
  • Juditha – Jagoda Staruch / Julia Nowikowska
  • Abra – Gabriela Kleban / Agnieszka Nurzyńska
  • Holofernes – Maria Muzyka / Maria Pilachowska
  • Vagaus – Marta Błaszak / Marzena Ostryńska
  • Ozias – Dorota Grzegorzewska
Cappella Gedanensis i zaproszeni goście: 
  • Maja Miro – flet
  • Marek Niewiedział – obój
  • Jakub Falkowski – trąbka
  • Jan Čižmář – teorba, lutnia
  • Zespół teorb: Alessandro Gonfiantini, Marcin Kranz, Jan Markowski / AM Katowice
  • Paweł Szewczyk – kotły
 
  • Weronika Kulpa – basso continuo
  • Witosława Frankowska – basso continuo, opieka artystyczna
  • Marta Jankowska – opieka aktorska
 
  • Przemysław Stanisławski – dyrygent

Zobacz teledysk do piosenki pt. “Być Samotnym” z debiutanckiego albumu Projektu Neglekt. Premiera teledysku odbyła się w dzień zdrowia psychicznego, 10 października 2023 r. Teledysk zrealizowało Studio Neverland.

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask