Ze względu na koronawirusa zajęcia tradycyjne w szkołach są zawieszone od 12 marca. Rok szkolny 2019/2020 kończy się 26 czerwca, do tego czasu nie będzie normalnych zajęć w szkołach. Nauczanie odbywać się będzie - tak jak teraz - online, czyli na odległość.
- Do 26 czerwca będzie realizowane kształcenie na odległość, przed wakacjami uczniowie nie powrócą już do tradycyjnych zajęć stacjonarnych - zapowiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Odniósł się też do przyszłego roku szkolnego. - Nie wiemy, jak będzie rozwijała się epidemia. Mamy nadzieję, że od września będzie możliwa tradycyjna forma nauki.
Odmrażanie gdańskiej oświaty i placówek opiekuńczych. WAŻNE informacje dla rodziców i opiekunów
Od 8 czerwca odbywać się będą egzaminy maturalne, od 16 czerwca egzaminy ósmoklasisty. Dla pozostałych uczniów będą to dni wolne od zajęć dydaktycznych.
- W tych kilku dniach uczniowie nie będą realizowali kształcenia na odległość. Do tego jest jeszcze Boże Ciało (ustawowo dzień wolny od pracy i zajęć w szkołach, w tym roku przypada w czwartek, 11 czerwca - red.) co powoduje że według nas nie było już potrzeby przywracania tych tradycyjnych zajęć w szkołach - mówił minister Piontkowski.
Uczniowie mają za to możliwość uczestniczenia w szkole w konsultacjach z nauczycielami. Od 25 maja dotyczyło to ósmoklasistów i maturzystów, od 1 czerwca - dotyczy wszystkich uczniów. Od 1 czerwca w szkołach średnich branżowych (m.in. technika) są prowadzone także zajęcia z praktycznej nauki zawodu.
Od poniedziałku szkoły podstawowe otwarte dla klas I - III. Lekcje zdalne i “zwyczajne”
Minister Piontkowski podał również wytyczne dotyczące organizacji letnich obozów i kolonii dla dzieci i młodzieży. Wytyczne zostały przygotowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia.
Wypoczynek może być zorganizowany tylko w obiektach, bazach i miejscach spełniających warunki bezpieczeństwa. Obiekty powinny być przeznaczone dla wypoczynku dzieci i młodzieży. W trakcie trwania wypoczynku należy ograniczyć odwiedziny ze strony osób z zewnątrz.
W jednym pokoju czy namiocie powinni być zakwaterowani uczestnicy z tej samej grupy, w której prowadzi się zajęcia. Liczba osób zakwaterowanych w jednym pokoju nie może przekraczać 4 osób przy zachowaniu powierzchni 4 m2 na 1 osobę. Minimalna przestrzeń przy prowadzeniu zajęć w pomieszczeniu nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę.
Szczegółowe wytyczne: Bezpieczny wypoczynek - wytyczne MEN, GIS i MZ dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży w 2020 roku