• Start
  • Wiadomości
  • Nauczyciel Pomorza 2021 jest z Gdańska! Nagroda dla nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej  

Nauczyciel Pomorza 2021 jest z Gdańska! Nagroda dla nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej  

Zdzisława Głowienka, nauczycielka klas 1-3  ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Gdańsku zdobyła Tytuł "Nauczyciela Pomorza" 2021. - To nagroda dla mnie, ale też moich uczniów i ich rodziców - powiedziała nagrodzona nauczycielka podczas wtorkowej gali konkursu w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku.  
16.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta w średnim wiekw, w długi włosch stoi z dyplomem przed mikrofonem
Zdzisława Głowienka, tegoroczny "Nauczyciel Pomorza", wybrana z kilkudziesięciu najlepszych nauczycieli w regionie
Fot. Aleksander Olszak

 

 

Już po raz szósty Komisja Konkursu „Nauczyciel Pomorza" spośród kilkudziesięciu zgłoszonych kandydatów wyłoniła dziesięciu nauczycieli wyróżniających się nieprzeciętnym zaangażowaniem w pracy z dziećmi i młodzieżą, stosujących innowacyjne metody pracy, stwarzających przestrzeń rozwoju każdemu uczniowi i wychowankowi, a także będących liderami życia społecznego w środowisku lokalnym.

 

 

To spośród nich wybrano "Nauczyciela Pomorza" - w tym roku nagroda trafiła do gdańszczanki Zdzisławy Głowienki. Wyróżnienia przyznano też czterem pedagogom. Z rąk marszałka odebrali je: Mariola Romel-Kosiedowska, Sylwia Ropińska, Monika Agnieszka Skwarek i Kamila Żwirek. Uroczystość odbyła się we wtorek, 16 listopada 2021 roku w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku w Sali Okrągłej im. Lecha Bądkowskiego.

 

- Co roku, kiedy czytamy o osiągnięciach kandydatów zgłoszonych do nagrody, wydaje nam się, że ten pułap osiągnięć jest niewyobrażalny i że nie można już go przekroczyć - mówił Tomasz Smiatacz, profesor GUMed, przedstawiciel środowisk akademickich w Komisji Konkursowej „Nauczyciel Pomorza". - I co roku jesteśmy zaskoczeni, że jednak można. Państwa różnorodność, osiągnięcia, pasje, pomysły, aktywność są niewyobrażalne. Dziękujemy za to, co robicie, jacy jesteście, kim jesteście i jak to oddziałuje na waszych uczniów i ich rodziców i kształtuje Pomorze na przyszłe dziesięciolecia. 

- Dzisiejsza uroczystość to okazja, by dać wyraz szczególnej roli, jaką pełnią nauczyciele - powiedział Mieczysław Struk marszałek Pomorza podczas uroczystości. - To jedyny taki zawód, którego powołaniem jest kształtowanie osobowości młodego człowieka. Realizacja tego powołania wymaga od nauczyciela umiejętności rozumienia ucznia i zbudowania z nim relacji opartej na zaufaniu i autorytecie. To zawód szczególnej odpowiedzialności społecznej, bo poprzez przekazywanie wartości wpływający na całe społeczeństwo.

 

 

- Jestem zaskoczona i zaszczycona - mówiła wzruszona Zdzisława Głowienka, tegoroczna laureatka podczas gali “Nauczyciel Pomorza”. - Po raz pierwszy nagrodę tę otrzymał nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. To jest nagroda dla wszystkich moich uczniów, których uczę od  37 lat, dla ich rodziców. Nie jesteście sobie państwo w stanie wyobrazić, ile tacy mali ludzie z klas 1-3 potrafią dokonać, jak chętnie zostają po lekcjach, żeby robić coś więcej, ile prac chcą wykonywać, jaki mają potencjał. 

 

Zdzisława Głowienka jest nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 14 im. ks. Grzegorza Piramowicza w Gdańsku. Ma za sobą 37-letni staż pracy. Nauczycielka w swojej pracy pedagogicznej stawia na kreatywność. Jest aktywną wolontariuszką Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, więc i swoim wychowankom chciałaby przypiąć skrzydła, by je rozwinęli i odważnie wzlecieli w przyszłość. Na jej lekcjach nie ma czasu na nudę. Wiedzę i umiejętności uczniowie nabywają niepostrzeżenie, aktywnie uczestnicząc w zajęciach i realizując liczne innowacyjne pomysły programowe nauczycielki - obserwując przyrodę (ptaki), czy nabywając umiejętności ekonomicznych (w banku). Wszystko zgodnie ze słowami Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę; pokaż, a zapamiętam; pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Laureatka wierzy w skuteczność działań praktycznych uczniów jako metodę nabywania umiejętności i wyzwalania kreatywności. Swoich młodych wychowanków kształtuje zgodnie ze swoim programem „Umysły przyszłości”.

 

 

Cztery kobiety w różnym wieku, elegancko ubrane, stoją z kwiatami i dyplomami w ręku
Cztery pozostałe laureatki konkursu "Nauczyciel Pomorza" otrzymały dyplomy i nagrody finansowe
Fot. Aleksander Olszak

 

 

Pozostali laureaci:

Mariola Romel-Kosiedrowska - nauczycielka fizyki z 34-letnim stażem ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Obrońców Westerplatte w Prabutach. Realizuje autorski program „Fizyka łatwiejsza niż myślisz”, którego nazwa idealnie podsumowuje działalność pedagogiczną. Różnorodne metody i formy edukacyjne powodują, że na jej zajęciach fizyka jest nie tylko łatwiejsza, ale i silniej związana z codziennym życiem, choćby z problemami zmian klimatycznych. Ekologia to ważny punkt w działaniach nauczycielki. 

Sylwia Ropińska ze Szkoły Podstawowej w Silnie w powiecie chojnickim, nauczycielka języka polskiego, od 31 lat stosująca metodę oswajania z lekturą. Polonistka jest przekonana o wieloaspektowym wpływie czytelnictwa na osiągnięcia szkolne i życiowe dzieci. Ale – co najważniejsze – potrafi przekonać uczniów, że książka to przyjaciel. 

Monika Agnieszka Skwarek od 10 lat uczy matematyki inaczej w Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku. Jest autorką programu „Halo, czy to naprawdę Ty, matematyko?”, który trafnie oddaje jej niebanalne podejście do przedmiotu. Stara się, by matematyczne lekcje nie kojarzyły się z nudnym trudem i znojem. Szczególnie, że w pracy pedagogicznej nie koncentruje się na uczniach uzdolnionych matematycznie, lecz troszczy się także o mających problemy z królową nauk, włączając w to nawet uczniów z dyskalkulią. 

 

 

Kamila Żwirek - od 17 lat nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, muzyki, logopedii i terapii pedagogicznej w Szkole Podstawowej w Lubieszewie. Działa zgodnie z zasadą, że kolorowe nuty ubarwiają świat uczniów, lokalnej społeczności i świata. Flażoletowy zespół muzyczny pod jej kierownictwem koncertuje od lat, uczestniczy w wielu konkursach i przeglądach. Nauczycielka na zajęciach aktywnie i pomysłowo używa nowoczesnych technologii, oswajając uczniów z cyfrowym światem ich przyszłości. Wprowadzony przez nią model nauczania bez stopni uczy dzieci samooceny, samodzielności i odpowiedzialności, pobudza kreatywność i ciekawość świata, uwalniając od niezdrowej rywalizacji.




Pozostali nominowani

Anna Adryjanek - nauczycielka języka polskiego i wicedyrektorka w Ogólnokształcącym Liceum Programów Indywidualnych im. adm. Józefa Unruga w Gdańsku;

Anna Borowicz - nauczycielka biologii i chemii ze Szkoły Podstawowej im. ks. prałata Józefa Bigusa w Baninie;

Agata Borowiec - oligofrenopedagożka i dyrektorka Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Jezierniku w powiecie nowodworskim;

Marcin Stanisław Kisielewski - nauczyciel fizyki, informatyki i przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Mechanicznych i Logistycznych im. inż. Tadeusza Tańskiego w Słupsku;

Elżbieta Maria Zardzewiały - nauczycielka plastyki i edukacji dla bezpieczeństwa w Szkole Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Władysława Gębika w Kwidzynie.

 

Podczas gali wręczone zostało także wyróżnienie specjalne dla nauczyciela przedmiotów zawodowych. Nagrodę Pracodawców otrzymała Joanna Sznajder-Stworzyjanek z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdańsku. Wręczyli ją Jarosław Filipczak, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza i Monika Kurska z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Uroczystość muzycznie uatrakcyjnili - zespół Balbiny z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji oraz męski duet (I LO w Malborku) w repertuarze Kabaretu Starszych Panów.

 

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane