Wydarzenie skierowane jest do nauczycieli i osób pracujących z młodzieżą, a także rodziców i wszystkich zainteresowanych tematyką konferencji. Celem konferencji jest podjęcie refleksji nad wyzwaniami dla zachowania dobrostanu psychofizycznego, higieny psychicznej i profilaktyki uzależnień w obecnej sytuacji, w której obowiązywał i może obowiązywać czas edukacji zdalnej. Prelegenci poruszą tematy związane z pobudzeniem kreatywności nauczycieli i młodzieży.
Nowa rzeczywistość, nowe rozwiązania
- Zmieniająca się rzeczywistość skłania nas do stosowania nowych rozwiązań, które mogą znacznie usprawnić pracę. Podczas konferencji chcemy pokazać, jakie szanse i zagrożenia związane są z przeniesieniem pracy do przestrzeni wirtualnej jednocześnie nie zapominając, iż czas pandemii wymusza na nas niejako stosowanie pewnych rozwiązań, które jeszcze kilka miesięcy temu wydawały się zupełnie abstrakcyjne - mówi Agata Konieczna, psycholog, specjalista profilaktyki (GOPZiPU). - Obecna sytuacja skłania nas również do refleksji dotyczącej dobrostanu psychofizycznego, zarówno ucznia jak i nauczyciela. Wychodząc naprzeciw potrzebom nauczycieli zaprosiliśmy prelegentów, którzy przedstawią temat z nowej perspektywy, dbając również o to, by uczestnik wyposażony został w narzędzia przydatne do swojej pracy zawodowej oraz kontaktu z nastoletnim dzieckiem.
Sesja pytań i trzy wykłady każdego dnia
W programie konferencji każdego dnia znajdą się trzy wykłady. Po każdym wykładzie przewidziana jest sesja pytań i odpowiedzi. Ich tematem będą metody radzenia sobie ze stresem i izolacją społeczną oraz czynniki chroniące przed depresją. Zaprezentowane zostaną sposoby na zachowanie higieny cyfrowej, aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Wydarzenie jest organizowane ze środków Miasta Gdańska przeznaczonych na realizację zadań Szczegółowego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Miasta Gdańska na 2020 rok.
Zgłoszenia tylko przez formularz rejestracyjny
Konferencja odbędzie się w formule webinaryjnej na platformie ZOOM. Zgłoszenia są przyjmowane poprzez formularz rejestracyjny. Osoby zakwalifikowane otrzymają mailowo potwierdzenie (platforma ZOOM generuje je w języku angielskim) z linkiem do konferencji on-line. W pierwszej kolejności przyjmowane są osoby pracujące na terenie Miasta Gdańska. Nabór uczestników na konferencję będzie prowadzony do wyczerpania się limitu miejsc.
Linki do rejestracji:
Program konferencji:
Dzień I (wtorek) 29.09.2020
12.00-12.45 - dr Grzegorz D. Stunża – Wykład: Wyjść poza ekran. Kreatywna edukacja w dobie pandemii.
12.45-12.55 Odpowiedzi na pytania
13.00-13.45 - dr Anna Strzałkowska - Wykład : Radzenie sobie ze stresem oraz rozwiązywanie sytuacji trudnych w szkole.
13.45-13.55 Odpowiedzi na pytania
14.00-14.45 - Przemysław Staroń – Wykład: Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu czyli o edukacji w czasach pandemii.
14.45-14.55 Odpowiedzi na pytania
Dzień II (środa) 30.09.2020
12.00-12.45 - dr Konrad Ambroziak - Wykład: Lockdown, epidemia i obniżenie nastroju. Jak wspierać młodych?
12.45- 12.55 Odpowiedzi na pytania
13.00-13.45 - dr Maciej Dębski – Wykład: Czym jest higiena cyfrowa i w jaki sposób o nią zadbać?
13.45-13.55 Odpowiedzi na pytania
14.00-14.45 - Piotr Paszkowski – Wykład o sposobach zachowania zdrowia uczniów w tym zadbanie o aktywność fizyczną i racjonalne odżywianie - z prezentacją programów „FitKlasa”, „Zdrowy Uczeń”, „Kierunek Zdrowie”, „Gdańsk Jemy Zdrowo”
14.45- 14.55 Odpowiedzi na pytania