Festiwal FETA do niedzieli. Nasz przewodnik: wybraliśmy spektakle, które trzeba zobaczyć

Wielkie widowiska czy kameralne przedstawienia? Spektakle dla dorosłych czy dla dzieci? Komediowe czy poważne? Tradycyjne czy eksperymentalne? Podczas tegorocznego, 26. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, który potrwa od 11 do 14 lipca, każdy znajdzie coś dla siebie. Podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę.
11.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia plenerowy spektakl teatralny, w którym aktor wychodzi z dużej, drewnianej szafy, ubrany w czerwony płaszcz i okulary przeciwsłoneczne. Widzowie, siedzący na trawie przed sceną, obserwują występ, który odbywa się w otoczeniu drzew i kolorowych girland
W „Opowieściach z szafy” ten zwyczajny-niezwyczajny mebel stanie się wehikułem, który poruszy dziecięcą wyobraźnię
mat. Teatru Malowanego Piosenkami

37. Festiwal Dźwięki Północy od czwartku do niedzieli w Gdańsku. Koncerty, warsztaty, kino, silent disco...

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA jak co roku odbywa się w Gdańsku w lipcu. W czwartek, 11 lipca, na Placu Zebrań Ludowych, oraz od piątku do niedzieli, 12-14 lipca, w Parku im. Ronalda Reagana i na pobliskich terenach Przymorza Wielkiego, najciekawsze grupy i artyści z różnych zakątków Polski i Europy – m.in. z Francji, Portugalii, Danii czy Włoch, będą nas bawić, zaskakiwać i zachęcać do refleksji.

Wstęp, jak zawsze, jest bezpłatny - wyjątek stanowi inauguracyjne widowisko na Placu Zebrań Ludowych (bilety w cenie 10 zł są do kupienia na www.bilety24.pl), oraz instalacja Arjana Kruidhofa & Arjena Schonevelda „The Relaxerette” (bilety w cenie 10 zł do kupienia w Centrum Festiwalowym w Parku im. Ronalda Reagana podczas trwania Festiwalu FETA 2024 w dniach 12-14 lipca).

Przedstawienia dla dzieci, młodzieży i całych rodzin

- Dzieci wraz z rodzicami i opiekunami zapraszamy na koncert performatywny legnickiego Mikro Teatru, zatytułowany „Apsik!” - zostanie zagrany dwukrotnie w sobotę i w niedzielę, a także na muzyczny spektakl w duchu pedagogiki teatralnej: „Opowieści z szafy” olsztyńskiego Teatru Malowanego Piosenkami, w wykonaniu Marty Andrzejczyk. Ten tytuł również będzie można zobaczyć dwukrotnie - w sobotę i w niedzielę. Z myślą o młodszych widzach zaprosiliśmy też poznański niezależny teatr TeatRyle, który tworzą aktorzy Teatru Animacji. Zaprezentują przedstawienie lalkowe „Włoszczyzna”, które zobaczymy w sobotę i niedzielę – zaprasza Tomasz Kaczorowski, kurator polskiej sekcji programowej 26. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA.

To nie koniec. Z kameralnym przedstawieniem familijnym „Attenti a quei due/Pay attention to those two” do Gdańska z Włoch przyjechała Compagnia LA FABIOLA, która zachwyci formą – aktorzy używają zjawiskowo skonstruowanych, animowanych skomplikowanym systemem sznurków marionetek. W spektaklu, który będzie można zobaczyć kilkukrotnie od piątku do niedzieli wystąpią ciekawski i uwielbiający słodycze pies Giulio, który skradnie serca najmłodszych, oraz Fabiola – równie słodka, co... bezczelna dziewczynka. Włoska trupa z taką umiejętnością ożywia lalki, które nie tylko poruszają ciałem, ale także zyskują mimikę, że niejeden widz po tych pokazach będzie oczarowany.

Zdjęcie przedstawia małą dziewczynkę w jasnej, kwiecistej sukience, bawiącą się z marionetkowym psem. Dziewczynka klęczy na podłodze i delikatnie dotyka nosa marionetki, podczas gdy piesek jest manipulowany za pomocą sznurków
Lalki włoskiej grupy Compagnia LA FABIOLA wchodzą w interakcję z publicznością, co z pewnością spodoba się dzieciom
mat. Compagnia LA FABIOLA

- Tak naprawdę większość spektakli można uznać za familijne, bez ograniczeń wiekowych – jak choćby powracającego do nas w tym roku duńskiego teatru Dansk Rakkerpak. Podczas poprzedniej edycji grupa ta pokazała swój spektakl „Granica”, natomiast podczas tej edycji zaprezentuje komediowe przedstawienie „Jane Blond”. To artyści, którzy gościli na Fecie już wielokrotnie – oni sami chętnie tu wracają, my bardzo lubimy z nimi współpracować, a widzowie ich uwielbiają – dodaje Tomasz Kaczorowski.

Zdjęcie przedstawia trójkę aktorów podczas występu teatralnego. Dwóch mężczyzn w jasnych marynarkach odgrywa komiczne role, podczas gdy kobieta w czarnej kurtce siedzi z boku z wyrazem zaskoczenia na twarzy
Dansk Rakkerpak powraca do Gdańska z komedią parodiującą Jamesa Bonda dzieci. Na przedstawieniu dobrze się będą bawić zarówno dorośli, jak i dzieci
fot. Søren K. Kløft

Widowiska dla miłośników mocnych wrażeń

Podczas otwarcia, które odbędzie się w czwartek, 11 lipca, na Placu Zebrań Ludowych, zobaczymy widowisko „Maudits Sonnants” francuskiej grupy Compagnie Transe Express, która wystąpiła m.in. podczas otwarcia Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku. Grający na dzwonach i carillonach akrobaci i muzycy zawieszeni w powietrzu sprawią, że zwrócimy nasze oczy ku niebu. Bohaterami tego spektakularnego pokazu są psotni dzwonnicy, których obsesją jest czas. Każdy z nich zamknięty we własnym Wszechświecie puszy się dudniąc w dzwony podczas swej podniebnej parady. Czas płynie, a cisza pomiędzy uderzeniami dzwona wybrzmiewa w napięciu... Widzów zachwyci nie tylko wyjątkowa, ruchoma scenografia, ale także... hipnotyzujące dźwięki zawieszonego na niebie carillionu – muzycznego symbolu Gdańska!

Trzy dni emocji w Parku im. Ronalda Reagana

Oprócz hucznego otwarcia na Placu Zebrań Ludowych, poznamy tego dnia zwycięzców konkursu fotograficznego Foto Feta 2024. Ogłoszeni zostaną laureaci Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska (3000 zł), I Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego (2500 zł), II Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego (1700 zł) oraz III Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego (800 zł).

Natomiast od piątku do niedzieli, 12-14 lipca, na zielonych terenach parku będzie można podziwiać najciekawsze polskie i europejskie spektakle plenerowe. Wśród nich dzieła: Adama Reada - Australijczyka na co dzień mieszkającego w Niemczech, portugalskiego zespołu PIA Projectos de Intervenção Artística czy pochodzącej z Włoch Compagnia LA FABIOLA. W programie nie zabraknie występów grup polskich. W tym roku do Gdańska przyjadą m.in.: tyski Teatr HoM, warszawski Teatr Akt czy krakowski Teatr Migro.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu na publiczność czekają także szalone happeningi muzyczne, parady, koncerty, spektakle z pogranicza nowej sztuki cyrkowej, teatru tańca, ruchu, nowych mediów i spektakle lalkowe. W programie nie zabraknie również propozycji dla najmłodszych widzów. 

Co ważne – organizatorzy zadbali o dostępność – część wydarzeń będzie tłumaczona na Polski Język Migowy oraz realizowana w przestrzeniach dostępnych dla osób z alternatywną motoryką.

26. edycja pod hasłem „fantazja” - będzie się działo!

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA to wydarzenie, które na stałe wpisało się w wakacyjny kalendarz kulturalnych wydarzeń Gdańska. Organizowany od 1997 roku jest jednym z największych tego typu wydarzeń w Europie Wschodniej i Środkowej, i co roku przyciąga tłumną publiczność nie tylko z Trójmiasta, ale i całego kraju, a nawet innych części świata. 

- W tym roku festiwalowi przyświeca hasło „fantazja” – stan, w którym nasza wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach, sprawiając przyjemność, tworząc niekiedy wizje przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. To śmiałość i pewność siebie. To pokłady kreatywności, które dzięki formie teatralnej mogą stać się rzeczywistością – zapraszają organizatorzy.

Program Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA

Czwartek, 11 lipca - Plac Zebrań Ludowych

  • 21:30 Inauguracja Festiwalu – rozstrzygnięcie konkursu FOTO FETA
  • 22:00 Compagnie Transe Express „Maudits Sonnants” / Francja / 50 min

Piątek, 12 lipca - Teren Parku Reagana

  • 12:00-24:00 Wystawa plenerowa FOTO FETA
  • 12:00-23:00 Działalność Centrum Festiwalowego
  • 13:00-16:00 i 17:00-19:00 Arjan Kruidhof & Arjen Schoneveld „The Relaxerette” - instalacja – A1
  • 16:00 GLUU „Music is Everywhere” / Hiszpania, Niemcy / 30 min – CF
  • 16:00 Compagnia LA FABIOLA „Attenti a quei due/Pay attention to those two” / Włochy / 35 min – B2
  • 17:00 Dansk Rakkerpak „Jane Blond” / Dania / 50 min – B4
  • 17:00 Joshua Monten Dance Company „Romeo, Romeo, Romeo” / Szwajcaria / 30 min – E2
  • 18:00 GLUU „Music is Everywhere” / Hiszpania, Niemcy / 30 min – CF
  • 18:00 Compagnia LA FABIOLA „Attenti a quei due/Pay attention to those two” / Włochy / 35 min – B2
  • 18:00 PIA Projectos de Intervenção Artística „InbetweenWorlds”/ Portugalia / 60 min – C2
  • 19:00 Cia. PakiPaya „Shake, Shake, Shake” / Hiszpania - Katalonia / 50 min – C1
  • 19:30 GLUU „Music is Everywhere” / Hiszpania, Niemcy / 30 min – CF
  • 20:00 Dansk Rakkerpak „Jane Blond” / Dania / 50 min  – B4
  • 20:00 Joshua Monten Dance Company „Romeo, Romeo, Romeo” / Szwajcaria / 30 min – E2
  • 20:15 Busker: Krzysztof Kostera "Niebezpieczne rzeczy" / Polska, Warszawa / 40 min – D
  • 21:00 KONCERT: T'ien Lai / Polska, Bydgoszcz / 60 min – A3
  • 21:00 Serious Clown Company „Titan / The Tower” / Niemcy, Australia / 60 min – E3
  • 22:00 PIA Projectos de Intervenção Artística „O2 [OXYGEN]” / Portugalia / 50 min – D
  • 22:00 Teatr HoM „Don Kichot” / Polska, Tychy / 60 min – E1

 

mapka-FETA-2024-1520x2048Mapa przedstawia Park im. Prezydenta Ronalda Reagana w Gdańsku oraz okoliczne tereny z oznaczeniami związanymi z festiwalem. Na mapie zaznaczone są m.in. lokalizacje spektakli, centrum festiwalowe, start parady lampionów, stoiska, toalety, food trucki i punkty informacyjne
Jak co roku organizatorzy zadbali o czytelne mapki - dostępne online, oraz w formie papierowej na terenie festiwalu
mat. Plamy GAK

Sobota, 13 lipca - Teren Parku Reagana

  • 12:00-24:00 Wystawa plenerowa FOTO FETA
  • 12:00-23:00 Działalność Centrum Festiwalowego
  • 13:00-16:00 i 17:00-19:00 Arjan Kruidhof & Arjen Schoneveld „The Relaxerette” - instalacja – A1
  • 14:00 El Loren „The Human Drum Machine” / Hiszpania, Niemcy / 30 min – CF
  • 14:00 Mikro Teatr „Apsik!” / Polska, Legnica / 60 min – B1 / PJM
  • 15:00 Cia. PakiPaya „Shake, Shake, Shake” / Hiszpania - Katalonia / 50 min – C1
  • 15:00 TEATR Pantomimy MIMO „Café Silencio” / Polska, Warszawa / 50 min – C5
  • 15:10 Teatr Malowany Piosenkami „Opowieści z szafy” / Polska, Olsztyn / 60 min – B3
  • 16:00 Dansk Rakkerpak „Jane Blond” / Dania / 50 min – B4
  • 16:00 Teatr Migro „Tajniki” / Polska, Kraków / 60 min – C3, C4 (start jednocześnie w obu miejscach)
  • 16:00 Joshua Monten Dance Company „Romeo, Romeo, Romeo” / Szwajcaria / 30 min – E2
  • 16:30 Compagnia LA FABIOLA „Attenti a quei due/Pay attention to those two” / Włochy / 35 min – A2
  • 17:00 El Loren „The Human Drum Machine” / Hiszpania, Niemcy / 30 min – CF
  • 17:00 TeatRyle „Włoszczyzna” / Polska, Poznań / 45 min – B2 / PJM
  • 17:00 Studium Actoris & Adrian Schvarzstein „Sweet Home on Wheels” / Norwegia, Hiszpania / 45 min – C6
  • 18:00 PIA Projectos de Intervenção Artística „InbetweenWorlds”/ Portugalia / 60 min – C2
  • 18:00 Joshua Monten Dance Company „Romeo, Romeo, Romeo” / Szwajcaria / 30 min – E2
  • 18:30 Compagnia LA FABIOLA „Attenti a quei due/Pay attention to those two” / Włochy / 35 min - A2
  • 19:00 El Loren „The Human Drum Machine” / Hiszpania, Niemcy / 30 min – CF
  • 19:00 Dansk Rakkerpak „Jane Blond” / Dania / 50 min – B4
  • 19:00 Studium Actoris & Adrian Schvarzstein „Sweet Home on Wheels” / Norwegia, Hiszpania / 45 min – C6
  • 19:15 Busker: Łukasz Bogusław „Cyrk na kółkach” / Polska, Warszawa / 30 min – D
  • 20:00 KONCERT: Surtarang  / Polska, Poznań / 60 min – A3
  • 20:00 Cia. PakiPaya „Shake, Shake, Shake” / Hiszpania - Katalonia / 50 min – C1 
  • 20:00 TEATR Pantomimy MIMO „Café Silencio” / Polska, Warszawa / 50 min – C5
  • 21:00 A3Teatr Kolekcjonerzy Wzruszeń „Światło jest w nas - parada lampionów" / Polska, Kleszczele / 60 min – start: okolice stawu
  • 21:00 Serious Clown Company „Titan / The Tower”/ Niemcy, Australia / 60 min – E3
  • 22:00 PIA Projectos de Intervenção Artística „O2 [OXYGEN]” / Portugalia / 50 min – D
  • 22:00 Teatr HoM „Don Kichot” / Polska, Tychy / 60 min  – E1

Niedziela, 14 lipca - Teren Parku Reagana

  • 12:00-24:00 Wystawa plenerowa FOTO FETA
  • 12:00-23:00 Działalność Centrum Festiwalowego
  • 13:00-16:00 i 17:00-19:00 Arjan Kruidhof & Arjen Schoneveld „The Relaxerette” - instalacja – A1
  • 14:00 GLUU „Music is Everywhere” / Hiszpania, Niemcy / 30 min – CF
  • 14:00 Teatr Malowany Piosenkami „Opowieści z szafy” / Polska, Olsztyn / 60 min – B3 / PJM
  • 15:00 Joshua Monten Dance Company „Romeo, Romeo, Romeo” / Szwajcaria / 30 min - E2
  • 15:10 Mikro Teatr „Apsik!” / Polska / 60 min – B1
  • 16:00 GLUU „Music is Everywhere” / Hiszpania, Niemcy / 30 min – CF
  • 16:00 Studium Actoris & Adrian Schvarzstein „Sweet Home on Wheels” / Norwegia, Hiszpania / 45 min – C6
  • 16:30 Compagnia LA FABIOLA „Attenti a quei due/Pay attention to those two” / Włochy / 35 min – A2
  • 17:00 Teatr Akt „Fu-Turyści” - parada / Polska, Warszawa / 50 min – start: A3
  • 17:00 TeatRyle „Włoszczyzna” / Polska, Poznań / 45 min - B2
  • 17:00 Cia. PakiPaya „Shake, shake, shake” / Hiszpania - Katalonia / 50 min – C1
  • 18:00 GLUU „Music is Everywhere” / Hiszpania, Niemcy / 30 min – CF
  • 18:00 Teatr Migro „Tajniki” / Polska / 50 min – C3, C4 (start jednocześnie w obu miejscach)
  • 18:30 Compagnia LA FABIOLA „Attenti a quei due/Pay attention to those two” / Włochy / 35 min – A2
  • 19:00 Studium Actoris & Adrian Schvarzstein „Sweet Home on Wheels” / Norwegia, Hiszpania / 45 min – C6
  • 19:00 Joshua Monten Dance Company „Romeo, Romeo, Romeo” / Szwajcaria / 30 min – E2
  • 19:15 Busker: Łukasz Otto Wójcik „Otto Wow” / Polska, Ząbki / 40 min – D
  • 20:00 A3Teatr Kolekcjonerzy Wzruszeń „Światło jest w nas - parada lampionów" / Polska, Kleszczele / 60 min – start: okolice stawu
  • 20:00 TEATR Pantomimy MIMO „Café Silencio” / Polska, Warszawa / 50 min – C5
  • 21:00 KONCERT: Porost Formy nad Pleśnią + Davíð Ágústsson (YelLoVolcano) / Polska, Islandia / 60 min – A3
  • 21:00 Serious Clown Company „Titan / The Tower” / Niemcy, Australia / 60 min – E3
  • 22:00 Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy „Treny - poza słowami” / Polska, Warszawa / 50 min – D
  • 22:00 Teatr Akt „Fantomy” / Polska, Warszawa / 70 min – E1

*Organizator zastrzega sobie prawo do dokonania zmian w programie. 

TV

Drugi dzień festiwalu FETA 2024