NARRACJE na Biskupiej Górce. Poznaj artystów festiwalu

Znamy już artystów i artystki 8. edycji festiwalu NARRACJE, który odbędzie się 21 i 22 października 2016 r. na Biskupiej Górce. Kto zaprezentuje prace odpowiadające na koncepcję kuratorską Stacha Szabłowskiego „Królestwo (60,8 m n.p.m.)”? Instytut Kultury Miejskiej razem z Gdańską Galerią Miejską zapraszają do zapoznania się z artystami tegorocznej edycji.
22.06.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Artyści zwiedzają Biskupią Górkę. Ciekawe czym zachwycą gdańszczan w tym roku?

- Zapraszając artystów do udziału w otwartym naborze wierzyliśmy, że Biskupia Górka, bohaterka tegorocznej edycji, okaże się miejscem inspirującym, rodzajem katalizatora twórczych reakcji. Te przewidywania w pełni się potwierdziły - komentuje nadesłane w otwartym naborze prace kurator festiwalu Stach Szabłowski. - Artyści wykazali się przenikliwością w odczytywaniu miejskiej przestrzeni i wrażliwością na wysyłane przez nią sygnały.

W otwartym naborze projektów na NARRACJE zgłoszono 58 propozycji, osiem z nich wybrano do realizacji na festiwalu. Na Biskupiej Górce zobaczymy prace: Pawła Kowzana, Mariusza Warasa, Michała Sosińskiego, Grzegorza Kozery, Marty Kaweckiej i Rafała Smolińskiego, Dagmary Pochyły, Aleksandry Ciapki i Filipa Ignatowicza oraz Martyny Jastrzębskiej.

- Różnorodność zaproponowanych projektów była ogromna. Te najciekawsze łączy jedno - każdy z nich na swój sposób rzuca nowe światło na dzielnicę, która jest bohaterką NARRACJI i na sposób, w jaki doświadczamy miejskiej przestrzeni - zauważa kurator NARRACJI. - Twórcom, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do udziału w naborze chciałbym gorąco podziękować za nadesłane propozycje, kreatywność, wysiłek i czas, który poświęcili festiwalowi.

Poza artystami wybranymi w naborze, do zrealizowania swoich projektów Stach Szabłowski zaprosił m.in.: Zorkę Wollny, Kubę Bąkowskiego, Marcina Zawickiego, Karolinę Freino, Bartka Buczka, Witka Orskiego, Honoratę Martin, Olafa Brzeskiego, Normana Leto i Michała Marczaka.

Artyści i artystki w swoich propozycjach kierowali się koncepcją kuratorską „Królestwo (60,8 m n.p.m)”. Stach Szabłowski zaproponował w niej spojrzenie na Biskupią Górkę nie tylko jako na jedną z dzielnic Gdańska, lecz również jak na pewną alegorię.

Na przykładzie mikromiasta - Biskupiej Górki, sugerował przyjrzenie się miastu w sensie uniwersalnym jako organizmowi o trzywarstwowej budowie. Warstwa pierwsza to warstwa materialna, substancja śladów, budynków, ulic, instytucji, przestrzeni użyteczności publicznej i przestrzeni prywatnych, udomowionej i dzikiej przyrody. Drugą warstwą jest życie współczesnych mieszkańców dzielnicy, którzy animują jej materię swoją obecnością. Trzecią – nakładającą się na dwie pierwsze, jest miasto jako rzeczywistość wyobrażona, funkcjonująca w porządku symboli, tekstów, pamięci, narracji i fikcji.

Artyści, jak zwykle podczas przygotowań do festiwalu, szukają miejsc do ekspozycji sztuki w najmniejszych zakamarkach dzielnicy.

O Festiwalu NARRACJE

NARRACJE to odbywający się od 2009 roku festiwal artystycznych instalacji wizualnych, które po zmroku ożywają w przestrzeni publicznej jesiennego Gdańska. Powstały po to, by eksplorować miejskie wątki i konteksty oraz tworzyć nowe gdańskie opowieści.

Festiwal NARRACJE. Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej

Edycja 8. „Królestwo (60,8 m n.p.m.)”, Gdańsk, 21 – 22 października 2016

Kurator: Stach Szabłowski

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, współorganizator: Gdańska Galeria Miejska

Więcej informacji na temat 8. edycji NARRACJI znaleźć można na stronie internetowej IKM, na profilu wydarzenia na Fb oraz na stronie internetowej festiwalu.

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych