NARRACJE na Biskupiej Górce. Poznaj artystów festiwalu

Znamy już artystów i artystki 8. edycji festiwalu NARRACJE, który odbędzie się 21 i 22 października 2016 r. na Biskupiej Górce. Kto zaprezentuje prace odpowiadające na koncepcję kuratorską Stacha Szabłowskiego „Królestwo (60,8 m n.p.m.)”? Instytut Kultury Miejskiej razem z Gdańską Galerią Miejską zapraszają do zapoznania się z artystami tegorocznej edycji.
22.06.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Artyści zwiedzają Biskupią Górkę. Ciekawe czym zachwycą gdańszczan w tym roku?

- Zapraszając artystów do udziału w otwartym naborze wierzyliśmy, że Biskupia Górka, bohaterka tegorocznej edycji, okaże się miejscem inspirującym, rodzajem katalizatora twórczych reakcji. Te przewidywania w pełni się potwierdziły - komentuje nadesłane w otwartym naborze prace kurator festiwalu Stach Szabłowski. - Artyści wykazali się przenikliwością w odczytywaniu miejskiej przestrzeni i wrażliwością na wysyłane przez nią sygnały.

W otwartym naborze projektów na NARRACJE zgłoszono 58 propozycji, osiem z nich wybrano do realizacji na festiwalu. Na Biskupiej Górce zobaczymy prace: Pawła Kowzana, Mariusza Warasa, Michała Sosińskiego, Grzegorza Kozery, Marty Kaweckiej i Rafała Smolińskiego, Dagmary Pochyły, Aleksandry Ciapki i Filipa Ignatowicza oraz Martyny Jastrzębskiej.

- Różnorodność zaproponowanych projektów była ogromna. Te najciekawsze łączy jedno - każdy z nich na swój sposób rzuca nowe światło na dzielnicę, która jest bohaterką NARRACJI i na sposób, w jaki doświadczamy miejskiej przestrzeni - zauważa kurator NARRACJI. - Twórcom, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do udziału w naborze chciałbym gorąco podziękować za nadesłane propozycje, kreatywność, wysiłek i czas, który poświęcili festiwalowi.

Poza artystami wybranymi w naborze, do zrealizowania swoich projektów Stach Szabłowski zaprosił m.in.: Zorkę Wollny, Kubę Bąkowskiego, Marcina Zawickiego, Karolinę Freino, Bartka Buczka, Witka Orskiego, Honoratę Martin, Olafa Brzeskiego, Normana Leto i Michała Marczaka.

Artyści i artystki w swoich propozycjach kierowali się koncepcją kuratorską „Królestwo (60,8 m n.p.m)”. Stach Szabłowski zaproponował w niej spojrzenie na Biskupią Górkę nie tylko jako na jedną z dzielnic Gdańska, lecz również jak na pewną alegorię.

Na przykładzie mikromiasta - Biskupiej Górki, sugerował przyjrzenie się miastu w sensie uniwersalnym jako organizmowi o trzywarstwowej budowie. Warstwa pierwsza to warstwa materialna, substancja śladów, budynków, ulic, instytucji, przestrzeni użyteczności publicznej i przestrzeni prywatnych, udomowionej i dzikiej przyrody. Drugą warstwą jest życie współczesnych mieszkańców dzielnicy, którzy animują jej materię swoją obecnością. Trzecią – nakładającą się na dwie pierwsze, jest miasto jako rzeczywistość wyobrażona, funkcjonująca w porządku symboli, tekstów, pamięci, narracji i fikcji.

Artyści, jak zwykle podczas przygotowań do festiwalu, szukają miejsc do ekspozycji sztuki w najmniejszych zakamarkach dzielnicy.

O Festiwalu NARRACJE

NARRACJE to odbywający się od 2009 roku festiwal artystycznych instalacji wizualnych, które po zmroku ożywają w przestrzeni publicznej jesiennego Gdańska. Powstały po to, by eksplorować miejskie wątki i konteksty oraz tworzyć nowe gdańskie opowieści.

Festiwal NARRACJE. Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej

Edycja 8. „Królestwo (60,8 m n.p.m.)”, Gdańsk, 21 – 22 października 2016

Kurator: Stach Szabłowski

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, współorganizator: Gdańska Galeria Miejska

Więcej informacji na temat 8. edycji NARRACJI znaleźć można na stronie internetowej IKM, na profilu wydarzenia na Fb oraz na stronie internetowej festiwalu.

TV

Mniej bruku - więcej drzew!