• Start
  • Wiadomości
  • Największy festiwal muzyki dawnej w Polsce - Actus Humanus online na gdansk.pl. Koncerty codziennie do 13 grudnia

Największy festiwal muzyki dawnej w Polsce - Actus Humanus online na gdansk.pl

W piątek, 4 grudnia, rozpoczyna się Actus Humanus - wyjątkowy w skali kraju festiwal z udziałem najwybitniejszych artystów polskiej sceny muzyki dawnej. W tym roku, z uwagi na panującą pandemię, koncertów po raz pierwszy nie posłuchamy w Centrum św. Jana czy Dworze Artusa, ale w zaciszu własnych domów. Wydarzenia będą transmitowane w radiu, na Facebooku oraz na www.gdansk.pl.
04.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
{oh!} Orkiestra Historyczna to dynamicznie i konsekwentnie rozwijający się zespół założony w 2012 roku - obecnie jeden z czołowych polskich zespołów muzyki dawnej w Polsce
{oh!} Orkiestra Historyczna to dynamicznie i konsekwentnie rozwijający się zespół założony w 2012 roku - obecnie jeden z czołowych polskich zespołów muzyki dawnej w Polsce
mat. prasowe

Podczas wyjątkowej tegorocznej edycji festiwalu Actus Humanus - największego festiwalu muzyki dawnej w Polsce i jednej z najważniejszych tego rodzaju imprez w Europie - jak zawsze będzie okazja, by usłyszeć najwybitniejszych artystów polskiej sceny muzyki dawnej. Koncerty wprowadzające nas w atmosferę radości i wyciszenia w związku z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia, potrwają od piątku, 4 grudnia, do niedzieli, 13 grudnia.

Co prawda, publiczność nie będzie mogła odwiedzić sal koncertowych i najpiękniejszych wnętrz gdańskich, jak Centrum św. Jana, Dwór Artusa, Ratusz Staromiejski i Głównego Miasta czy Kościół św. Katarzyny, jednak organizatorzy postarali się, by słuchacze mogli jak najpełniej uczestniczyć w wydarzeniu. Co więcej - bezpłatnie.

- Dzięki transmisjom w radiu, medium szczególnej intymności, i w internecie, który daje niemal namacalne wrażenie bycia „tu i teraz”, będziemy mogli poczuć się większą niż zwykle wspólnotą wielbicieli muzyki dawnej - zaprasza dyrektor artystyczny festiwalu Filip Berkowicz. - Niech różnorodna muzyka pomoże łagodnie, w bliskości przejść przez mrok i wynurzyć się po drugiej stronie tunelu zimy, pandemii i zwątpienia. Dawni kompozytorzy i współcześni wykonawcy, pozostający ze sobą w nieustannym dialogu, to najlepsi przewodnicy na ten trudny, graniczny czas.

 

Magdalena Karolak specjalizuje się w muzyce dawnej i wykonawstwie historycznym, regularnie koncertując takimi zespołami, jak: ll Giardino Armonico, Il Pomo d'Oro, Accademia Bizantina czy Capella Cracoviensis
Magdalena Karolak specjalizuje się w muzyce dawnej i wykonawstwie historycznym, regularnie koncertując takimi zespołami, jak: ll Giardino Armonico, Il Pomo d'Oro, Accademia Bizantina czy Capella Cracoviensis
mat. prasowe


Uwaga! Wszystkie koncerty Actus Humanus będą transmitowane na www.gdansk.pl

Przygotowaniem do święta Narodzin jest adwent, czas oczekiwania - jego atmosferę, utrwaloną w religijnej pieśni ludowej, na otwarcie festiwalu, w piątek, 4 grudnia, odda Adam Strug z towarzyszeniem liry korbowej Hipolita Woźniaka. Śpiewak wykona także jedno z najważniejszych dzieł polskiego średniowiecza, wielozwrotkową pieśń o Bożym Narodzeniu: „Augustus kiedy królował” Władysława z Gielniowa. Początek o godzinie 18:00. Streaming video: Facebook Actus Humanus.

Wieczorną serię koncertów, które stworzą niepowtarzalną okazję posłuchania i podejrzenia z bliska plejady polskich zespołów instrumentów historycznych, zainauguruje {oh!} Orkiestra Historyczna pod dyrekcją skrzypaczki Martyny Pastuszki. Wykona „Concerti grossi” Charlesa Avisona powstałe na podstawie sonat klawesynowych Domenica Scarlattiego. Muzyce, wyrosłej z połączenia dwóch żywiołów, angielskiego i włoskiego, będą towarzyszyć arie George'a Frederica Handla. Arcydzieła, mówiące o tęsknocie za bliskością, jak aria „Cara sposa”, zaśpiewa Jakub Józef Orliński, kontratenorowa gwiazda światowego formatu. Koncert odbędzie się dwukrotnie - w piątek i sobotę, 4-5 grudnia. Początek o godzinie 20:00. Transmisja live: Program 2 Polskiego Radia, streaming video: Facebook Actus Humanus.

W sobotę, 5 grudnia, wystąpi ponadto gdańska carillonistka Monika Kaźmierczak, która na największym instrumencie świata wykona muzykę mistrza wczesnego niemieckiego baroku Heinricha Schütza. Początek o godzinie 12:00. Streaming video: Facebook Actus Humanus.

W niedzielę, 6 grudnia, motyw łez zdominuje recital Marii Pomianowskiej - znawczyni muzyki świata, suczystki i śpiewaczki, która wykona program „Stwórco Łaskawy”, oparty na przejmujących pieśniach wielkopostnych, pierwotnie włączony do programu wiosennej odsłony festiwalu. Rozpocznie się o godzinie 18:00 - streaming video: Facebook Actus Humanus. Następnie, o godzinie 20:00 orkiestrową feerią barw zachwycą oboistka Magdalena Karolak, klawesynista Marcin Świątkiewicz i flecistka Jana Semerádová oraz Arte Dei Suonatori w koncertach Carla Philippa Emanuela i Johanna Sebastiana Bachów. Koncert odbędzie się w niedzielę i poniedziałek, 6-7 grudnia. Transmisja live: Program 2 Polskiego Radia, streaming video: Facebook Actus Humanus.

Także w poniedziałek, 7 grudnia, Stefan Plewniak przybliży wirtuozowskie Arte dell'Arco Giuseppe Tartiniego. Początek o godzinie 18:00. Streaming video: Facebook Actus Humanus.

 

Royal Baroque Ensemble to jedna z wiodących orkiestr barokowych w Polsce. Orkiestra występuje najczęściej pod kierownictwem kameralistki-klawesynistki i założycielki Royal Baroque Ensemble Lilianny Stawarz
Royal Baroque Ensemble to jedna z wiodących orkiestr barokowych w Polsce. Orkiestra występuje najczęściej pod kierownictwem kameralistki-klawesynistki i założycielki Royal Baroque Ensemble Lilianny Stawarz
mat. prasowe

 

Natomiast we wtorek, 8 grudnia, również o godzinie 18:00 klawesynista Marcin Świątkiewicz podejmie wyzwanie, jakim dla wykonawcy i słuchacza jest Sztuka fugi Johanna Sebastiana Bacha. Streaming video: Facebook Actus Humanus. A o godzinie 20:00, muzycy Capelli Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa wykonają arcydzieło ostatniego mistrza renesansu, Orlanda di Lasso Lagrime di San Pietro. Transmisja live: Program 2 Polskiego Radia, streaming video: Facebook Actus Humanus.

W środę, 9 grudnia, o godzinie 18:00 Lilianna Stawarz i Grzegorz Lalek wykonają sonaty Handla na skrzypce i klawesyn. Streaming video: Facebook Actus Humanus. A o godzinie 20:00 muzycy Capelli Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa przedstawią tym razem motety Johanna Sebastiana Bacha - arcydzieła wyrażające tęsknotę i oczekiwanie na spotkanie z Bogiem. Transmisja live: Program 2 Polskiego Radia, streaming video: Facebook Actus Humanus.

W czwartek, 10 grudnia, skrzypek Robert Bachara powróci do mało znanych Partit skrzypcowych Johanna Josepha Vilsmayra - o godzinie 18:00, streaming video: Facebook Actus Humanus. A o godzinie 20:00 „Concerti grossi”, będące opracowaniem sonat skrzypcowych Arcangela Corellego - przez jego ucznia, także mistrza włoskiego baroku, Francesco Geminianiego - wykona Royal Baroque Ensemble pod dyrekcją znakomitej klawesynistki Lilianny Stawarz. Druga część koncertu odbędzie się w piątek, 11 grudnia, o godzinie 21:00. Transmisja live: Program 2 Polskiego Radia, streaming video: Facebook Actus Humanus.

Także 11 grudnia, będzie kolejna okazja do spotkania z wykonawcami solowych recitali instrumentalnych - gambista Krzysztof Firlus zagra intymne Suity na violę da gamba Mr. de Sainte-Colombe'a syna. Początek o godzinie 18:00, streaming video: Facebook Actus Humanus.

 

Paweł Iwaszkiewicz to muzyk i multiinstrumentalista specjalizujący się w grze na dawnych instrumentach dętych
Paweł Iwaszkiewicz to muzyk i multiinstrumentalista specjalizujący się w grze na dawnych instrumentach dętych
mat. prasowe

 

Jeden z ostatnich dni festiwalowych - sobota, 12 grudnia, należeć będzie znów do carillonu - tym razem wystąpi Małgorzata Fiebig, która podobnie jak Monika Kaźmierczak, wykona muzykę mistrza wczesnego niemieckiego baroku Heinricha Schütza. Początek o godzinie 12:00, streaming video: Facebook Actus Humanus. A o godzinie 20:00 tego dnia, oraz dzień później, w ramach przedostatniego i ostatniego koncertu wieczornego, ponownie wystąpi {oh!} Orkiestra Historyczna, która zagra koncerty Arcangela Corellego, w tym ten najsłynniejszy, „Fatto per la note di natale”, celebrujący święto największej rodzinnej bliskości. Transmisja live: Program 2 Polskiego Radia, streaming video: Facebook Actus Humanus.

Cykl koncertów popołudniowych zakończy w niedzielę, 13 grudnia, Paweł Iwaszkiewicz i Orkiestra Czasów Zarazy, których usłyszymy w repertuarze zebranym w polskich karczmach przez Georga Philippa Telemanna. Początek o godzinie 18:00, streaming video: Facebook Actus Humanus.

 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza