Afrykańskie ptaki zamieszkają po sąsiedzku z lwami. W wolierze swoje miejsce znajdzie wiele gatunków, bo pozwolą na to imponujące warunki, które zostaną dla nich stworzone. Woliera zajmie przestrzeń ok. 5 tys. mkw. Obiekt będzie miał od 18 do 22 metrów wysokości. Duże wrażenie robi jego kubatura, która wynosi 80 tys. m sześc. Warunki, które zostały tam stworzone, będą zbliżone do tych, które ptaki mają w środowisku naturalnym. W nowej zabudowie znajdą się baseny dla ptaków wodnych, przestrzenie lądowe czy ścieżka zwiedzania bez przegród od zwierząt. Góra woliery pokryta będzie siatką, by ptaki nie odfrunęły.
- Chcemy stworzyć ptakom takie warunki, by dobrze im się żyło i jednocześnie chciały się rozmnażać, ponieważ większość z tych gatunków, jest zagrożona wyginięciem - mówi Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Na razie mamy koncepcję i zmierzający ku końcowi projekt. Na ten i przyszły rok, mamy przyznaną kwotę 7.5 mln zł. Sądzę, że docelowo tę kwotę będzie trzeba powtórzyć.
- Gdański Ogród Zoologiczny ma to szczęście, że ma na siebie pomysł - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Warto pamiętać o dwóch podstwowaych funkcjach, które dziś pełnią ogrody zoologiczne na całym świecie. Zoo to przecież miejscie, gdzie się uczymy i jednocześnie dbamy o przetrwanie gatunków zagrożonych wyginięciem.
ZOBACZ, GDZIE POWSTANIE NOWA PRZESTRZEŃ DLA PTAKÓW