Najstarsza w Polsce SP nr 90 przy UCK od 75 lat uczy chore dzieci. Fotorelacja z jubileuszu

Szkoła Podstawowa nr 90 to najstarsza w kraju przyszpitalna placówka edukacyjna. Jej nauczyciele już od 75 lat z poświęceniem uczą dzieci, które z powodu często długotrwałych i ciężkich chorób nie mogą pobierać nauki w zwykłej szkole. Jubileusz 75-lecia SP 90 obchodziła w środę, 25 września. Na uroczystości pojawiła się Monika Chabior, zastępca prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Była wystawa prac plastycznych uczniów. Nie zabrakło też urodzinowego tortu.
25.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy grupę osób w pomieszczeniu, prawdopodobnie klasie lub sali terapeutycznej, zajmujących się przygotowywaniem jedzenia, najpewniej wypieków. Na pierwszym planie widoczna jest miska z jasnym ciastem, które jest nakładane do formy. Jedna osoba, ubrana w czarny top i szarą bluzę z kapturem, nosi na głowie czarną chustę lub czapkę, a także ma założoną niebieską rękawiczkę ochronną i pomaga przy mieszaniu ciasta. Obok tej osoby stoi kobieta pochylająca się nad małym dzieckiem w pomarańczowej koszulce, które z zainteresowaniem obserwuje to, co się dzieje. Kobieta, która ma związane włosy w kitkę, ubrana jest w szarą bluzę z napisami i wspiera dziecko w czynności. W tle widać innego dziecka z tyłu, które jest skierowane tyłem do aparatu.
Czas upiec coś słodkiego
mat. SP 90

Bogata historia SP 90

Placówka przy ul. Dębinki 7 rozpoczęła działalność 1 września 1949 r. pod nazwą Szkoła Podstawowa przy Akademii Medycznej w Gdańsku-Wrzeszczu.
 
Jak podaje Gedanopedia, internetowa encyklopedia Gdańska, jest najstarszą szkołą w Polsce działającą przy podmiocie leczniczym. Założona została z inicjatywy lekarzy pediatrów doc. Henryka Brokmana (1886-1976) i prof. Alojzego Maciejewskiego (1904-1984).

Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 9. Od 70 lat uczy i podnosi na duchu chore dzieci w szpitalu

- Obserwując zachowanie swoich małych pacjentów odkryli, że szpitalna nuda może pogłębiać chorobę lub znacznie opóźniać proces rekonwalescencji. Lekarze najpierw wystąpili więc z wnioskiem do dyrekcji szpitala o zatrudnienie nauczycielki na oddziale interny dziecięcej. W krótkim czasie, grono nauczycielskie zwiększyło się do trzech osób. Po pół roku, zamiast odrębnego angażu nauczycielek przez szpital, za zgodą kuratorium powołano do życia samodzielną jednostkę oświatową - mówi Agnieszka Kwaśniewska, od sześciu lat dyrektorka SP 90.
Na zdjęciu widzimy scenę zrobioną w szpitalu lub placówce medycznej, prawdopodobnie w latach 50. lub wcześniej, co sugeruje czarno-biały styl fotografii i sprzęt medyczny. Na pierwszym planie znajduje się dziecko siedzące na szpitalnym łóżku, przykryte kocem. Dziecko jest uśmiechnięte i spogląda w stronę aparatu, co tworzy kontrast wobec powagi otoczenia. Wokół łóżka stoi trzech dorosłych ubranych w białe fartuchy, co sugeruje, że są to lekarze lub pielęgniarki. Jeden z nich, starszy mężczyzna o łysiejącej głowie, pochyla się w stronę dziecka. Z prawej strony osoba w fartuchu przykłada stetoskop do pleców dziecka, co wskazuje na to, że właśnie trwa badanie lekarskie. W tle znajduje się jeszcze jedna postać, kobieta z ciemnymi włosami, również w białym fartuchu, która trzyma sprzęt medyczny, najprawdopodobniej stetoskop. Cała scena wydaje się być spokojna, a dziecko, mimo że znajduje się w szpitalnym łóżku, wygląda na zadowolone.
Rok 1949. Przy łóżku dziecka stoi Henryk Brokman (1886-1976), wybitny lekarz pediatra, immunolog. Po wojnie był kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Dzieci w Akademii Medycznej w Gdańsku. Współtwórca szkoły podstawowej działającej przy szpitalu
mat. SP 90
 
Dla przykładu, w roku szkolnym 1951/1952 do placówki uczęszczało łącznie 272 dzieci. Zakładami opiekuńczymi szkoły były wówczas: Polskie Linie Oceaniczne, Rada Kobiet przy Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie oraz Regionalny Związek Spółdzielczości Inwalidzkiej.
Na zdjęciu widzimy grupę dzieci siedzących przy stole w szpitalnym lub sanatoryjnym pomieszczeniu. Dzieci są ubrane w piżamy w paski, co sugeruje, że jest to zdjęcie wykonane w placówce opieki zdrowotnej. Siedzą wokół stołu, na którym leżą książki, co może wskazywać na to, że dzieci uczestniczą w zajęciach edukacyjnych lub czytają. W centrum uwagi są trzy dzieci zwrócone twarzami w stronę aparatu. Jedno z nich, siedzące najbliżej, patrzy bezpośrednio w kamerę i uśmiecha się. W tle, po prawej stronie, znajduje się dorosła kobieta w białym fartuchu, najprawdopodobniej pielęgniarka lub nauczycielka. Ma charakterystyczne okrągłe okulary i uśmiecha się, obserwując dzieci. Za stołem widać jeszcze dwoje dzieci, również zaangażowanych w zajęcia. Atmosfera na zdjęciu jest ciepła i przyjazna, mimo że miejsce, w którym wykonano fotografię, to najprawdopodobniej szpital lub sanatorium. Dzieci wyglądają na zrelaksowane, a scena ukazuje codzienne życie w placówce, gdzie oprócz opieki medycznej zapewniano również zajęcia edukacyjne.
Rok szkolny 1954/1955
mat. SP 90
 
Na przestrzeni lat szkoła kilka razy zmieniała swoją nazwę.
 
  • 1949 - Szkoła Podstawowa przy Akademii Medycznej 
  • 1954 - Szkoła Podstawowa nr 1 przy Akademii Medycznej 
  • 1954 - W związku z potrzebą zorganizowania nauczania na innych oddziałach dziecięcych powołano drugą placówkę SP nr 2 przy Akademii Medycznej
  • 1959 - Obie szkoły połączono w jedną placówkę pod nazwą SP nr 2 przy Akademii Medycznej w Gdańsku-Wrzeszczu
  • 1976 - Szkoła Podstawowa nr 2 przy Państwowym Szpitalu Klinicznym nr 1
  • 1999 - Powołanie Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego (ZKPiG) nr 31, w którego skład weszły SP nr 2 i Gimnazjum nr 43
  • 2007 - ZKPiG nr 31 przy Akademickim Centrum Klinicznym Szpitala Akademii Medycznej
  • 2009 - Ponowna zmiana nazwy: tym razem na ZKPiG nr 31 przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym (UCK)
  • 2012 - Szkoła Podstawowa nr 90
sanatorium lub ośrodku zdrowia. Dzieci są ubrane w piżamy i szlafroki, co sugeruje, że są pacjentami tej placówki. Większość z nich bierze udział w zabawie na trawie, trzymając się za ręce i tworząc krąg. Po lewej stronie dwoje dzieci stoi z kijkami, być może wspierając się nimi podczas chodzenia, co może wskazywać na rehabilitację. W centrum zdjęcia widoczna jest kobieta w białym fartuchu, która wydaje się nadzorować zabawę lub prowadzić aktywności z dziećmi. Na pierwszym planie, po prawej stronie, jedno z dzieci klęczy na trawie, patrząc w stronę aparatu, a obok siedzi kolejne, zajęte czymś na ziemi. W tle widoczny jest budynek, który wygląda jak pawilon sanatoryjny lub szpitalny, otoczony zielenią. Cała scena rozgrywa się na zewnątrz, w słoneczny dzień, co nadaje zdjęciu radosny i swobodny charakter, mimo że przedstawia dzieci najprawdopodobniej przebywające w ośrodku zdrowotnym.
Chwila relaksu na wolnym powietrzu
mat. SP 90
 
SP 90 bierze udział w akcjach ogólnopolskich np. Unicef Dzieciom, Szkoła do Hymnu, Kartka dla Powstańca. Współpracuje także z Domem Pomocy Społecznej „Ostoja” w Gdańsku, przy ul. Hożej 4.

Tę szkołę skończyło dwoje prezydentów Gdańska. Jubileusz 65-lecia SP nr 50

SP 90 dzisiaj

Szkoła Podstawowa nr 90 ma swoje logo. To sowa, nad którą jest nazwa szkoły, a u dołu znajduje się napis „zorganizowana w UCK w Gdańsku”.
Na zdjęciu widzimy mężczyznę, najprawdopodobniej pacjenta, siedzącego na wózku inwalidzkim przy okrągłym stole. Mężczyzna jest ubrany w piżamę, co sugeruje, że przebywa w szpitalu, sanatorium lub ośrodku rehabilitacyjnym. Pochylony nad stołem, intensywnie pisze lub rysuje na kartce, koncentrując się na swojej pracy. W tle, po lewej stronie, znajduje się duża mapa Europy, co może wskazywać na to, że pokój, w którym przebywa, jest także wykorzystywany do nauki lub rehabilitacji edukacyjnej. Po prawej stronie widać fragment drzwi, co daje wrażenie zamkniętego, cichego pomieszczenia, sprzyjającego skupieniu. Na pierwszym planie, w dolnej części zdjęcia, można dostrzec niewyraźne kontury jakichś przedmiotów, prawdopodobnie części wyposażenia sali, ale nie są one na pierwszym planie. Zdjęcie emanuje spokojem i skupieniem, pokazując codzienne życie osoby w trakcie rekonwalescencji lub leczenia, która mimo ograniczeń stara się aktywnie angażować w zadania.
Lekcja geografii
mat. SP 90
 
- Naszymi uczniami są dzieci hospitalizowane w klinikach pediatrycznych UCK na ośmiu oddziałach: dziennym, hematologii, chemioterapii, kardiologii, neurologii, nefrologii, endokrynologii oraz diabetologii - wyjaśnia Agnieszka Kwaśniewska.
 
Do marca 2024 r. pod opieką nauczycieli SP 90 byli też mali pacjenci Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, którymi teraz zajmuje się Szkoła Podstawowa nr 9 działająca na terenie Szpitala im. Mikołaja Kopernika (dawny szpital wojewódzki - przyp. red.) przy ul. Nowe Ogrody.
Na zdjęciu widzimy grupę dzieci i dorosłych uczestniczących w kostiumowej zabawie, najprawdopodobniej z okazji przedstawienia lub festiwalu w przedszkolu lub szkole. Większość dzieci jest przebrana w różnorodne stroje, które przypominają bajkowe postacie, Indian lub inne fantazyjne postacie. Wiele dzieci ma na głowach opaski z papierowymi ozdobami, piórami lub koronami. Jedno z dzieci trzyma w rękach kule ortopedyczne, co może wskazywać na to, że jest to placówka opiekuńcza lub integracyjna. W tle widoczne są dekoracje na ścianie, przedstawiające postacie z bajek, takie jak Smerfy i inne kreskówkowe postacie, co potwierdza radosny i dziecięcy charakter wydarzenia. Na zdjęciu widoczne są również dwie starsze dziewczynki lub młode kobiety, prawdopodobnie opiekunki lub nauczycielki, które również biorą udział w przedstawieniu. Atmosfera na zdjęciu jest radosna, a dzieci wyglądają na zaangażowane w zabawę. Całość przedstawia moment radosnej integracji, kreatywnej zabawy i dziecięcej wyobraźni wśród kolorowych strojów i postaci z bajek.
Bal karnawałowy, rok szkolny 1986/1987
mat. SP 90
 
W SP 90 jako placówce działającej przy szpitalu nie ma tradycyjnych sal szkolnych, ani tym bardziej dzwonków.

105 lat temu w Osowej powstała polska szkoła. Jej tradycje kontynuuje Szkoła Podstawowa nr 81

Sekretariat, gabinet dyrektora oraz pomieszczenie dla nauczycieli - łącznie ok. 80 metrów kwadratowych powierzchni - znajduje się na poziomie minus 1 budynku nr 2, znajdującego się niedaleko bramy głównej UCK.
Na zdjęciu widzimy scenę w pomieszczeniu, najprawdopodobniej w szpitalu lub placówce terapeutycznej. Po lewej stronie siedzi dziecko na krześle, ubrane w jasną bluzkę i szare spodnie dresowe, z wełnianą czapką i nausznikami na głowie. Dziecko trzyma medal, a na kolanach ma koc. Obok, na niebieskim krześle, siedzi kobieta w okularach, ubrana w bordową koszulkę, która delikatnie podtrzymuje dziecko, uśmiechając się. Po prawej stronie widać kobietę w okularach i niebieskim fartuchu medycznym, która pochyla się nad dzieckiem, trzymając w rękach wałek do ciasta, który delikatnie dotyka jego ramienia, jakby pasując  je na rycerza. Kobieta ma na twarzy maseczkę ochronną. W tle znajdują się szafki z grami planszowymi oraz liczne prace plastyczne na ścianach, przedstawiające m.in. słoneczniki. Na półce widać również balony w zielonym i niebieskim kolorze. Z tyłu, przy oknie, siedzą kolejne dzieci, które przyglądają się sytuacji. Na ścianie wisi zegar, wskazujący godzinę zbliżoną do 11:10.
Dziś zostałem uczniem
mat. SP 60

Wszystkie zajęcia odbywają się w świetlicach lub bezpośrednio przy łóżku pacjentów.
Lekcje odbywają się w zespołach, w klasach łączonych I-III oraz IV-VIII.
Na zdjęciu znajduje się dziecko oraz kobieta, najprawdopodobniej nauczycielka lub terapeutka, siedzący przy stole w jasnym, kolorowym pomieszczeniu. Dziecko, które ma łysą głowę i nosi plastry medyczne na twarzy, jest zaangażowane w edukacyjną grę lub ćwiczenia. Ubrane jest w białą koszulkę, a na stole przed nim znajdują się karty z symbolami oraz plansza z różnymi napisami. Dziecko patrzy na materiały edukacyjne z zainteresowaniem. Kobieta, ubrana w biały strój medyczny lub fartuch, siedzi obok dziecka i spokojnie obserwuje jego postępy. Na stole znajduje się również mała kostka lub urządzenie, które może być częścią gry lub narzędziem wspomagającym naukę. W tle widzimy regały z grami planszowymi, a za oknem widać drzewa, co sugeruje, że pomieszczenie ma widok na zewnętrzny ogród lub park. Ściany są ozdobione roślinnymi motywami, co nadaje pomieszczeniu przytulny charakter. Atmosfera na zdjęciu jest spokojna i skupiona, co sugeruje, że to część terapii lub zajęć edukacyjnych dla dziecka.
Nauka w SP 90 ma charakter zindywidualizowany
mat. SP 90
 
Każdego dnia pod opieką nauczycieli jest ok. setki uczniów. Każde dziecko przekraczające próg szpitala staje się uczniem Szkoły Podstawowej nr 90.
 
W SP 90 zatrudnieni są też wychowawcy, którzy opiekują się chorym dziećmi przez cały rok. W świetlicach organizują im zajęcia np. z szycia, pieczenia, gotowania, malowania, fotografii, robotyki, podstaw programowania oraz różne ćwiczenia terapeutyczne.  
Na zdjęciu widzimy dziewczynkę stojącą przed dużym ekranem dotykowym, na którym rysuje kolorowy obrazek. Dziewczynka ma jasne włosy zaplecione w warkocz i jest ubrana w czarną koszulkę oraz różowe spodnie. Skupiona na rysowaniu, dotyka ekranu, tworząc kolorowy rysunek przedstawiający budynki, chmury i niebo. Budynki są w stylu zamkowym, mają wieże i okna, a na niebie widać błękitne chmury. Obok ekranu, po lewej stronie, znajduje się regał pełen gier planszowych, starannie poukładanych. W tle, nad ekranem, widoczne są również kartki z informacjami lub ogłoszeniami przyczepione do ściany. Atmosfera zdjęcia sugeruje, że dziecko bierze udział w kreatywnych zajęciach, prawdopodobnie w szkole, świetlicy lub ośrodku terapeutycznym.
Szkoła Podstawowa nr 90 wyposażona jest w nowoczesne pomoce edukacyjne. Na zdjęciu uczennica z monitorem interaktywnym
mat. SP 90
 
Szkoła Podstawowa nr 90 w liczbach:
 
  • 29 pracowników
  • kadra nauczycielska to 26 osób, w tym 13 nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, 11 wychowawców, 2 nauczycieli oddziałów przedszkolnych “zeróweczki”
  • 4000 uczniów
  • 6500 wychowanków 
Obchody 75-lecia Szkoły Podstawowej nr 90 odbyły się w środę, 25 września. Uroczyste spotkanie zorganizowano w Audytorium im. prof. Zdzisława Kieturakisa, ul. Smoluchowskiego 17 w Centrum Medycyny Inwazyjnej (CMI).
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z OBCHODÓW 75. ROCZNICY POWSTANIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 90:
 


 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki