Mnogość inicjatyw podejmowanych przez uczestników, by zminimalizować wpływ na środowisko i zredukować produkcję odpadów, zaskoczył organizatorów z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, którzy przecież sami doskonale znają się na rzeczy i edukują ogół mieszkańców w ramach nieustannej kampanii Czyste Miasto Gdańsk.
To właśnie w ramach “Czystego Miasta”, jesienią ubiegłego roku ogłoszono konkurs “Gdański EkoDom”. Zadaniem uczestników było udokumentowanie i opisanie w dowolnej formie (zdjęcia, film, prezentacja..), codziennych działań podejmowanych przez nich w duchu lesswaste, zerowaste, czyli redukcji produkcji odpadów we własnym domu.
Do konkursu zgłosiły się zarówno rodziny z dziećmi, młodsze i starsze pary, osoby żyjące samotnie, także seniorzy; mieszkańcy domów jednorodzinnych, bloków, osoby wynajmujące mieszkania…
Gdańszczanie m.in.: oszczędzają wodę rezygnując z wanny na rzecz brodzika, produkują waciki do twarzy ze ścinków bawełny, wekują resztki posiłków, robią własne proszki do prania, hodują warzywa na balkonie, puszczają niepotrzebną odzież w obieg, zbierają deszczówkę, a nawet wykorzystują zużyte sznurówki do podwiązywania roślin w ogrodzie. To tylko wybrane działania, każdy z laureatów konkursu udokumentował własną imponującą listę działań prośrodowiskowych.
Zwycięzców zgodnie z regulaminem ogłoszono jeszcze w grudniu, ale rozdanie nagród odbyło się w poniedziałek, 17 stycznia, w Wozowni Hevelianum. Laureaci konkursu (tym razem podium miało pięć miejsc) stawili się na miejscu w komplecie, podobnie jak większość osóby wyróżnionych.
- Jesteśmy normalnymi ludźmi, którzy w zwykłych życiowych sytuacjach myślą o solidarności z przyszłymi pokoleniami i ze sobą nawzajem - powiedział Piotr Grzelak zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. - W tej solidarności chodzi o to, byśmy na co dzień myśleli, jak naprawiać świat. Nie w wielkich przedsięwzięciach, tylko poprzez codzienne wybory i działania. Kiedyś mówiliśmy, że ekologiczne jest sortowanie odpadów - no nie, ekologiczne jest ich nieprodukowanie albo ograniczanie ich produkcji. Za to, że ograniczacie produkcję odpadów, serdecznie wam dziękuję i gratuluję.
Olga Goitowska zastępczyni dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, przewodnicząca konkursowej komisji: - Zaskoczyła nas liczba zgłoszeń, państwa pomysły, sposób ich realizacji i prezentacji Waszego życia codziennego w zakresie minimalizacji powstawania odpadów. Reprezentujecie Państwo bardzo zróżnicowane grupy: rodziny, pary żyjące bez dzieci, osoby żyjące samotnie, w wieku emerytalnym i każdy, niezależnie od tego, czym się Państwo w życiu zajmujecie i jak żyjecie, pokazuje, że wystarczy wiedzieć i chcieć. Przyznam, że bardzo zmotywowaliście także mnie osobiście. Wydaje nam się w Wydziale, że jesteśmy zmotywowani, żyjemy tym tematem na co dzień, to nasza praca, a okazuje się, że można jeszcze więcej, jeszcze bardziej i jeszcze lepiej. Bardzo byśmy chcieli, żeby nasz kontakt nie zakończył się na konkursie, żebyście państwo byli swoistymi ambasadorami dla nas, żebyście opiniowali nasze kolejne działania i pomysły, które chcielibyśmy realizować w przyszłości.
Laureaci konkursu otrzymali w nagrodę elektryczne hulajnogi (za I miejsce przyznano dwa takie pojazdy), a także cenne zestawy „zero waste’owych” produktów i saturatory do wytwarzania wody sodowej z “kranówki” (tu inspiracją była jedna z uczestniczek, która przyznała, że jako miłośniczce wody gazowanej, zdarza jej się kupować ją w butelkach plastikowych).
Laureaci Konkursu "Gdański EkoDom" 2021
I miejsce – Marta Ciesielska
II miejsce – Magdalena Marks
III miejsce – Emilia Dutko
IV miejsce – Sylwia Baranowska
V miejsce – Ewelina Sasin
3 równorzędne wyróżnienia (nagrody specjalne):
- Ewa Presnal
- Ewa Ropiak
- Veronika Neverovskaya