• Start
  • Wiadomości
  • Nagrody Smart Metropolia 2019 rozdane. Zobacz, kto w tym roku został uhonorowany

Nagrody Smart Metropolia 2019 rozdane. Zobacz, kto w tym roku został uhonorowany

Podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartek, 7 listopada 2019 r., w Olivia Business Centre wręczone zostały Nagrody Smart Metropolia 2019. Laureatami tegorocznej edycji zostali Tczewscy Kurierzy Rowerowi, prof. Iwona Sagan, Elżbieta Bieńkowska i pośmiertnie Paweł Adamowicz.
07.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uroczysta gala wręczenia Nagród Smart Metropolia 2019
Uroczysta gala wręczenia Nagród Smart Metropolia 2019
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl


To już piąta edycja Nagrody Smart Metropolia. Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot wyróżnia nią osoby, firmy bądź instytucje szczególnie zasłużone w danym roku dla budowania i promowania idei metropolii.

W tym roku uhonorowano Tczewskich Kurierów Rowerowych (w kategorii Lider zmiany), prof. Iwonę Sagan (w kategorii Partner w działaniu) oraz Elżbietę Bieńkowską (w kategorii Ambasador metropolii). Decyzją Zarządu OMGGS nagrodę specjalną Smart Metropolia 2019 przyznano pośmiertnie prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi, twórcy stowarzyszenia metropolitalnego na Pomorzu.

Podczas uroczystości podsumowana też została pilotażowa edycja Pomorskiej Letniej Akademii Planowania Przestrzeni Publicznej, wręczono także nagrody w finale XIV edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2019.

Nagrodę w imieniu Tczewskich Kurierów Rowerowych odebrali Paulina Kremer i Maksymilian Fleming
Nagrodę w imieniu Tczewskich Kurierów Rowerowych odebrali Paulina Kremer i Maksymilian Fleming
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl


TCZEWSCY KURIERZY ROWEROWI - to spółdzielnia socjalna założona przez Fundację Pokolenia w 2016 roku. Dzięki wsparciu ze środków RPO ZIT Spółdzielnia m.in. realizuje w gminie i powiecie usługi aktywizacji i integracji społecznej. Pracują w niej osoby wychodzące z kryzysu bezdomności, z różnymi niepełnosprawnościami, ale również młodzi pasjonaci rowerów, ekologii i miejskiego stylu życia.

To nasz rodzimy, metropolitalny skarb. Jeśli mielibyśmy sobie wymarzyć zmianę w zakresie przedsiębiorczości społecznej i przedsiębiorczości w ogóle, to Tczewscy Kurierzy Rowerowi są jej bezapelacyjnymi liderami”.

- oto fragment laudacji Mirosława Augustyna, starosty tczewskiego. Nagrodę odebrali Paulina Kremer i Maksymilian Fleming.


PROF. IWONA SAGAN - to prodziekan ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Katedry Geografii Ekonomicznej na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. Pani profesor pełni też funkcję kierownika Centrum Doskonałości RECOURSE.

Najprężniej rozwijająca się metropolia potrzebuje wsparcia w analizach, badaniach, osadzeniu w nurtach naukowych. Książka “Między integracją a konkurencją. Gdyńsko-Gdański Obszar Metropolitalny”, choć napisana w 2011 roku, do dziś służy nam jako zbiór przydatnych spostrzeżeń i wskazówek.

- fragment laudacji prof. Grzegorza Gorzelaka z Uniwersytetu Warszawskiego.
                                              
ELŻBIETA BIEŃKOWSKA – to była minister rozwoju regionalnego, senator VIII kadencji, była wiceprezes Rady Ministrów oraz minister infrastruktury i rozwoju, a od 2014 Europejska Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług. Wprowadzała Zintegrowane Inwestycje Terytorialne w Polsce do perspektywy finansowej funduszy europejskich Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Nie dotarlibyśmy tu, gdzie jesteśmy bez wsparcia osoby, która ma nieograniczone pokłady zrozumienia i szacunku do samorządów

- fragment laudacji Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska



PAWEŁ ADAMOWICZ - laudację wygłosił wieloletni przyjaciel Pawła Adamowicza, a także współpracujący z nim samorządowiec - Jacek Karnowski, prezydent Sopotu:

Przypadło mi niezwykle trudne zadanie. Odczytanie laudacji na rzecz człowieka, który był nie tylko wizjonerem, ale również inicjatorem i głównym entuzjastą pomysłu utworzenia stowarzyszenia gmin i powiatów, które dziś nazywamy Obszarem Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot. Tego człowieka dziś z nami nie ma.

Pozostawił po sobie wiele dzieł i świadectw swojej determinacji i dalekowzroczności - w tym właśnie Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Większość jego dzieł znalazła swój opis w drugiej jego książce “Gdańsk jako wspólnota”. Historia powstania i rozwoju Obszaru Metropolitalnego stanowi w niej osobny rozdział. Bo Paweł Adamowicz od początku widział współpracę pomiędzy naszymi pomorskimi gminami i powiatami jako wspólnotę niezależnych, dumnych, ale i solidarnych, wspierających się wzajemnie, od siebie uczących samorządów. Dlatego też, gdy tylko go nam zabrakło, bardziej niż kiedykolwiek my liderzy samorządowi czujemy odpowiedzialność za losy nie tylko naszej metropolii, ale i całej idei Polski samorządnej.

Po stracie, której doświadczyliśmy konieczne jest ponowne zdefiniowanie przywództwa i zrozumienie jego wagi. Pomaga w tym koncepcja imperatywu obywatelskiego autorstwa profesora Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego, który wielokrotnie w swoich publicznych wystąpieniach zachęcał polityków nie tylko samorządowych do kierowania się tak zwanym imperatywem obywatelskim, który jest swoistym fundamentem etyki publicznej. To etyczne, a nie pragmatyczne przykazanie, aby zwłaszcza w krytycznych momentach dawać szansę ludziom stawać się lepszymi, niż sami się sobie wydają i zacząć myśleć o sobie i o innych lepiej niż dotąd myśleliśmy. Tego właśnie oczekują ludzie od liderów politycznych. I tego politycznym liderom życzyłby dziś Paweł Adamowicz, laureat tegorocznej nagrody honorowej Smart Metropolii.

 

Nagrodę w imieniu Pawła Adamowicz odebrała żona Magdalena
Nagrodę w imieniu Pawła Adamowicz odebrała żona Magdalena
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Podczas uroczystości podsumowana też została pilotażowa edycja Pomorskiej Letniej Akademii Planowania Przestrzeni Publicznej, wręczono także nagrody w finale XIV edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2019. Wyróżnienie dla gmin wiejskich otrzymała Gmina Kobylnica, na terenie której zrealizowano przedsięwzięcie „Budowa przystani kajakowej przy moście Lubuń-Żelkówko wraz z zagospodarowaniem terenu na rzece Słupi”. Wyróżnienie dla gmin miejskich oraz miejsko-wiejskich otrzymała Gmina Sztum, na terenie której zrealizowano przedsięwzięcie „Kompleks sportowo-rekreacyjny w Sztumie”.

Natomiast Nagrodę Główną Konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego po raz pierwszy w czternastoletniej historii tego konkursu przyznano ex aequo dla dwóch różnych przedsięwzięć.

Nagrodę otrzymało Miasto Starogard Gdański, na terenie którego zrealizowano przedsięwzięcie „Budowa i skomunikowanie węzła integracyjnego w Starogardzie Gdańskim. Nowa jakość al. Wojska Polskiego”. Drugim laureatem nagrody została Gmina Władysławowo, na terenie której zrealizowano przedsięwzięcie „Przebudowa ulic Hryniewieckiego i Morskiej”.  Wyróżnienia wręczył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

 

Oto laureaci Nagrody Smart Metropolia z poprzednich 3 edycji:


2016
Hanna Brejwo, wójt Pszczółek - kategoria Osoba Publiczna
Przedsiębiorstwo Budowlane Górski - kategoraia Inwestor
Firma QB Mobile - kategoria Start-Up


2017
Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski – kategoria Osoba Publiczna
Małgorzata Bałkowska z Fundacji Pomorskie Hospicjum dla Dzieci - kategoria Działalność Społeczna
Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza – kategoria Samorząd Gospodarczy

2018
Marta Siciarek, Centrum Wsparcia Imigrantów w Gdańsku - kategora Lider zmiany
Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego - kategoria Ambasador metropolii
Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego – kategoria Partner w działaniu

 

Smart Metropolia 2019: powstała Klimatyczna Koalicja Polskich Miast i Gmin

O klimacie wokół metropolii i kryzysie klimatycznym z jej perspektywy - trwa Smart Metropolia w Gdańsku

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza