• Start
  • Wiadomości
  • Nagrody na jubileusze - gdańscy artyści plastycy wyróżnieni Nagrodami Prezydenta Miasta  

Nagrody na jubileusze - gdańscy artyści plastycy wyróżnieni Nagrodami Prezydenta Miasta  

W poniedziałek, 5 października 2020 r., siedmioro artystów - członków ZPAP w Gdańsku: Ewa Beyer-Formela, Dorota Białczak, Ryszard Kowalewski, Janusz Tartyłło, Piotr Kowalski, Alojzy Michalak i Alojzy Osada odebrało jubileuszowe Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. 
06.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Siedmiu laureatów nagrody oraz przedstawicielki ZPAP w Gdańsku i Andrzej Stelmasiewicz, przewodniczący komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska
Siedmiu laureatów nagrody oraz przedstawicielki ZPAP w Gdańsku i Andrzej Stelmasiewicz, przewodniczący komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Doktoraty honoris causa UG dla pierwszych demokratycznie wybranych rektorów trzech gdańskich uczelni

Artyści plastycy, w Bibliotece przy ul. Mariackiej, świętowali jubileusze pracy twórczej, ale również urodziny. W imieniu prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury wręczał jubilatom Andrzej Stelmasiewicz, przewodniczący Komisji Kultury i Promocji. 

Nagrody otrzymali:

  • Ryszard Kowalewski z okazji 50-lecia pracy twórczej,
  • Janusz Tartyłło z okazji 65-lecia pracy twórczej i 90. urodzin,
  • Piotr Kowalski z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej i 70. urodzin,
  • Ewa Beyer-Formela z okazji 60-lecia pracy artystycznej i 85. urodzin,
  • Alojzy Michalak z okazji jubileuszu 70-lecia pracy twórczej,
  • Dorota Białczak z okazji jubileuszu 25-lecia pracy twórczej i
  • Alojzy Osada z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej.

Dorota Białczak przez wiele lat współpracowała z zespołami konserwatorskimi w Gdańsku i Elblągu, realizowała rzeźbiarskie projekty dla kościołów w tym Archikatedry w Oliwie oraz klientów indywidualnych np. Uniwersytet Gdański. Od 2008 roku mieszka na Wyspie Sobieszewskiej i w Pracowni Sztuk Pięknych Toto prowadzi warsztaty ceramiki, udziela lekcji rysunku i malarstwa. Jest autorką m.in. ceramicznej drogi krzyżowej dla Katedry w Oliwie (w 1999 r.), drogi krzyżowej do kaplicy na lotnisku w Rębiechowie, grupy rzeźb (Anioł Stróż przeprowadzający dzieci przez kładkę) w parku przy Publicznym Przedszkolu na Zaciszu w Warszawie czy rzeźb patronów kościoła św. Judy Tadeusza i św. Józefa w Rumi.

Rzeźbiarka, Ewa Beyer-Formela już od ponad 60 lat pracuje w drewnie, granicie i marmurze, tworząc z tych materiałów klasyczne, plenerowe realizacje rzeźbiarskie. Artystka brała udział w kilkuset wystawach krajowych i zagranicznych. Jej rzeźby są oszczędne w wyrazie; jeśli pojawia się w nich figuracja, to jedynie jako dopełnienie abstrakcyjnej formy, od której zwykle wychodzi. Ta zaś uwarunkowana jest kształtem, ciężarem i haptycznością materiału, w którym pracuje. W ten sposób wyraża się jej ogromny szacunek do natury i naturalnych form.

Piotr Kowalski w latach 1978-1987 jako asystent na Wydziale Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku, uczył liternictwa i typografii studentów I - III roku. W latach późniejszych, już jako samodzielny artysta projektował okładki, plakaty, zajmował się liternictwem i typografią, projektowaniem znaków graficznych systemów identyfikacji wizualnej, ilustracją, plakatem, fotografią, grafiką komputerową. Obecnie zajmuje go najbardziej kaligrafia. Projektował m.in. (w latach 2008-2012) dyplomy - nagrody Lecha Wałęsy i dyplomy Honorowego Obywatela Miasta Gdańska dla Andrzeja Wajdy, Joanny Muszkowskiej-Penson. Jego autorstwa są również dyplomy upamiętniające nadanie tytułu honoris causa Uniwersytety Gdańskiego.

Ryszard Kowalewski to artysta i alpinista. Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie ukończył z wyróżnieniem w 1968 roku. W latach 1968-1970 był asystentem w pracowni drzeworytu kolorowego prof. Wacława Waśkowskiego. W 1970 roku przeniósł się do Gdańska, gdzie w latach 1970-1974 pracował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych jako asystent profesorów: Włodzimierza Padlewskiego, Lecha Kadłubowskiego i Jerzego Zabłockiego. W 2013 roku został członkiem Honorowym Polskiego Związku Alpinizmu. Pasja górska ma dominujące odzwierciedlenie w jego twórczości, maluje góry i portrety ludzi gór. Prace eksponuje przede wszystkim na wystawach indywidualnych ale bierze też udział w prezentacjach zbiorowych w kraju i za granicą.
Piastował poważne funkcje w okręgu gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków jest przewodniczącym Rady Artystycznej ZPAP o. gdańskiego.


Alojzy Andrzej Michalak uczestniczył w pracach Pracowni Starego Miasta w zespole inżyniera Jana Kromera oraz inżyniera Lecha Kadłubowskiego przy rekonstrukcji gdańskiej starówki (w latach 1955-1963). Był nauczycielem rysunku i malarstwa w Szkole Podstawowej nr 37 w Gdańsku. Pracował też na rzecz „Społem” projektując wnętrza sklepowe i reklamy handlowe. W latach 1968-1975 prowadził samodzielną pracownię projektową w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Jest autorem wielu medali upamiętniających ważne osobistości ze świata kultury, nauki, a także wydarzenia krajowe i instytucjonalne. W jego dorobku znajdują się projekty grafiki użytkowej, projekty ekspozycji międzynarodowych targów, projekty wnętrz użytkowych czy tematyczne ekspozycje przestrzenne.Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą w muzeach: w Watykanie, Nowym Jorku, Gdyni, Poznaniu. 

Wyjątkowe jubileusze obchodził, urodzony w Grodnie, Janusz Tartyłło - znakomity scenograf, reżyser i aktor związany z wieloma teatrami w całej Polsce, ale również solista operowy, scenarzysta teatralny, malarz, grafik i artysta plastyk świętował 90. urodziny i 65-lecie pracy artystycznej. Artysta aktywność twórczą koncentrował na działaniach teatralnych, szczególnie scenografii. Był reżyserem oraz autorem scenografii do pięciu przedstawień w Polskim Teatrze w Wilnie i ponad 250 spektakli w teatrach stacjonarnych oraz w teatrach offowych, a także w Teatrze TV m.in.: „Śmierć gubernatora”, „Św. Joanna”, „Pokojówki”, „Orfeusz i Eurydyka”. Jest również autorem znakomitych plakatów do sztuk teatralnych/

Alojzy Osada, absolwent zabytkoznawstwa i konserwatorstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w latach 70- tych pracował w pracowniach Konserwacji Zabytków w Gdańsku uczestnicząc między innymi w konserwacji zamku w Lidzbarku Warmińskim, gdańskich i żuławskich kościołów, a także katedry w Trewirze i pałacu Bruhl na terenie Niemiec. Od końca lat 70-tych łączył pracę konserwatorską z artystyczną, która dominować zaczęła po 1980 r. Twórczość Alojzego Osady nawiązuje do klasycznej tradycji malarstwa pejzażowego, wywodzącej się z nurtu impresjonizmu. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Muzeum Miasta Gdyni oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i poza jej granicami.

 

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku