Nagroda w dziedzinie kultury - nominowani młodzi twórcy

Po raz 23 utalentowani młodzi artyści mają szansę otrzymać Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Kandydatów w tym roku jest sześcioro, zajmują się m.in. fotografią, lalkarstwem, muzyką, malarstwem czy teatrem. Jury wyłoni trzech zwycięzców, czwartego wybierają internauci - głosować można do środy, 23 listopada 2022 r. do godz. 23.59. Laureatów poznamy podczas gali, która odbędzie się w piątek, 25 listopada, o godz. 19, w Klubie Żak.
22.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
nagroda

 

Nagroda dla artystów do 35. roku życia 

Nagroda dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury przyznawana jest gdańskim artystom do 35. roku życia za osiągnięcia z ostatnich trzech lat. W tym roku do kapituły konkursowej wpłynęły 33 wnioski

Trzech nagrodzonych wybierze kapituła konkursu pod przewodnictwem Jana Peruckiego, przedstawiciela Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska, w której skład wchodzą przedstawiciele urzędu miejskiego, uczelni wyższych, laureatów ubiegłorocznych laureatów i przedstawicieli mediów. Czwarty laureat zostanie wybrany w plebiscycie Gazety Wyborczej Trójmiasto poprzez głosowanie publiczności. Głosowanie odbywa się od 16 listopada na portalu Gazety Wyborczej Trójmiasto.

GŁOSOWAĆ można tutaj

Jakie nagrody są w konkursie?

Nagroda, poza statuetką autorstwa Tomasza Radziewicza i dyplomem autorstwa Marka Rogali, ma także wymiar finansowy i wynosi 10 000 zł. Szansę na wygraną ma czterech z sześciu wybranych przez kapitułę, utalentowanych twórców.

1989. Rapowy musical o drodze do wolności, Wałęsach, Kuroniach, Frasyniukach...

Nominowani do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2022

 

Krzysztof Nowicki

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Malarstwo w pracowni prof. Teresy Miszkin. Zdobywca Grand Prix w konkursie  „Artystyczna Podróż Hestii 2013”, Grand Prix III Triennale Sztuki Pomorskiej w PGS  Sopot, wyróżnienia honorowego w konkursie Fundacji im. F.Eibisch. Nominowany  m.in. do Strabag Kunstforum Artaward, 12. konkursu Gepperta (BWA Wrocław). W 2014 przebywał na rezydencji artystycznej w Hong Kong Arts Centre. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Gdańsku, w kolekcji Imago Mundi Luciano Benettona oraz kolekcji Fundacji Kolonia Artystów. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

 

Mężczyzna w okularach stoi na tle ściany, ręce ma w kieszeniach spodni
Krzysztof Nowicki (fot. Marcin Kaliński)

Agnieszka Piasecka

Absolwentka fotografii na Roehampton University w Londynie i studiów magisterskich na kierunku Intermedia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się alternatywnymi i historycznymi metodami fotograficznymi oraz video. Laureatka nagrody głównej V Gdańskiego Biennale Sztuki (2019, Gdańska Galeria Miejska) laureatka prestiżowej nagrody LensCulture Critics' Choice Awards (2020) oraz Women Art. Award 2022.

Czarni-białe zdjęcie twarzy kobiety w jasnych półdługich włosach
Agnieszka Piasecka (fot. materiały prasowe)

Wojciech Stachura

Aktor lalkarz, absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza na Wydziale Sztuki Lalkarskiej, od 2014 r. w zespole Teatru Miniatura. Ma na swoim koncie wiele wyróżnionych przez krytyków i widzów ról. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Gdańska, współpracując z różnymi instytucjami, m.in. Filharmonią Bałtycką, Operą Bałtycką, Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego oraz teatrami w Niemczech, gdzie reżyseruje spektakle lalkowe. Prowadzi dzałalność warsztatową i edukacyjną. W 2020 r. otrzymał Nagrodę Prezydent Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. W 2021 r. otrzymał Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego. 

Był nominowany do Pomorskiej Nagrody Artystycznej w kategorii „Nadzieja” oraz w plebiscycie Gazety Wyborczej „Sztormy”. Stypendysta miasta Gdańska w 2021 w dziedzinie kultury. Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego w 2022 roku, laureat nagrody POLUNIMA dla najbardziej obiecującego aktora lalkarza młodego pokolenia, laureat nagrody za rolę i scenografię w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej 2022. 

Twarz mężczyzny w okularach i czapce z daszkiem
Wojciech Stachura (fot. Krzysztof Mystkowski)

Julia Tymańska

Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Artystka interdyscyplinarna zajmująca się sztuką wizualną, której zasadniczym medium jest malarstwo. Tworzy przede wszystkim wielkoformatowe obrazy i rzeźby/obiekty przestrzenne, a ich dominującą cechą jest kolor i mocne powiązania z popkulturą. Poza praktyką artystyczną zajmuje się rozwijaniem oddolnych inicjatyw na terenie Gdańska. Od 2020 roku prowadzi alternatywną Galerię Pawlacz w Gdańsku w ramach Programu Gdańskie Otwarte Pracownie. Autorka i realizatorka projektu Stars'n'Roll: 20 czarno-białych murali na drodze wiodącej do Opery Leśnej, Sopot, 2020.  Artystka ma też na koncie wystawy indywidualne, m.in.: „Pop-a-Cola”, CSW Łaźnia, 2022 Gdańsk, „Melanż”, tuBaza, 2021 Gdynia, „Zaburzenia widzenia”, Galeria Pionova, 2021 Gdańsk i zbiorowe, jak Wystawa Pokonkursowa 30. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE 2021. Dwukrotna laureatka Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za znaczące osiągnięcia.

Kobieta w blond włosach
Julia Tymańska (fot. autoportret)

Anna Wakulik

Gdańszczanka, absolwentka Szkoły Dramatu przy Teatrze na Woli i Instytutu Kultury Polskiej UW.  W latach 2012-2014 kierowniczka literacka Teatru im. L.Solskiego w Tarnowie. W latach 2017-2020 dramaturg Teatru Dramatycznego w Warszawie, od 2022 roku dramaturg Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Jurorka m.in. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i Klasyki Żywej. Stypendystka Willi Decjusza i MKiDN.

Autorka sztuk teatralnych :„Grupa krwi”, „Błąd wewnętrzny”, „Krzywy domek”, „Dziki zachód”,„Zofia”, „Wasza wysokość”, „Bohaterowie”, “Zażynki”,„Elżbieta H.”, „Sans souci”. Uczyła pisać w Collegium Civitas, Szkole Dramatu w Warszawie, Teatrze Sala Beckett w Barcelonie, Teatro India w Rzymie, na uniwersytecie w Targu Mures i w szkole teatralnej Paolo Grassi w Mediolanie. Jej sztuki zostały przetłumaczone na wiele języków obcych. W 2021 roku ukazała się antologia jej sztuk "Błąd wewnętrzny", a w 2022 książkowe wydanie "Grupy krwi".

Czarno-białe zdjęcie twarzy kobiety w okularach i długich ciemnych włosach
Anna Wakulik (fot. autoportret)

Marcin Zdunik

Wiolonczelista, kompozytor i improwizator. Jest zapraszany do udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych – m.in. BBC Proms w Londynie, Progetto Martha Argerich w Lugano oraz Chopin i Jego Europa w Warszawie. Zwycięzca konkursów muzycznych; występował jako solista na estradach wielu renomowanych sal -  m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Konzerthaus w Berlinie i Rudolfinum w Pradze. Wielokrotnie partnerowali mu znakomici dyrygenci - Andrzej Boreyko, Antoni Wit, Andres Mustonen i in. Nagrał 17 albumów płytowych z muzyką koncertującą i kameralną. Trzykrotnie otrzymał nagrodę Fryderyk. Ukończył również studia muzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadzi klasy wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. 

W kwietniu 2021 roku otrzymał tytuł profesora sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne, zaś w 2020 przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Czarno-białe zdjęcie: mężczyzna stoi, w dłoniach trzyma wiolonczelę i smyczek
Marcin Zdunik (fot. Sylwia Zawadzka)

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór