- Dom na Dolnych Młynach to miejsce, w którym osoby, które wychodzą z różnych trudności życiowych otrzymują wsparcie i mogą wrócić do normalnego życia. To miejsce, z którego jesteśmy szczególnie dumni. Wczoraj otrzymaliśmy nagrodę, przyznawaną przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, za tę właśnie inwestycję - mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Ekologiczne budownictwo to jest coś, na co w Gdańsku stawiamy. Obiekt na Dolnych Młynach jest pierwszym i jedynym w Polsce domem z mieszkaniami wspomaganymi, wybudowanym w technologii ekologicznej – dodaje Aleksandra Dulkiewicz.
Gdańsk został nagrodzony w kategorii: najlepsza ekologiczna zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna za inwestycję pn. Realizacja ekologicznego budynku wielorodzinnego ze wsparciem zlokalizowanego w Gdańsku przy ul. Dolne Młyny. Projekt został zrealizowany przez Gdańską Infrastrukturę Społeczną w 2017 r.
Nagrodzony obiekt to 4-kondygnacyjny budynek wielorodzinny, wybudowany w technologii szkieletowej drewnianej.
Rozwiązanie to zapewnia zachowanie równowagi ze środowiskiem naturalnym poprzez optymalizację kosztów eksploatacyjnych z jednej strony, a zapewnieniem wysokiej jakości warunków życia w nowoczesnych mieszkaniach z drugiej.
Główną potrzebą, na którą odpowiada koncepcja domu ekologicznego mieszkań ze wsparciem jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych oraz integracja społeczna osób lub rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Czytaj więcej o tym:
Konkurs PLGBC Green Building Awards to wydarzenie cykliczne, którego celem jest promocja nowoczesnych rozwiązań dla zrównoważonego budownictwa. Prace oceniane są przez Jury zarówno pod względem walorów związanych z budownictwem ekologicznym i zrównoważonym rozwojem, jak i architektonicznych oraz estetycznych. Pod uwagę brane są również wszelkie nowatorskie aspekty danego projektu czy produktu. W tym roku do konkursu dodano nowe kategorie, uwzględniające najlepsze zmodernizowane lub rozbudowane budynki, ekologiczne budownictwo mieszkaniowe oraz wyróżniające się inwestycje miejskie czy gminne.
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego w ramach konkursu Green Building Awards 2019 przyznało nagrody w 9 kategoriach:
Najlepszy zrealizowany budynek ekologiczny certyfikowany
Najlepszy zrealizowany budynek ekologiczny bez certyfikatu (bądź precertyfikowany)
Najlepszy projekt ekologiczny (profesjonalny i studencki)
Najlepsza ekologiczna zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna
Najlepsza ekologiczna rozbudowa/modernizacja/renowacja
Najlepszy ekologiczny budynek sektora publicznego
Najlepsze zrównoważone wnętrze
Green Product of the Year
Najlepsza ekologiczna inicjatywa miejska/gminna
oprac. WG