Asturia to jedna z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii. W jej stolicy, ponad dwustutysięcznym Oviedo co roku przyznawana jest nagroda Księżnej Asturii, zwana „hiszpańskim Noblem”. Na piątkową uroczystość w Teatrze Campoamor z udziałem króla i królowej Hiszpanii zaproszeni zostali laureaci wszystkich ośmiu kategorii, w których przyznawana jest nagroda. A są to:
- Siri Hustvedt - Literatura
- Peter Brook - Sztuka
- Muzeum Prado - Komunikacja i Działania na rzecz Ludzkości
- Lindsey Vonn – Sport
- Joanne Chory and Sandra Myrna Díaz - Badania Techniczne i Naukowe
- Salman Khan and the Khan Academy - Współpraca międzynarodowa
- Alejandro Portes - Nauki Społeczne
Gdańsk został uhonorowany w kategorii Zgoda. Nagrodę odbierze w imieniu Miasta i mieszkańców prezydent Aleksandra Dulkiewicz. W uzasadnieniu decyzji jury czytamy, że przyznana została ona ponieważ „przeszłość i teraźniejszość w Gdańsku to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju". Każdy z laureatów otrzymuje statuetkę zaprojektowaną przez wybitnego hiszpańskiego rzeźbiarza Joana Miró i nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. Euro.
- O tym na jaki cel zostanie przeznaczona nagroda zdecydujemy wszyscy, gdańszczanki i gdańszczanie. Zorganizujemy internetowe głosowanie dla mieszkańców, będzie można wybierać z kilku propozycji - powiedział prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Delegacja naszego miasta gości w Asturii już od środy. Czas wypełnia jej niezwykle bogaty program przygotowany przez fundację przyznającą Nagrodę Księżnej Asturii. Najpierw w Gijon. W tym oddalonym od Oviedo o pół godziny drogi samochodem portowym mieście, położonym nad malowniczą Zatoką Biskajska, miało miejsce niezwykłe wydarzenie. W tamtejszej szkole Colegio Público Miguel de Cervantes odbyły się obrady okrągłego stołu. Młodzież przygotowała się do nich przez miesiąc, poznając historię i współczesność Gdańska.
Wzorowany na rocznicowym gdańskim stole mebel stanął w sali gimnastycznej, a usiedli przy nim wraz z prezydent Gdańska uczniowie. Pytań było mnóstwo - od takich, które dotyczyły rozwoju Gdańska i jego godnych polecenia turystycznych atrakcji po politykę dotyczącą komunikacji rowerowej czy integracji imigrantów. W szkole jest bardzo dobry zespół siatkarek, więc w pewnym momencie połączono się nawet z zawodniczkami Trefla Gdańsk.
- Nie ukrywam, że byłam bardzo wzruszona, kiedy w sali gimnastycznej zobaczyłam prawie replikę biało-czerwonego stołu, który stanął w Gdańsku właśnie w 30-tą rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r. Wykorzystujemy go też spotykając się z mieszkańcami w różnych dzielnicach miasta. Okrągły stół jest takim miejscem, gdzie możemy usiąść, spojrzeć sobie w oczy i nawiązać spokojną rozmowę na różne tematy w mieście - powiedziała dziennikarzom po spotkaniu Aleksandra Dulkiewicz.
Przed spotkaniem z uczniami prezydent Gdańska spotkała się też z samorządowcami z Gijon, a nawet wspólnie z burmistrz tego miasta panią Carmen Moriyón Entrialgo oraz młodzieżą wzięła udział w krótkim przejeździe rowerowym.
O Gdańsku w Asturii jest obecnie głośno, choćby za sprawą muzyki. Przyjazd gdańskiej delegacji poprzedziły różne wydarzenia kulturalne w tym otwarty jazzowy koncert zespołu z Gdańsk Downtown Brass.
W środę, 17 października, miała miejsce również konferencja prasowa prezydent Gdańska. Dziennikarzy interesowało wiele spraw. Pytali m.in. o komentarz do wyników wyborów parlamentarnych w Polsce czy do wyników marcowych wyborów uzupełniających w Gdańsku. Pojawiła się też kwestia odradzającej się w Europie ksenofobii i jaką politykę w stosunku do imigrantów powinna prowadzić UE. Ważną obecnie sprawą w Hiszpanii jest trwający konflikt w Katalonii, to również pojawiło się wśród pytań. Wreszcie , dziennikarzy interesowła kwestia świadomości historycznej mieszkańców Gdańska.
Zobacz całą konferencję prasową prezydent Gdańska: