Nagroda im. Adamowicza wręczona w Brukseli. Brawa dla Michałowa i Oleksandra Babycha

- W działalność pomocową w Michałowie zaangażowali się strażacy, organizacje pozarządowe i nasi mieszkańcy, bezimienni bohaterowie. Ta nagroda jest dla nich - powiedział Marek Nazarko, burmistrz Michałowa w Brukseli podczas wręczenia Nagrody im. Pawła Adamowicza.
08.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grupa osób kobiet i mężczyzn stoi przy stole prezydialnym w sali obrad, mężczyzna w środku trzyma statuetkę
Wręczenie Nagrody im. Pawła Adamowicza w Brukseli. Nz. (od lewej) Magdalena Adamowicz, europosłanka, Ylva Johansson, unijna komisarz ds. wewnętrznych, Marek Nazarko, burmistrz Michałowa, Vasco Alves Cordeiro, przewodniczący Komitetu Regionów, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Vincenzo Bianco, radny miejski z Katanii
fot. Fred Guerdin/European Union

Nagroda im. Pawła Adamowicza dla Michałowa, które ratuje ludzi na granicy z Białorusią

W środę, 8 lutego 2023 roku, podczas sesji plenarnej Komitetu Regionów w Brukseli odbyła się oficjalna uroczystość II edycji Nagrody im. prezydenta Pawła Adamowicza. W tym roku jury doceniło gminę Michałowo za “odwagę i doskonałość w działaniach na rzecz promowania wolności, solidarności i równości”. Decyzję ogłoszono 13 stycznia w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności.

Komitet Regionów w Brukseli. Brawa dla Michałowa i Oleksandra Babycha

- 13 stycznia 2019 roku, cztery lata temu, nasz kolega został zaatakowany podczas sprawowania swoich obowiązków i zmarł na posterunku broniąc wartości, którymi kierował się podczas swojej działalności politycznej - powiedział Vasco Cordeiro, przewodniczący Komitetu Regionów. - Ta nagroda ma być hołdem dla niego i dla odwagi tych, którzy działają w naszych regionach, w Michałowie i na całym świecie. I opowiadają się za wolnością, solidarnością i równością i walczą o te wartości. Ta nagroda przypomina nam o naszym obowiązku podtrzymywania podstawowych wartości i obrony tych wartości i demokracji europejskiej. 

Ylva Johansson Komisarz UE ds. wewnętrznych podkreśliła, że w tym roku wyróżniono całe  miasto - miasto Michałowo w Polsce, leżące na granicy Unii Europejskiej i Białorusi. 

Nagroda im. Adamowicza. Zobacz poruszające przemówienie wiceburmistrza Michałowa

- Kiedy Łukaszenka wypychał emigrantów na zimne bagana, by przekroczyli granicę, by sprowokować kryzys uchodźczy w Unii, obywatele, samorządowcy i burmistrz wykazali się solidarnością. Kiedy zobaczyli marznących ludzi w lesie, nie widzieli tam obcych, widzieli tam kobiety, mężczyzn, dzieci. Dali im ubrania, ciepły posiłek, posłanie, zorganizowali cały system pomocy i zainspirowali innych do podobnych działań. Za tę moralną odwagę, przywództwo, które jest zgodne z naszymi podstawowymi wartościami, szczególnie teraz, w dobie wielkich kryzysów, zasłużyli na tę nagrodę.

Ylva Johansson powiedziała też, że specjalne wyróżnienie jury przyznało też Oleksandrowi Babychowi, więzionemu i torturowanemu przez Rosjan burmistrzowi ukraińskiego miasta Hola Prystan.

ZOBACZ WIDEO Z UROCZYSTOŚCI W BRUKSELI

Michałowo. Jak gmina dostała Nagrodę im. Pawła Adamowicza?

Michałowo to nazwa 6,5 tysięcznej gminy miejsko-wiejskiej, położonej na południowy wschód od Białegostoku, tuż przy granicy z Białorusią. O Michałowie stało się głośno w związku z trwającym kryzysem humanitarnym na granicy z Białorusią. Mieszkańcy gminy i władze samorządowe ratują zdrowie i życie uchodźców z Azji i Afryki, którzy zwabieni przez reżim Łukaszenki obietnicą dotarcia na Zachód, znaleźli się w potrzasku między białoruskimi i polskimi służbami granicznymi - marzną, głodują i chorują w okolicznych lasach. Ten dramat dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. 

Nagroda
Decyzję o nagrodzie dla Michałowa ogłoszono 13 stycznia 2023 roku w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności. Konrad Sikora, wiceburmistrz Michałowa nie krył wzruszenia. Na scenę zaprosiły go wspólnie prezydent Aleksandra Dulkiewicz, Antonina Adamowicz i Magdalena Adamowicz
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Kandydaturę Michałowa do Nagrody zgłosiły Kraków i Wrocław - miasta Literatury UNESCO, należące do sieci ICORN. Podczas uroczystości ogłoszenia wyników jury, 21 stycznia 2023 r., w Europejskim Centrum Solidarności, Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. Kultury tak uzasadniał decyzję Jury: - Zgłosiliśmy kandydaturę niewielkiego miasta, zgłosiliśmy małą gminę, a tak naprawdę laureata zbiorowego: mieszkańców i reprezentującego ich burmistrza. Przykład Michałowa pokazuje, jak może działać ludzka zbiorowość w szczególnym czasie. Chcielibyśmy podziękować za odwagę obywatelską, europejską solidarność, za sprawiedliwość i niezłomną postawę. Za zmierzenie się ze „strachem, ignorancją, stereotypem i antyimigracyjnym populizmem.


Aleksandra Dulkiewicz i Magdalena Adamowicz: demokracja to obrona drugiego człowieka

Prezydent Gdańska przypomniała, że Nagroda im. prezydenta Pawła Adamowicza przyznawana jest za promowanie solidarności i równości, została ona stworzona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia ICORN i Miastem Gdańsk, aby uhonorować Pawła Adamowicza, który zmarł w 2019 roku wypełniając swoje obowiązki publiczne. Przeczytała uzasadnienie nominacji sporządzonej  przez Kraków i Wrocław. 

- Nagroda im. prezydenta Pawła Adamowicza ma nie tylko upamiętniać wartości bliskie zamordowanemu prezydentowi Gdańska - podkreśliła prezydent Dulkiewicz. -  Ale także kluczowe wartości, na których ufundowana jest Unia Europejska. Cieszę się, że w tym roku jury doceniło Michałowo. Za ich cywilną odwagę, solidarność i stawanie po stronie drugiego człowieka. 

- Gratuluję burmistrzowi reprezentującemu wszystkich wspaniałych mieszkańców Michałowa - powiedziała europosłanka Magdalena Adamowicz. - Prawa człowieka, bezwarunkowa równość, poszanowanie godności były dla Pawła niekwestionowanym fundamentem demokracji. Nagroda promuje te wartości, będące istotą politycznej działalności Pawła. Obrońcą i krzewicielem tych wartości jest gmina Michałowo. Ta mała gmina stanęła w pierwszym szeregu demokracji. Jeśli chcemy ocalić demokrację, musimy bronić każdego człowieka: wie o tym burmistrz i mieszkańcy Michałowa, wie o tym Oleksandr Babych, burmistrz Hola Prystan. Oni są symbolem tej walki. 

Jak pomóc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii? Dary można przynosić do punktu zbiórki

Burmistrz Michałowa: Największe mury są w nas samych

- Przyjechałem z malutkiej gminy położonej przy granicy z Białorusią, której od 2002 roku jestem burmistrzem - rozpoczął swoje przemówienie Marek Nazarko. - Gminy, która nagle stanęła w obliczu kryzysu migracyjnego. Od początku dramat gonił dramat. Reżim Łukaszenki sprowadził uchodźców, polskie władze wprowadziły stan wyjątkowy, ograniczając granicę drutem kolczastym, dwudziestu irackich jazydów wypchnięto przez granicę, widzieliśmy bose dzieci, kobietę rodzącą w lesie. Utworzyliśmy punkt pomocy. Kiedy przyszedł mróz, zapalaliśmy zielone światełka przy naszych domach, żeby wiedzieli że tu znajdą schronienie. Kiedy odbieraliśmy nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich, usłyszeliśmy że ratujemy honor świata i Polski. My, malutka gmina, zdaliśmy egzamin człowieczeństwa. Największe mury są w nas samych. Michałowo nadal będzie pomagać, nie widzimy uchodców, emigrantów, obcych. Widzimy kobiety i dzieci, nie ma ludzi nielegalnych. 

O Nagrodzie im. Pawła Adamowicza

Nagroda im. Pawła Adamowicza przyznawana jest za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości. Została ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i Miastem Gdańsk ku czci prezydenta Gdańska, który został zamordowany 13 stycznia 2019 roku podczas wypełniania swoich publicznych obowiązków.

Europejski Komitet Regionów ustanowił nagrodę im. Pawła Adamowicza

Nagroda propaguje spuściznę Pawła Adamowicza w obronie demokracji na szczeblu lokalnym oraz stanowi hołd i uznanie dla wszystkich osób, które odważnie i uczciwie stawiają czoła nietolerancji, radykalizacji, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii. Laureatką I edycji nagrody została burmistrz Kolonii Henriette Reker.

TV

Gdański zegar spełnia życzenia?