• Start
  • Wiadomości
  • Nagroda im. Adamowicza - co mówił wiceburmistrz Michałowa?

Nagroda im. Adamowicza. Zobacz poruszające przemówienie wiceburmistrza Michałowa

Gmina Michałowo została laureatem II edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza. Werdykt jury ogłoszono 13 stycznia w Europejskim Centrum Solidarności. - Zrobiliśmy wszystko, co powinien zrobić zwykły człowiek. I to jest dla nas największym zaskoczeniem, że tak wielkim echem odbiło się coś, co jest po prostu czymś zwykłym - mówił po ogłoszeniu Konrad Sikora, zastępca burmistrza Michałowa. Zobacz jego wzruszające podziękowania.
13.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 

Nagroda im. Pawła Adamowicza - podziękowania od Michałowa

Dziękujący z przyznanie Nagrody im. Pawła Adamowicza w imieniu Michałowa zastępca burmistrza Konrad Sikora nie krył wzruszenia. Powiedział, że jest to szczególne wyróżnienie dla całej gminnej społeczności i będzie odpowiednio wyeksponowane w miejscu publicznym.

Na samym początku chciałem powiedzieć, że już nominacja dla tak małej gminy, gdzieś na skraju Polski, gdzieś przy granicy z Białorusią jest dla nas ogromnym wydarzeniem. I to nie jest tak, jak ktoś powiedział, że będzie gdzieś na biurku stała. To będzie nagroda mieszkańców. Ona będzie tak wyeksponowana, żeby każdy mógł ją zobaczyć i poczuć, że należy do niego, do osób, które cierpiąc czasami szykany, prześladowania, pogróżki, pomagały

- mówił Konrad Sikora

Nagroda im. Pawła Adamowicza dla Michałowa, które ratuje ludzi na granicy z Białorusią

Ostatnie słowa zastępca burmistrza wypowiedział już łamiącym się głosem. Wyraźnie wzruszony musiał na chwilkę przerwać swoje wystąpienie. Wzruszenie udzieliło się również innym uczestnikom wydarzenia. Po sekundzie kontynuował swoje podziękowanie, które było pełne także gorzkich refleksji, bo sytuacja uchodźców na polsko-białoruskiej granicy wciąż jest bardzo trudna.

Zobacz wypowiedź zastępcy burmistrza Michałowa Konrada Sikory:

Michałowo - kryzys humanitarny na granicy wciąż trwa

To jest nagroda dla tych wszystkich, którzy nawet jeszcze dzisiaj w nocy po lesie biegali, bo dostajemy tragiczne informacje z lasu, gdzieś na granicy polsko-białoruskiej. To się cały czas tam dzieje, chociaż media o tym milczą. Cały czas to wszystko trwa. Tutaj padło takie mądre zdanie, żeby budować mosty, a burzyć mury. Niestety ten mur tam już jest. Jest i będzie

- mówił zastępca burmistrza Michałowa.

4. rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Program wydarzeń upamiętniających prezydenta Gdańska

Przedstawiciel Michałowa miał tu na myśli specjalnie zbudowany w ubiegłym roku decyzją polskiego rządu mur. By uniemożliwić przekraczania granicy z Białorusią powstała ogromna zapora. Prace budowlane trwały ponad 5 miesięcy. Mur ma 5,5 metra wysokości i ciągnie się na długości 186 km. Jego koszt to ponad 1,5 mld zł. Konrad Sikora nie uważa, żeby to, co zrobiła społeczność gminy było czymś niezwykłym, bo tak powinien postąpić każdy człowiek.

My zrobiliśmy wszystko, co powinien zrobić zwykły człowiek. I to jest dla nas największym zaskoczeniem, że tak wielkim echem odbiło się coś, co jest po prostu czymś zwykłym. Jesteśmy w pięknym, europejskim mieście Gdańsku. Mienimy się Europejczykami, jeszcze staramy się podkreślać, że Europa jest zbudowana na chrześcijańskich wartościach. Jednym z podstawowych przykazań jest „Miłuj bliźniego swego jak siebie samego”. A wygląda na to, że wprowadziliśmy pewien relatywizm, że będę miłować go pod warunkiem, że jest biały i że jest katolikiem. A to nie tak powinno działać.

Jest słowo solidarność. Jesteśmy w miejscu Solidarności. Solidarność to nie rozmawianie o tym, czy związki zawodowe będą miały lepiej, czy pracodawcy, czy nie. Solidarność jest w każdym z nas i dotyczy każdego elementu naszego życia. I tak powinno być. Tak jak rozumiem i tak my rozumiemy solidarność. Szanowni Państwo, dziękuję

- zakończył swoje wystąpienie Konrad Sikora.

Czym jest Nagroda im. Pawła Adamowicza?

Nagroda im. Prezydenta Pawła Adamowicza została ustanowiona wspólnie przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia ICORN i Miastem Gdańsk ku czci prezydenta Gdańska, który został zamordowany 13 stycznia 2019 roku. Przyznawana jest ona za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości. Ma w zamyśle wspierać i doceniać wszystkich, którzy realizują dziedzictwo Pawła Adamowicza. Laureatką pierwszej edycji jest burmistrz Kolonii Henriette Reker.

Przeciwnicy przez lata próbowali go zniszczyć moralnie. Kim był Paweł Adamowicz?




TV

Mevo się kręci!