• Start
  • Wiadomości
  • Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. Wyłoniono laureatów za 2021 rok

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. Wyłoniono laureatów za 2021 rok

Dziennikarze i redakcje z Danii, Kanady, Litwy, Niemiec, Polski i Węgier zostali laureatami dziesiątej edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W sobotę, 8 maja, ogłoszono zwycięzców i wyróżnionych spośród niemal 90 zgłoszeń. Wręczenie nagród odbędzie się w Muzeum Emigracji w Gdyni po ustaniu ograniczeń epidemicznych.
08.05.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Statuetki nagrody im. Macieja Płażyńskiego, w tym roku wręczone zostaną po raz dzisiąty
Statuetki nagrody im. Macieja Płażyńskiego, w tym roku wręczone zostaną po raz dzisiąty
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Maciej Płażyński (1958-2010) - działacz opozycji antykomunistycznej, pierwszy niekomunistyczny wojewoda gdański w latach 1990-1996, Marszałek Sejmu RP i wicemarszałek Senatu RP, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", którego celem jest umacnianie więzi z Polską osób polskiego pochodzenia i Polaków zamieszkałych za granicą.

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego jest przyznawana za pracę dziennikarzy i mediów służących Polonii. Powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz marszałka województwa pomorskiego. Intencją jej inicjatorów jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań Maciej Płażyńskiego. W tym roku nagrody przyznano po raz dziesiąty. 

Jury wyłoniło czworo zwycięzców oraz przyznało dwa wyróżnienia spośród prawie 90 zgłoszeń. 

  • w kategorii dziennikarz medium polonijnego laureatką jest Ewelina Mokrzecka - jury nagrodziło ją za cykl wartościowych publikacji na temat litewskich Polaków oraz stosunków polsko-litewskich w mediach obu krajów

- wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Piotr Piętka, pomysłodawca i twórca podcastu Radio Polonia Węgierska i kanału Polonia Węgierska TV

  • w kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne nagrodę przyznano Łukaszowi Grajewskiemu za reportaż „Jesteśmy towarem” o losach polskich pracowników jednego z wielkich niemieckich zakładów mięsnych, opublikowany w „Tygodniku Powszechnym”
  • w kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii laureatką jest Doris Heimann, wieloletnia korespondentka mediów niemieckich w Polsce, obecnie pracująca w Deutsche Presse-Agentur - jury doceniło jej solidną, pełną pasji pracę korespondentki jednej z czołowych agencji prasowych, dzięki której rzetelne informacje o Polsce trafiają do milionów Niemców i innych odbiorców serwisów DPA
  • w kategorii redakcja medium polonijnego uhonorowano redakcję wydawanego w Danii kwartalnika społeczno-kulturalnego „Informator Polski” - jury doceniło wysoki poziom merytoryczny publikowanych treści

- wyróżnienie w tej kategorii otrzymało Radio Polonia Winnipeg - kanadyjska rozgłośnia polonijna


Wręczenie nagród odbędzie się w Muzeum Emigracji w Gdyni po ustaniu ograniczeń epidemicznych.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach dziennikarskich otrzymają statuetki oraz nagrody finansowe w wysokości 10 tys. złotych, nagrodę w kategorii redakcja medium polonijnego stanowi statuetka. Wyróżnieni otrzymują statuetki.

Laureatów wyłoniło jury w składzie: Jakub Płażyński (przewodniczący jury), Jarosław Gugała (Polsat), Jerzy Haszczyński („Rzeczpospolita”), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio), Krzysztof Rak (dziennikarz, publicysta) oraz Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, sekretarz jury).

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska