• Start
  • Wiadomości
  • Nagroda EFFE Award: Gdański Festiwal Szekspirowski wśród najlepszych festiwali w Europie

Nagroda EFFE Award: Gdański Festiwal Szekspirowski wśród najlepszych festiwali w Europie

Gdański Festiwal Szekspirowski - jako jedyny festiwal w Polsce - został finalistą prestiżowej EFFE Award 2017 i znalazł się na liście 26 najlepszych festiwali w Europie – obok Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu i Fringe Festival w Edynburgu. Czy dostanie główną nagrodę, którą jest kampania w europejskich mediach kulturalnych i turystycznych, dowiemy się we wrześniu 2017 roku.
21.07.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W roku 2011 widzowie Festiwalu Szekspirowskiego obejrzeli Hamleta w interpretacji Teatru im S. Żeromskiego w Kielcach

Europe for Festivals, Festivals for Europe (w skrócie EFFE) to międzynarodowa inicjatywa powołana przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali (EFA). Zajmuje się promowaniem i współpracą z najlepszymi festiwalami kulturalnymi w Europie.

Bycie wyróżnionym i zdobycie nagrody EFFE Award oznacza nie tylko prestiż, ale i konkretne korzyści.

- Nagrodą jest całoroczna kampania promocyjna w europejskich mediach kulturalnych, a także co ważne z punktu widzenia miasta, turystycznych - mówi Magdalena Hajdysz, rzecznik prasowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, organizatora Festiwalu Szekspirowskiego. - Będzie to prawdopodobnie film promocyjny gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego wyświetlany w mediach, na stronie stowarzyszenia, w social mediach itp.

Większa rozpoznawalność Festiwalu Szekspirowskiego to promocja miasta, Polski, ale też możliwość goszczenia w Gdańsku najwybitniejszych teatrów na świecie.

21. Festiwal Szekspirowski (2017 rok) otworzy spektakl Wyspa zrealizowany przez Teatr Pieśń Kozła, w reż. Grzegorza Brala, na podst. Burzy Williama Szekspira


Aby zostać beneficjentem nagrody EFFE Award 2017 trzeba było, w pierwszym etapie, pokonać aż 715 konkurentów. Jak dotąd Festiwal Szekspirowski idzie jak burza, być może właśnie szekspirowska (ten tytuł rozpocznie tegoroczny Festiwal Szekspirowski w Gdańsku) i znalazł się na liście finalistów, na którą trafiło już tylko 25 innych wydarzeń, z tytułem EFFE Label. 

Są wśród nich tak znaczące jak, mający 70-letnią tradycję, Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu skupiający twórców i wykonawców świata muzyki, teatru, opery i tańca oraz jego alternatywa - Edinburgh Festival Fringe, uważany za największy festiwal sztuk pięknych na świecie i największą na świecie platformę wolności słowa, gdyż spotykają się tam przedstawiciele niemalże wszystkich gatunków sztuk: teatru, tańca, teatru fizycznego, cyrku, kabaretu, muzyki, słowa mówionego, opery, malarstwa, są nawet pokazy dziecięce, najróżniejsze wystawy.

Gdański Teatr Szekspirowski organizuje Festiwal Szekspirowski już po raz 21.

Festiwal Szekspirowski jest jedynym wyróżnionym festiwalem z Polski w tej edycji. W poprzedniej edycji konkursu jednym z 12 zwycięzców konkursu był poznański Festiwal Malta. 

Kto wybiera i ocenia europejskie festiwale? Międzynarodowe dziewięcioosobowe jury, składające się z przedstawicieli świata sztuki: dyrektorów teatrów, festiwali, fundacji oraz uczelni wyższych pod przewodnictwem kompozytora i reżysera Jonathana Mills’a. Jury docenia szczególnie festiwale artystyczne działające na poziomie europejskim lub ogólnoświatowym, ale zaangażowane jednocześnie w życie społeczności lokalnych.

Warto zauważyć, że w jury jest akcent polski - jednym z jego członków jest Paweł Potoroczyn, menedżer kultury, publicysta, przedsiębiorca i dyplomata, wieloletni dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza (w latach 2008 do 2016).

Kto otrzyma prestizową nagrodę dowiemy już jesienią.

- Ogłoszenie zwycięzcy oraz uroczystość wręczenia EFFE Awards odbędzie się 18 września 2017 roku, podczas Arts Festivals Salon w Brukseli - mówi Magdalena Hajdysz. - Uroczystość wręczenia odbędzie się w Centrum Sztuk Pięknych BOZAR (Centre of Fine Arts – BOZAR). To też znakomita okazja do spotkania z innymi wyróżnionymi, nawiązania znajomości i wymiany doświadczeń.

Jeśli nawet nie uda zdobyć laurów zwyciezcy już sam udział w konkursie i bycie laureatem (EFFE Laureates) skutkuje kampanią promocyjną w mediach międzynarodowych, która potrwa przez całe lato aż do połowy września. Historie poszczególnych festiwali są publikowane m. in. na stronie www.effe.eu.


Festiwal Szekspirowski w Gdańsku już po raz drugi otrzymał prestiżowe odznaczenie EFFE Label, w tym roku z dodatkowym tytułem Remarkable Festival (Nadzwyczajny Festiwal), przyznawany przez platformę kulturalną „Europe for Festivals, Festivals for Europe" – EFFE Label 2017 - 2018. 

Czytaj także:

Festiwal Szekspirowski. Najlepsze spektakle i najwybitniejsi twórcy z całego świata. Sprawdź program

Szekspir na ulicach Gdańska. Namaluj mural z Iwoną Zając na Festiwal Szekspirowski



TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu