Pył węglowy w Gdańsku
Od dłuższego czasu utrzymuje się zapylenie powietrza w Nowym Porcie, a także w sąsiednich dzielnicach: w Letnicy, na Przeróbce i na Stogach. To skutek przeładunku i transportu węgla oraz braku odpowiedniego zabezpieczenia znajdujących się na terenie portu składowisk tego surowca.
Za sytuację odpowiada kontrolowany przez rząd Port Gdańsk i służby państwowe.
Apel prezydent Gdańska do premiera
Władze i przedstawiciele miasta wielokrotnie spotykali się z Zarządem Portu, Policją, Strażą Miejską i przedstawicielami Urzędu Wojewódzkiego. Wysyłane były także pisma do Zarządu Portu, komendanta miejskiego Policji i Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz pod koniec kwietnia apelowała do premiera RP Mateusza Morawieckiego o rozważenie i jak najszybsze wprowadzenie wszystkich możliwych działań, które mogą się przyczynić do poprawy sytuacji.
Prezydent Gdańska pisze do premiera Morawieckiego, bo przez pył węglowy trudno oddychać
Spotkanie władz Gdańska z przedstawicielami Portu
We wtorek, 2 maja, odbyło się spotkanie przedstawicieli władz miasta z przedstawicielami Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, które miało na celu wypracowanie rozwiązań minimalizujących problemy związane z pyłem węglowym unoszącym się nad sąsiadującymi z portem dzielnicami.
Stronę samorządową reprezentowało dwóch zastępców prezydent Gdańska, w spotkaniu uczestniczył także przewodniczący Rady Dzielnicy Nowy Port. Władze miasta podkreśliły, że konieczne jest m.in. mycie ulic nie tylko na terenie portu, ale także w sąsiadujących dzielnicach oraz bieżące raportowanie działań poprawiających warunki składowania węgla.
Wszystko dla Gdańska chce nadzwyczajnej sesji RMG
W czwartek, 18 maja, klub radnych Wszystko dla Gdańska zapowiedział złożenie wniosku o zwołanie Nadzwyczajnej Sesji Rada Miasta Gdańska w sprawie sytuacji w Porcie Gdańsk.
- Jako radni Wszystko dla Gdańska, jako radni miasta Gdańska, jesteśmy świadomi, że znajdujemy się na terenach przemysłowych, że Polska potrzebuje węgla i że ten węgiel musi być gdzieś składowany i przeładowywany. Ale nie może się to odbywać kosztem mieszkańców. Solidaryzujemy się z postulatami, które przedstawili mieszkańcy - mówiła Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska.
Radni zapowiedzieli, że 23 maja złożą wniosek o zwołanie sesji specjalnej, której tematem przewodnim będzie zapylenie Nowego Portu, Letnicy i Brzeźna na skutek nieprawidłowego przeładunku i składowania w Porcie Gdańsk.
Na sesję zaproszeni mają zostać m.in. minister klimatu i środowiska, minister skarbu i aktywów państwowych, przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, marszałek województwa pomorskiego, wojewoda pomorski.
- Czas, aby Państwo Polskie zareagowało na to, co dzieje się za sprawą Spółki Skarbu Państwa. Wystarczy, że Port zacznie sprzątać ulicę, że wyjeżdżające samochody będą myte, a na ulice miasta samochody wyjadą z węglem przykrytym plandekami, że magazynowany węgiel będzie zraszany. Tak już dzisiaj dzieje się między innymi w Gdyni. Plan maksimum to "wyrzucenie" przeładunku węgla do Portu Północnego - zaznaczała Beata Dunajewska.
Obejrzyj całą konferencję z udziałem radnych Wszystko dla Gdańska.