• Start
  • Wiadomości
  • Nadzwyczajna sesja RMG. Prezydent Dulkiewicz o działaniach Miasta w czasach koronawirusa

Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Gdańska. Prezydent Dulkiewicz przedstawiła działania Miasta dotyczące koronawirusa

We wtorek, 17 marca 2020 roku podczas Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podsumowała działania Miasta w związku z sytuacją zagrożenia epidemiologicznego.
17.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

nadzwyczajn_rm-034_799x533
We wszystkich instytucjach miasta, także w Urzędzie Miejskim, ale przede wszystkim w tzw. infrastrukturze krytycznej, wdrożono tzw. plan ciągłości działania, czyli wprowadzono procedury pozwalające na ciągłość działania, kiedy część pracowników nie będzie mogła funkcjonować
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

 

Prezydent Dulkiewicz podkreśliła, że miasto musi funkcjonować także w warunkach wyjątkowych. - Od początku roku 2020 nie dokonywaliśmy zmian w budżecie, w uchwałach finansowych, ale marzec to miesiąc, w którym zajmujemy się odtworzeniem wydatków kilkuletnich - przypomniała Aleksandra Dulkiewicz. - I tak na przykład przywracamy 120 mln zł w ramach odtworzenia, z czego 90 milionów to będą dochody z Unii Europejskiej związane z inwestycjami, które będziemy rozliczać: m.in. Nowa Bulońska, wiadukt Biskupia Górka czy torowisko na Stogach. To są główne powody dla których poprosiłam wysoką radę o zwołanie sesji nadzwyczajnej, dlatego mamy tylko cztery uchwały (...), które zapewnią nam stabilność i bezpieczeństwo finansowe na najbliższe miesiace, które nie wiemy jak będą przebiegać.

Prezydent Dulkiewicz przedstawiła radnym raport z działań miasta w obecnej sytuacji. Podkreśliła, aby nie siać paniki, stosować podstawowe zasady higieny, myć jak najczęściej ręce, dezynfekować miejsca najczęściej dotykane i troszczyć się o najbliższych. Swój raport podzieliła na konkretne dziedziny życia społecznego.  

 

Działania Miasta dotyczące bezpieczeństwa  

We wszystkich instytucjach miasta, także w Urzędzie Miejskim, ale przede wszystkim w tzw. infrastrukturze krytycznej, wdrożono tzw. plan ciągłości działania, czyli wprowadzono procedury pozwalające na ciągłość działania, kiedy część pracowników nie będzie mogła funkcjonować. Dotyczy to infrastruktury krytycznej - wodociągowej,  związanej z odpadami, ale też pracy Urzędu Miejskiego, którego działanie ograniczono do niezbędnego minimum - w urzędzie osobiście można załatwić sprawy związane z wydaniem aktu zgonu - wszystkie inne sprawy po telefonicznym umówieniu się, ale musza to być sprawy nie cierpiące zwłoki. 

 

 

nadzwyczajn_rm-001_799x533
Prezydent Dulkiewicz przedstawiła radnym raport z działań miasta w obecnej sytuacji. Podkreśliła, aby nie siać paniki, stosować podstawowe zasady higieny, myć jak najczęściej ręce, dezynfekować miejsca najczęściej dotykane i troszczyć się o najbliższych.
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

 

- Zamknęliśmy do odwołania wszystkie instytucje kultury i edukacji: żłobki, przedszkola, szkoły - mówiła prezydent Dulkiewicz. - Odwołaliśmy wszystkie wydarzenia masowe, te które podlegają pod reżim ustawy dotyczącej koronawirusa i te, które jej nie podlegają, a nie ma jeszcze ustawowego rozwiązania, np konsultacje związane z planami zagospodarowania przestrzennego, które gromadzą kilkadziesiąt osób. Staramy się zawieszać zajęcia sportowe, wszystkie kluby sportowe działające w Gdańsku otrzymały informację od nas z prośbą o zawieszenie zajęć. Również za pośrednictwem gdansk.pl można obejrzeć msze święte, także w trosce o to abyśmy się nie gromadzili.  

Jak mówi prezydent Dulkiewicz miasto wystąpiło do Wojewódzkiej Inspekcji Sanitarno Epidemiologicznej o przesłanie wytycznych dot. organizacji miejsc kwarantanny, co należy do zadań miasta. Miasto pod tym kątem sprawdziło wszystkie swoje zasoby, np. powierzchnie magazynowe, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego dokupił niezbędą pościel, środki higieny na czas kwarantanny, którą  prawdopodobnie - bo nie wszyscy, którzy będą wracali do Gdańska, będą mogli ją odbyć w warunkach domowych - odbędą w miejscah dla nich specjalnie przygotowanych.  

- Zakupiliśmy wyposażenie osobistej ochrony dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, ale przekazaliśmy też kombinezony Państwowej Straży Pożarnej - podkreśliła prezydent Dulkiewicz. - Sprawdziliśmy możliwości przygotowania posiłków i możliwości ich dostarczania osobom, które będę w kwarantannie, ale też innym potrzebującym. 

 

Współpraca Z Urzędem Marszałkowskim i Urzędem Wojewódzkim 

Prezydent podkreśliła, że jest w stałym kontakcie z Urzędem Marszałkowskim, organem założycielskim dwóch największych szpitali w Gdańsku, w tym szpitala zakaźnego, w stałym kontakcie z wojewodą Dariuszem Drelichem, Wojewódzką i Powiatową Stacją Sanepidu, policją, strażą pożarną, Regionalnym Centrum Wolontariatu, harcerzami z ZHR i ZHP, Ochotniczą Strażą Pożarną w Świbnie i  Gdańsku. 

- Domy pomocy  społecznej są zamknięte dla odwiedzających, tym samy dzienne działania, w tym obiady dla starszych i potrzebujących osób, są zawieszone, dlatego współpracujemu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, który działa w terenie - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz. - Troszczymy się bardzo o starsze osoby, choć do nich najtrudniej dotrzeć. Prowadzimy szeroką akcja informacyjną: na ekranach w autobusach i tramwajach są informacje dotyczace koronawirusa, zaraz pojawią się po angielsku, ukraińsku i rosyjsku. Dbamy też bardzo o pomoc psychologiczną i interwencję kryzysową. Terapie grupowe, w których uczestniczyły osoby z problemami zostały zawieszone. 

 

nadzwyczajn_rm-080_799x533
Prezydent Dulkiewicz podkreśliła, że miasto musi funkcjonować także w warunkach wyjątkowych
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

 

Placówki pomocowe dla osób bezdomnych przy ulicy Żaglowej, Mostowej i Sztutowskiej pracują normalnie, miasto planuje przekształcić placówkę przy ulicy Żaglowej na placówkę całodobową z zakazem opuszczania i orgraniczaniem dostępu osób z zewnątrz. 

Pogotowie Opiekuńcze dla dzieci nie przyjmuje nowych podopiecznych, ale Miasto pracuje nad zorganizowaniem miejsca dla dzieci wymagających pomocy zinstytucjonalizowanej, bo w kwarantannie zdarzają się sytuacje, że rodzice nie są w stanie zająć się dziećmi, nie są w stanie sprawować we właściwy sposób opieki nad nimi.  

Wszystkie placówki edukacyjne są zamknięte, ale komunikacja przeniosła się na Gdańską Platformę Edukacyjną, która wcześniej służyła głównie do kontaktów między szkołą a rodzicami. Obecnie ruszyła akcja odnawiania loginów dla uczniów, na 114 szkół już 80 wdrożyło zajęcia online i przekazywanie zadań do pracy, ruszają też  internetowe zajęcia dla najmłodszych na portalu gdansk pl

- Dbamy też o bezpieczną komunikację publiczną, wszystkie pojazdy są dodatkowo dezynfekowane i nie tylko w miejscach szczególnie dotykanych przez pasażerów - zapewniała prezydent Dulkiewicz. - Zrezygnowaliśmy z możliwości zakupu biletu u kierowcy i motorniczego, maksymalnie oddaliliśmy kierowcę od pasażerów, ograniczyliśmy kursowanie autobusów i tramwajów do sobotnich rozkładów.  

 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!