Hanza wróciła do przestrzeni Gdańska. Jej imię nosi nabrzeże na Wyspie Spichrzów

Uchwałę o nadaniu imienia Hanzy jednemu z nabrzeżu Wyspy Spichrzów Rada Miasta Gdańska podjęła jednomyślnie już w kwietniu, ale uroczyste odsłonięcie tablicy z nazwą “Nabrzeże Hanzy” odbyło się w sobotę, 15 czerwca, podczas 44. Zjazdu Hanzy w Gdańsku.
15.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia uliczny znak nabrzeże Hanzy  w Gdańsku na tle charakterystycznej architektury ceglanej. Obok znaku widoczne są czerwone flagi z herbem Gdańska, na których widnieją złote lwy trzymające tarczę z krzyżem.
Nabrzeże Hanzy - od 15 czerwca 2024 już z tablicą informującą o jego istnieniu na Wyspie Spichrzów
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Zjazd Hanzy w Gdańsku - do niedzieli. Poznaj PROGRAM wydarzeń na każdy dzień

Gdzie jest nabrzeże Hanzy w Gdańsku?

Nabrzeże Hanzy położone jest w północno - zachodniej części Wyspy Spichrzów i rozciąga się od Mostu Zielonego po cypel wyspy, która była ważnym miejscem w czasach dawnego hanzeatyckiego Gdańska.

Uroczyste odsłonięcie tablicy z nowym imieniem nabrzeża odbyło się na wysokości Kładki św. Ducha, w sobotę, 15 czerwca, w trzecim dniu 44. Zjazdu Hanzy, który odbywa się właśnie w naszym miejscu.  

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI

Kiedyś plac, teraz nabrzeże

Rada Miasta Gdańska uchwałę o nadaniu takiego imienia nabrzeżu podjęła na wniosek klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. W trakcie uroczystości tak o genezie tej decyzji mówił Łukasz Bejm, radny KO.

- Dzięki Hanzie Gdańsk przez wieki rozwijał się, mógł wzmocnić swoją pozycję w Europie i współpracować w międzynarodowym gronie miast. Ta współpraca trwa, przeniosła się  na poziom przede wszystkim kultury, edukacji i turystyki - mówił radny Łukasz Bejm. - Pięć lat temu, gdy razem z radnym Mateuszem Skarbkiem byliśmy na naszym pierwszym Zjeździe Hanzy w Pskowie, na własne oczy zobaczyliśmy, że ta współpraca jest nadal żywa. Uznaliśmy wówczas, że Hanza musi zostać uhonorowana w przestrzeni publicznej Gdańska. Czekaliśmy na to kilka lat, żeby teraz, w trakcie tych wspaniałych Dni Hanzy w Gdańsku otworzyć oficjalnie nabrzeże Hanzy. Dziękuję, moim koleżankom i kolegom radnym za poparcie tego pomysłu bez żadnych wątpliwości.

Zdjęcie przedstawia grupę osób stojących przed znakiem nabrzeże Hanzy  w Gdańsku. W tle widać czerwone flagi z herbem miasta oraz ceglaną ścianę budynku, a wszyscy obecni są elegancko ubrani, niektórzy w tradycyjne stroje.
Uroczystość odsłonięcia nazwy "Nabrzeże Hanzy" odbyła się w trzecim dniu 44. Zjazdu Hanzy w Gdańsku
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Jarmark Hanzeatycki na Targu Węglowym. Pół Europy bawi się w Gdańsku - do niedzieli

Głos zabrał również Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska, który przypomniał:

- Pod koniec XIX wieku w naszym mieście powstał plac Hanzy, który funkcjonował do końca II wojny światowej. Położony był mniej więcej w miejscu, w którym dziś mieści się siedziba główna Związku Solidarność (obok biurowca Zieleniak - red.). Dziś nawiązujemy do tej tradycji i odsłaniamy nową nazwę w przestrzeni naszego miasta. Dziękuję radnym Gdańska za tę inicjatywę, będzie to trwała pamiątka po tegorocznym Zjeździe Hanzy w naszym mieście.

Dr Marcin Grulkowski o Hanzie wie wszystko. Historię Gdańska odczytuje z ksiąg kupieckich z XVII wieku

W uroczystości uczestniczyli także radne Miasta Gdańska: Kamila Błaszczyk, Beata Jankowiak i Emilia Lodzińska oraz konsul Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyi, konsul honorowy Hiszpanii w Gdańsku Maciej Dobrzyniecki, Jacek Bendykowski - prezes Fundacji Gdańskiej, Jolanta Murawska z Referatu Spraw Zagranicznych UMG, przewodnicząca zarządu Towarzystwa Polska - Niemcy w Gdańsku oraz Marzena Kolmer, członkini zarządu Towarzystwa i przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Letnica, w której siedzibie odbywają się spotkania TPN.

RELACJA FILMOWA Z 3. DNIA ZJAZDU HANZY W GDAŃSKU

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask