Fundusz Innowacji Społecznych INNaczej to program Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańsk. Nadrzędnym celem Funduszu (teraz odbędzie się IV edycja) jest poprawa jakości życia mieszkańców i mieszkanek Gdańska, poprzez wspieranie innowacyjnych przedsięwzięć, dotyczących polityki społecznej. Dlatego INNaczej koncentruje się na edukowaniu i wzmacnianiu kompetencji innowatorów i innowatorek społecznych poprzez naukę w działaniu. Służy także finansowaniu inicjatyw, które pomogą rozwiązać rzeczywiste wyzwania społeczne, dotychczas nie podjęte lub podejmowane do tej pory w inny sposób.
-
Aktywność społeczna gdańszczanek i gdańszczan. Wypełnij ankietę, zarejestruj się na spotkanie online
Autorzy najciekawszych zgłoszonych inicjatyw zostaną zaproszeni na 24 godzinny maraton
projektowania innowacji społecznych online, który odbędzie się 11-12 grudnia - przy czym nie trzeba spędzić na nim całej doby. Podczas maratonu, pod okiem ekspertów i ekspertek, uczestnicy dopracują swoje idee tak, by powstały z nich prototypy gotowego rozwiązania na wyzwanie społeczne.
Pod koniec drugiego dnia maratonu finaliści zaprezentują dopracowane z ekspertami projekty przed komisją konkursową. Najlepsze inicjatywy mogą liczyć na grant nawet do 10 tysięcy złotych.
Zgłoszenie do INNaczej mogą wysłać zespoły w składzie od 2 do 5 osób. W tym roku poszukiwane są odpowiedzi na wyzwanie JAK DZISIAJ BUDOWAĆ I UTRZYMYWAĆ RELACJE?
- Wyzwanie to stawiamy w bardzo wyjątkowym 2020 roku. W czasie pandemii i licznych niepokojów społecznych chcemy przede wszystkim postawić na integrację, na budowanie i wspieranie relacji społecznych - mówi Natalia Siuda-Piotrowska, koordynatorka programu z Fundacji Inicjowania Rozwoju UP Foundation. - Szukamy rozwiązań, które mają pomóc odpowiedzieć na to wyzwanie. To mogą być działania łączące sąsiadów, różne pokolenia, zapobiegające wykluczeniu cyfrowemu, wspierające grupy migranckie, osoby o szczególnych potrzebach.
- Pomysły nie muszą być wielkimi rozwiązaniami ogromnych problemów. Nie chodzi o to, by od razu zbawić cały świat, lecz by jakimś działaniem spowodować, że będzie nam się żyło trochę lepiej - dodaje Michał Pielechowski z Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska. - W tej edycji skupiamy się na relacjach, na integracji. Szukamy sposobów aby utrzymać kontakt w naszym podzielonym kraju; podzielonym pandemią, poglądami, wiekiem, pochodzeniem, sprawnością lub jej brakiem. Szukamy metod “sklejania” nas, gdańszczan i gdańszczanek, tym co łączy, a nie dzieli.
Na jakie wsparcie mogą liczyć innowatorki i innowatorzy społeczni, którzy do 30 listopada zgłoszą swoje pomysły za pomocą formularza rejestracyjnego i zostaną zaproszeni do udziału w INNaczej?
- webinary przygotowujące do maratonu projektowania
- przestrzeń z dostępem do internetu i innych potrzebnych narzędzi do pracy zespołu podczas maratonu projektowania
- maraton projektowania innowacji społecznych 11-12 grudnia
- wsparcie zespołu mentorskiego
- wsparcie finansowe do 10 tys. zł
- wsparcie merytoryczne i organizacyjne podczas realizacji inicjatywy
- możliwość korzystania z przestrzeni coworkingowej w trakcie realizacji inicjatywy
W ramach dotychczasowych trzech edycji INNaczej wsparcie mentorskie i finansowe otrzymały już 23 innowacyjne projekty.
Jedną z innowatorek III edycji INNaczej jest Agata Gregorkiewicz, autorka projektu “emiGRACJE” dedykowanego kobietom z doświadczeniem migracyjnym (cudzoziemkom i Polkom), w którym ciało, taniec, ruch i medytacja stały się medium do pozawerbalnej komunikacji, a co za tym idzie - integracji zróżnicowanej językowo i kulturowo grupy uczestniczek.
Pomimo “pandemicznych komplikacji” pilotaż projektu został przeprowadzony z sukcesem latem 2020 roku i ma swoją kontynuację. Pomysł został zaadaptowany przez Europejskie Centrum Solidarności pod nazwą „CZEŚĆ. CIAŁO i RUCH” - jako nowy składnik realizowanego przez ECS programu integracji “nowych” gdańszczan i gdańszczanek. Pod nazwą “emiGRACJE” realizuje go zaś Muzeum Emigracji w Gdyni.
Skąd pomysł?
Agata Gregorkiewicz jest tancerką, na co dzień uczy tańca i improwizacji, zajmuje się także terapeutycznym wymiarem tańca i ruchu.
- Sama mam za sobą dwa doświadczenia migracji, tego szukania siebie w nowym miejscu, początków integracji, wyobcowania, trudności z otwarciem się, znajdowania pierwszych przyjaźni - wylicza innowatorka. - Podczas drugiego wyjazdu, który był dla mnie trudny, ponieważ pojechałam do Kanady za partnerem, a nie z własnego wyboru, pomyślałam “Może inni też tak czują?” I zaczęłam zastanawiać się, jak można “złagodzić” ten czas aklimatyzacji. Stąd wyniknął projekt “emiGRACJE” - w grupie, która nie porozumiewa się jednym językiem, taniec zagrał doskonale.
Agata Gregorkiewicz podkreśla, że bardzo się cieszy, że projekt nie był jednorazowym wydarzeniem i że ECS i Muzeum Emigracji otworzyły się na tak “abstrakcyjną” metodę pracy z imigrantami, jak taniec i ruch.
- Fundusz INNaczej dał mi szansę sprawdzić w rzeczywistości, w warunkach bezpiecznej próby, co działa w moim pomyśle, a co wymaga zmian, uszyć go na miarę. Mogę teraz iść w świat z konkretem, starać się o granty na kolejne odsłony i szukać kolejnych instytucji zainteresowanych moim projektem - podsumowuje Agata Gregorkiewicz.
„W Kręgu Narodzin – Inkubator Macierzyńskich Relacji”, czyli narzędzie do holistycznego wsparcia kobiet w ciąży i w połogu to innowacja autorstwa Kaliny Nowogórskiej.
Dziesięć kobiet oczekujących na narodziny dziecka poznało się, gdy były w pierwszych miesiącach ciąży. Podczas cyklu spotkań pracowały nad swoimi emocjami i potrzebami związanymi z ciążą, porodem, połogiem i rodzicielstwem pod fachowym kierunkiem autorki projektu, która jest zawodową doulą (doula to wykształcona i doświadczona, również w swoim macierzyństwie, kobieta, która zapewnia ciągłe, niemedyczne, emocjonalne i informacyjne wsparcie dla matki podczas ciąży, porodu i połogu).
Przyszłe mamy nawiązały między sobą więzi, jednocześnie przygotowując się do etapu wczesnego rodzicielstwa - nawiązywania pierwszych więzi ze swoim dzieckiem.
Pandemia spowodowała modyfikację planu. Kiedy obostrzenia uniemożliwiły kolejne spotkania Kręgu, projekt przerodził się w cykl warsztatów on-line (na żywo) - z ćwiczeniami przygotowującymi do porodu. Równocześnie uczestniczki mogły liczyć na indywidualne i grupowe wsparcie on-line na czas ciąży i połogu na zamkniętej grupie FB, gdzie doula przekazywała im wiedzę merytoryczną (szczególnie w zakresie połogu i nawiązywania więzi z noworodkiem).
Skąd pomysł?
- Od kilku lat udzielam indywidualnego wsparcia kobietom jako zawodowa doula, projekt narodził się z doświadczeń tej pracy, a rdzennie - z własnych doświadczeń sprzed kilku lat, gdy będąc w ciąży sama odczuwałam potrzebę takich więzi - mówi Kalina Nowogórska. - Większość uczestniczek projektu jednocześnie brała udział w “tradycyjnej” szkole rodzenia, Krąg uzupełnił inne ich potrzeby: wspólnoty, nawiązywania więzi między kobietami na tym samym etapie życia.
Uczestniczki czeka jeszcze jedno spotkanie (na Zoom`ie) w Kręgu opowieści porodowych i połogowych - ostatnia mama urodziła dziecko pod koniec października.
- Będę zabiegać o kontynuację mojego projektu, częściowo w formie odpłatnej, ale będę również poszukiwać źródeł finansowania i współpracy z organizacjami pozarządowymi zainteresowanymi taką formą wsparcia dla kobiet - tłumaczy Kalina Nagórska. - Myślę także o dopracowaniu projektu (być może we współpracy z psychologiem) pod kątem różnych grup: kobiet z doświadczeniem traumatycznym - po stracie macierzyńskiej, imigrantek, kobiet wykluczonych społecznie.
Autorka “Inkubatora Macierzyńskich Relacji” podkreśla, że szkolenia ze specjalistami i specjalistkami z różnych dziedzin, z których skorzystała dzięki Funduszowi INNaczej, pozwoliły jej dopracować pierwotny pomysł, a na etapie zbliżającego się końca projektu nadal może korzystać z ich wsparcia przy podsumowaniu inicjatywy.
Więcej o tych i innych innowacjach, które już zaistniały w Gdańsku - na stronie internetowej Funduszu INNaczej.
Operatorem Funduszu jest Fundacja Inicjowania Rozwoju UP Foundation, która będzie prowadzić projekt we współpracy z partnerami: Gdańskim Inkubatorem Przedsiębiorczości STARTER, Pracownią MAMYWENE, Scalac, Service Sandbox. Organizatorem Konkursu jest Miasto Gdańsk.
Wszystkie dokumenty Programu INNaczej dostosowane są także dla osób słabowidzących.