• Start
  • Wiadomości
  • Na żywo, 4 czerwca. Wykład “Prawo każdego do dobrego państwa” - prof. Andrzej Rzepliński. Gość Joanna Szczepkowska

Na żywo, 4 czerwca. Wykład “Prawo każdego do dobrego państwa” - prof. Andrzej Rzepliński. Gość Joanna Szczepkowska

04.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
rzeplinski

 

16:27
Zakończyło się spotkanie z prof. Andrzejem Rzeplińskim i Joanną Szczepkowską w Hali Debat
Czas na autografy

16:12
Szczepkowska: Nie wolno w sobie usypiać żadnych pytań, nawet najbardziej niewygodnych
Szczepkowska: Chciałam was namówić: nie wolno w sobie usypiać żadnych pytań, nawet najbardziej niewygodnych, niezgodnych z poprawnością polityczną czy reżimem. Nie usypiajmy tego.

15:55
Szczepkowska: Każdy kto dopuszcza takich aktów nieposłuszeństwa, pobudza myślenie u innych
Jak wyczuć ten odpowiedni do sprzeciwu moment w historii?
Szczepkowska: Sercem. Stan wyższej knicznosci jest inny, gdy stoją czołgi na ulicach i inny, gdy jesteśmy zanurzeni w codzienności - trzeba iść do sklepu czy nawet na wybory. Nie na wszystich działają słowa: demokracja, konstytucja… Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie, jak. Myślę o tym, jak uczulić młodych ludzi. Temu młodemu pokoleniu dużo zaczął mówić ostatni strajk nauczycieli. Oni, dotąd skupieni na sobie, nagle stanęli wobec problemu.

15:43
Szczepkowska: W demokracji można wypowiadać posłuszeństwo obywatelskie, jeśli się czuje stan wyższej konieczności
Co to jest sprzeciw obywatelski? To taka forma, kiedy obywatel wie, że decyduje się działać przeciw prawu i wie, że może ponieść konsekwencje
Kiedy możemy się sprzeciwić prawu? I nigdy, i zawsze. Kiedy był stan wojenny należałam do silnie działającej konspiracji, ale byłam też matką dwóch małych dziewczynek. U mnie był punkt zbiorczy bibuły, przychodzili ludzie... i dziś się zastanawiam: jak to jest możliwe że godziłam się na sytuację, że mogli mnie aresztować, a moje córki zabrać do domu dziecka? Było to możliwe, bo był to stan wyższej konieczności. Moim zdaniem teraz jesteśmy w stanie wyższej konieczności. Potrzebne jest to, aby każdy z nas, na ile czuje w sobie siłę, znał granicę swojego kompromisu.

Pytanie, które zadaje sobie wielu aktorów - czy grać w teatrze telewizji czy protestować? Należę do mniejszości, która uważa że nie należy brać udziały. Ale oczywiście kontrargumenty istnieją. W demokracji można wypowiadać posłuszeństwo obywatelskie, jeśli się czuje stan wyższej konieczności.

15:35
Rozpoczyna się rozmowa prof. Rzeplińskiego i Joanny Szczepkowskiej
Kiedy przychodzi pora na sprzeciw obywatelski?

15:35
Rzepliński: Spółki skarbu państwa są obsadzane przez osoby niekompetentne

15:28
Rzepliński: Trzeba zapewnić cztery wolności, żeby był spokój społeczny
Wg mowy o stanie państwa Roosevelta

Trzeba zapewnić cztery wolności, żeby był spokój społeczny i każda z nich jest ważna:

wolność słowa - przykład ambasador Mosbacher nakazała przestać nękania TVN
wolność religijna
wolność od nędzy - i nie miał na myśli 500+. Zadaniem państwa jest stworzenie takiej sytuacji ekonomicznej, że każdy kto znajdzie pracę, wg Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych - każdy obywatel ma wolność poszukiwania szczęścia
wolność od strachu przed własnym państwem - to moje prawo do dobrej administracji. Można się kłócić, ale zawsze mamy prawo do uczciwego procesu w sądzie

15:16
Rzepliński: Prawo do dobrej administracji oznacza, że nie boję się swojego państwa
Dobra administracja to taka, która potrafi przeprowadzić sprawne wybory i nie rozpędzać potem całej poprzedniej służby cywilnej. Służba publiczna to samo serce państwa. Członkowie korpusu służby cywilnej to ci, którzy mówią językami, znają członków rządu innych państw. Dobra administracja może funkcjonować w państwie, w którym prawo jest stanowione zgodnie z konstytucją, a nie “bez żadnego trybu”, tym bardziej kiedy to prawo łamie konstytucję. Sędzia jest nieusuwalny. Dobra to nie jest taka, w której ci którzy mają biznes muszą myśleć: “co ja będę wspierać organizajcę lewicową, jak się dowiedzą - zamkną mi firmę".

15:03
Za pół godziny do prof. Rzeplińskiego dołączy aktorka Joanna Szczepkowska
Co to jest dobra administracja? Czy to taka, która kupuje głosy wyborców?

14:55
W Hali Debat rozpoczyna się wykład “Prawo każdego do dobrego państwa”, który wygłosi prof. Andrzej Rzepliński, g.15
Andrzej Rzepliński to polski prawnik, profesor nauk prawnych, nauczyciel akademicki, profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, w latach 2010–2016 prezes Trybunału Konstytucyjnego.

 

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych