14:01
Agnieszka Holland: - Mam dla was złą wiadomość
Prawda jest mniej atrakcyjna od fake newsów. One są skonstruowane tak, by wywołać emocje. Prawda jest bardziej skomplikowana.
13:31
Maia Mazurkiewicz, Front Europejski: 50 proc. ruchu w internecie generują boty. Bardzo często nie mamy pojęcia z kim dyskutujemy w internecie.
- Jeśli nie mamy wiedzy, fake newsy z internetu bierzemy za prawdę. Trudno to weryfikować też, bo my przez tydzień dostajemy tyle informacji co nasi przodkowe przez całe życie - Maia Mazurkiewicz
13:21
- Tylko jakościowe i niezależne dziennikarstwo jest lekarstwem na dezinformację - mówi Agnieszka Holland.
Publiczność nagradza wypowiedź brawami.
Agnieszka Hollnad: Stajemy się bezradni, gdy mamy do czynienia z korupcją mediów, tchórzostwem władzy i obojetnością społeczeństw. W takiej atmosferze, ci którzy propagują nieprawdę zwyciężają, ona sie rozszerza i nie ma instytucji, która postawiłyby temu tamę. Rola mediów jest tu podsatawowa, ale ona zmieniła się w stadium rewolucji internetowej.
13:02
Rozpoczyna się spotkanie z Agnieszką Holland w strefie społecznej ECS godz. 13
Debata dotyczy wpływu botów na nasze życie. Udział biorą Wojciech Przybylski, redaktor naczelny Visegrad Insight, Maia Mazurkiewicz - Front Europejski, Anna Gielewska, dziennikarka Wprost i Piotr Górski.
W pierwszej części debaty podyskutujemy o dezinformacji, a w drugiej dowiemy się jak rozpowszechanianie tych treści zależy od technologii, i jak wpływa to na nasze życie nie tylko politykę, np. na nasze wybory konsumenckie.
Agnieszka Holland tłumaczy termin inżynierii społecznej i czy jest on podobny do reżyserii. Holland: Reżyserię uprawia każda władza, bo chodzi o przyciągniecie do projektu jak najwięszej liczby ludzi. I demokratyczna i autorytarnym. Propaganda, używanie fakenewów jest postawownym narzędziem uprawania polityki od bardzo dawna.