• Start
  • Wiadomości
  • Na Wyspie Sobieszewskiej zapłonął wirtualny płomień Europejskiego Jamboree

Na Wyspie Sobieszewskiej zapłonął wirtualny płomień Europejskiego Jamboree

W dniu, w którym miało się rozpocząć Europejskie Jamboree 2020, na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku zapłonęło wyjątkowe ognisko – Virtual Campfire. Wszystko po to, aby pokazać, że nadzieja na wspólne spotkanie ponad 22 tys. skautów i przewodniczek z całego świata nie zgasła. Do zobaczenia za rok!
28.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Multimedialne widowisko Virtual Camp tylko na kanale youtube obejrzało ponad 3,5 tys. osób
Multimedialne widowisko Virtual Camp tylko na kanale youtube obejrzało ponad 3,5 tys. osób
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

We wtorkowy wieczór, 28 lipca rozpocząć się miało Europejskie Jamboree na Wyspie Sobieszewskiej, na którym spotkałoby się ponad 22 tys. młodych ludzi: skautów i przewodniczek z 80 związków skautowych z całego świata.

Plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa - wydarzenie przełożono na kolejny rok (teraz jego nazwa to European Jamboree 2020+1), ale jego organizatorzy ze Związku Harcerstwa Polskiego postanowili przypomnieć, co miało wydarzyć się tego dnia w Gdańsku.

Na Wyspie o godz. 20 w miejscu światowego zlotu zapłonęło więc ognisko, które rozpaliła czwórka harcerzy - Zuzanna, Martyna, Ignacy i Marcel. Następnie - dzięki transmisji - płomień wirtualnie dotarł do skautów i przewodniczek na świecie (stąd nazwa wydarzenia - Virtual Campfire).

Zanim jednak Virtual Campfire zapłonął, pokazano sekwencję podniebnych zdjęć Gdańska i Wyspy Sobieszewskiej. Później, w filmowym materiale archiwalnym z 1907 roku przypomniano twórcę skautingu sir Roberta Badenpowella, polskich harcerzy z 1935 roku i ujęcia z historycznych jamboree, by w końcu, w symbolicznych ujęciach, ukazać, jak harcerze niosą płomień idei skautingu od źródła rzeki w górach na Pomorze i w końcu do Gdańska. Tu sztafeta ognia dotarła m.in. do Stoczni Gdańskiej, Europejskiego Centrum Solidarności, na wieżę Ratusza Głównego Miasta, by w końcu trafić na miejsce, w którym miało odbyć się Europejskie Jamboree - na Wyspę Sobieszewską. 

 

 

Podczas globalnego wirtualnego ogniska harcerze rozmawiali o tym, jak mogą zaangażować się na rzecz swoich lokalnych społeczności w myśl hasła “Myśl globalnie, działaj lokalnie”, które towarzyszyć będzie European Jamboree 2020+1.

W trakcie wydarzenia oddano wirtualnie głos Johannesowi z Zimbabwe, który opowiedział o programie edukacyjnym tamtejszych skautów dotyczącym wykorzystania energii solarnej. Po nim głos zabrała Monica z Kolumbii, liderka projektu “Książki dla wszystkich” (Books for All), w ramach którego skauci organizują zbiórki książek dla lokalnych bibliotek w najodleglejszych zakamarkach swojego kraju. Polskim głosem wśród “wirtualnych gości” wydarzenia była Magdalena Noszczyk, która w WWF Polska odpowiada za projekty edukacyjne i - jak przyznała - to właśnie 20 lat działalności w ZHP i zainteresowania sprawami środowiska zawiodły ją do tej globalnej fundacji. 

W półgodzinnym widowisku umieszczono także teledysk do piosenki napisanej specjalnie dla Europejskiego Jamboree w Gdańsku.

Na zakończenie w kadrze, oprócz prowadzących wydarzenie, pojawiła się także grupa organizatorów Jamboree i wszyscy razem wznieśli okrzyk: - Czekamy na was w 2021 roku!

Wydarzenie odbyło się w języku angielskim.

Transmisję odtworzyć można na kanale Youtube Europejskiego Jamboree.

 

Płomień Europejskiego Jamboree skautowego zapłonie we wtorek na Wyspie Sobieszewskiej i (wirtualnie) na całym świecie

 

TV

Siedziba Centrum Treningu Umiejętności Społecznych wyremontowana