We wtorkowy wieczór, 28 lipca rozpocząć się miało Europejskie Jamboree na Wyspie Sobieszewskiej, na którym spotkałoby się ponad 22 tys. młodych ludzi: skautów i przewodniczek z 80 związków skautowych z całego świata.
Plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa - wydarzenie przełożono na kolejny rok (teraz jego nazwa to European Jamboree 2020+1), ale jego organizatorzy ze Związku Harcerstwa Polskiego postanowili przypomnieć, co miało wydarzyć się tego dnia w Gdańsku.
Na Wyspie o godz. 20 w miejscu światowego zlotu zapłonęło więc ognisko, które rozpaliła czwórka harcerzy - Zuzanna, Martyna, Ignacy i Marcel. Następnie - dzięki transmisji - płomień wirtualnie dotarł do skautów i przewodniczek na świecie (stąd nazwa wydarzenia - Virtual Campfire).
Zanim jednak Virtual Campfire zapłonął, pokazano sekwencję podniebnych zdjęć Gdańska i Wyspy Sobieszewskiej. Później, w filmowym materiale archiwalnym z 1907 roku przypomniano twórcę skautingu sir Roberta Badenpowella, polskich harcerzy z 1935 roku i ujęcia z historycznych jamboree, by w końcu, w symbolicznych ujęciach, ukazać, jak harcerze niosą płomień idei skautingu od źródła rzeki w górach na Pomorze i w końcu do Gdańska. Tu sztafeta ognia dotarła m.in. do Stoczni Gdańskiej, Europejskiego Centrum Solidarności, na wieżę Ratusza Głównego Miasta, by w końcu trafić na miejsce, w którym miało odbyć się Europejskie Jamboree - na Wyspę Sobieszewską.
Podczas globalnego wirtualnego ogniska harcerze rozmawiali o tym, jak mogą zaangażować się na rzecz swoich lokalnych społeczności w myśl hasła “Myśl globalnie, działaj lokalnie”, które towarzyszyć będzie European Jamboree 2020+1.
W trakcie wydarzenia oddano wirtualnie głos Johannesowi z Zimbabwe, który opowiedział o programie edukacyjnym tamtejszych skautów dotyczącym wykorzystania energii solarnej. Po nim głos zabrała Monica z Kolumbii, liderka projektu “Książki dla wszystkich” (Books for All), w ramach którego skauci organizują zbiórki książek dla lokalnych bibliotek w najodleglejszych zakamarkach swojego kraju. Polskim głosem wśród “wirtualnych gości” wydarzenia była Magdalena Noszczyk, która w WWF Polska odpowiada za projekty edukacyjne i - jak przyznała - to właśnie 20 lat działalności w ZHP i zainteresowania sprawami środowiska zawiodły ją do tej globalnej fundacji.
W półgodzinnym widowisku umieszczono także teledysk do piosenki napisanej specjalnie dla Europejskiego Jamboree w Gdańsku.
Na zakończenie w kadrze, oprócz prowadzących wydarzenie, pojawiła się także grupa organizatorów Jamboree i wszyscy razem wznieśli okrzyk: - Czekamy na was w 2021 roku!
Wydarzenie odbyło się w języku angielskim.
Transmisję odtworzyć można na kanale Youtube Europejskiego Jamboree.
Płomień Europejskiego Jamboree skautowego zapłonie we wtorek na Wyspie Sobieszewskiej i (wirtualnie) na całym świecie