Jak sprawdzić, które ulice są czyszczone?
Mechaniczne czyszczenie ulic ruszyło w Gdańsku 23 marca. Obecnie trwa piąty tydzień sprzątania, który rozpoczął się 16 kwietnia, a zakończy się w sobotę, 22 kwietnia. Czyszczonych jest teraz 212 ulic.
Przyjęty budżet Gdańska na rok 2023 - na czasy inflacji, drożyzny i wysokich cen energii
Harmonogram czyszczenia ulic można poznać na stronie internetowej GZDiZ. Spółka w każdy piątek umieszcza tam aktualny terminarz z nazwami ulic i datami, gdzie można się spodziewać pojazdów z charakterystycznymi szczotkami.
Tam, gdzie nie można działać ze sprzętem, do akcji wkraczają pracownicy wyposażeni takie narzędzia, jak miotły, grabie i szufle. Piach, resztki trawy i inne zanieczyszczenia usuwane są z utrzymywanych przez GZDiZ ciągów pieszych, dróg rowerowych, przystanków komunikacji, parkingów, kładek, tuneli czy schodów terenowych.
Jak zgłaszać się po worki na odpady?
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przypomina, że nie nadzoruje, ani nie koordynuje działań związanych z odbiorem odpadów komunalnych od mieszkańców oraz z lokali użytkowych.
Selektywnie zebrane liście oraz odrębnie zebrane inne zanieczyszczenia (np. pozimowy piasek), uprzątane przez właścicieli nieruchomości z chodników przyległych do drogi publicznej, będą odbierane przez zarząd tej drogi. Odpady, zgromadzone w workach, winny być wystawione w pasie drogowym w sposób nieutrudniający poruszania się pieszym i pojazdom. Potrzebę odbioru worków zgłasza się do Gdańskiego Centrum Kontaktu za pośrednictwem adresu e-mail: kontakt@gdansk.gda.pl lub nr tel. 58 52 44 500.
Jak zgłaszać różne interwencje?
Interwencje dotyczące przepełnionego kosza na śmieci, zanieczyszczonego chodnika, martwego zwierzęcia, martwego, rannego lub chorego ptaka lub nieodśnieżonej drogi będącej w utrzymaniu GZDiZ można zgłaszać całodobowo przez siedem dni w tygodniu za pośrednictwem Gdańskiego Centrum Kontaktu pod numerem telefonu 58 52 44 500 lub mailowo pod adresem: kontakt@gdansk.gda.pl