Na takiej trąbce grał XVIII-wieczny gdański trąbomistrz. Replikę zamówiło Muzeum Gdańska

W Muzeum Gdańska zaprezentowało replikę XVIII-wiecznej trąbki Johanna Stritzke, trąbomistrza gdańskiego w latach 1730-1739. Muzealnicy planują przywrócenie do gdańskiej audiosfery dźwięków towarzyszących życiu dawnych mieszkańców. W przyszłości instrument zadebiutuje na płycie z utworami kompozytorów związanych z dawnym Gdańskiem. Instrument zrekonstruował Graham Nicholson z Wielkiej Brytanii.
03.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy mężczyznę grającego na trąbce. Jest ubrany w ciemny sweter i błękitną koszulę z krawatem. Trąbka, którą gra, jest udekorowana czerwoną frędzlą. Na pierwszym planie widoczny jest sztandar biało-czerwony, zdobiony wizerunkami dwóch lwów po obu stronach czerwonego tarczowego herbu z białym krzyżem. Mężczyzna stoi w pomieszczeniu, za nim widzimy obrazy w złotych ramach i część okna.
Dr. Paweł Hulisz z Tubicinatores Gedanenses gra na replice XVIII-wiecznej gdańskie trąbki w dniu 54 urodzin Muzeum Gdańska
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Replika i oryginał XVIII- wiecznej gdańskiej trąbki

- Z okazji 54. urodzin naszego Muzeum oddajemy naszemu miastu replikę historycznego gdańskiego instrumentu. To bodajże pierwsza tego typu inicjatywa podjęta przez muzea w Polsce - powiedział Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska podczas publicznej prezentacji repliki. - Dzięki inicjatywie dr. Pawła Hulisza przygotowaliśmy trąbkę Johanna Stritzke, jednego z gdańskich trąbomistrzów, którzy działali i tworzyli instrumenty w naszym mieście. Wiemy, że Stitzke wykonał dla miejskiej kapeli przynajmniej dwa takie instrumenty, ale nie zachowały się do czasów obecnych. W rezultacie, po kwerendzie i przygotowaniu, ze wsparciem i przychylnością dr Anety Oborny, dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, udało się nam nie tylko przygotować replikę instrumentu, ale też zaprezentować w Gdańsku jego oryginał.

Instrument wykonany przez trąbomistrza we Wrocławiu w 1749 roku będzie można zobaczyć do 29 kwietnia w Ratuszu Głównego Miasta w godzinach otwarcia wystawy stałej. Najbliższa prezentacja towarzyszącej mu repliki przypadnie 26 kwietnia 2024 roku, podczas otwarcia Koszar Napoleońskich przy Twierdzy Wisłoujście.   

Zanim odlecisz - wykonaj selfie z królem. Figura Zygmunta II Augusta na lotnisku

Na zdjęciu jest mężczyzna w średnim wieku, który trzyma trąbkę. Ubrany jest elegancko w jasno-brązową marynarkę w kratę, białą koszulę w paski i ciemnobrązową kamizelkę. Ma na sobie również krawat z czerwonymi i zielonymi wzorami. Trąbka ma klasyczny złoty kolor i jest przyozdobiona czerwoną frędzlą.
Instrument wykonał Graham Nicholson z Wielkiej Brytanii
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Ile czasu zajmuje wykonanie repliki trąbki?

Trąbka, która została zaprezentowana po raz pierwszy 2 kwietnia, jest wykonana z mosiądzu, z elementami pokrytymi srebrem. Towarzyszy jej flara, czyli haftowany proporzec z herbem Gdańska, trzymanym przez dwa lwy. Instrument wykonał Graham Nicholson z Wielkiej Brytanii. Muzyk - trębacz jest autorytetem wśród rekonstruktorów instrumentów historycznych.

Flarę odtworzyła, na podstawie najstarszej gdańskiej chorągwi ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, Aleksandra Kucharska z Narodowego Muzeum Morskiego.

- Bez zastanowienia przyjąłem zaproszenie od dr. Hulisza, który chciał przywrócić Gdańskowi zapomniane tradycje muzyczne. Sam przy tym dowiedziałem się, jak wielu kompozytorów tworzyło utwory na zamówienia tutejszych władz miasta. To jest nie do pomyślenia ile wspaniałej muzyki zachowało się w Waszych archiwach. Muzyki, która u nas nie jest znana - mówił podczas prezentacji Graham Nicholson. - Dotychczas świat wiedzy muzycznej na Zachodzie kończył się na Norymberdze, która dawniej była centrum wytwarzania trąbek, głównie na potrzeby wojska. Działający we Wrocławiu i Gdańsku Stritzke był niezwykłym fachowcem, a do tego, tak jak jego ojciec, pięknie zdobił swoje instrumenty. Na podstawie wzorca z Szydłowca odtworzyłem zdobienia, sygnowałem instrument. W porozumieniu z muzealnikami zamieniłem jedynie datę i miejsce powstania instrumentu na Gdańsk i 2024. Trąbki to piękne instrumenty i wprawnemu konstruktorowi ich przygotowanie zgodnie z dawnymi technikami zajmuje od około dwóch tygodni do miesiąca. 

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z PREZENTACJI TRĄBKI

45 milionów dla Gdańska na remont XVII-wiecznych zabudowań Zespołu Sierocińca

Trębacze miejscy działali w Gdańsku już od początku XV wieku

Inicjatorem przygotowania repliki trąbki Johanna Stritzke jest Paweł Hulisz, doktor nauk muzycznych, znany z zespołu muzyki dawnej Tubicinatores Gedanenses. Muzyk ma na swoim koncie kilka płyt, w tym projekty solowe. Występuje również często z carillonistami, w tym z Moniką Kaźmierczak, carillonistką Gdańska.

- Najstarsza wzmianka o trębaczach w Gdańsku pochodzi z 1400 roku, ale dopiero od XIX wieku występowali oni i grali utwory razem z carillonami. Rola trębaczy w dawnych miastach ewoluowała. Początkowo dźwięki trąbki (a tych podstawowych było 16) sygnalizowały różne zdarzenia, np. zagrożenie, czy rozpoczęcie danej części wydarzenia miejskiego. Instrument zwracał uwagę podczas zgromadzeń - opowiadał dr Paweł Hulisz. - Dopiero później członkowie kapeli miejskiej grali podczas uczt i ważniejszych wydarzeń, które odbywały się w Dworze Artusa oraz w przestrzeni miasta. Moją ambicją od początku było, żeby replika tego instrumentu była tylko początkiem przywracaniu Gdańskowi jego dawnej audiosfery. We współpracy z Muzeum Gdańska planujemy nagrania historycznych sygnałów, a następnie utworów dawnych kompozytorów w formie płyty. Instrument będzie towarzyszył też niektórym wydarzeniom, np. podczas Jarmarku św. Dominika.

Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn grających na trąbkach. Stoją na schodach Ratusza Głównego Miasta z kamienną balustradą. Pierwszy trębacz jest bliżej, ubrany w czarny sweter i błękitną koszulę, trzyma trąbkę z czerwoną frędzlą. Drugi mężczyzna jest w tle i również gra na trąbce. Widoczne są także fragmenty nut umieszczonych na stojaku na nuty. Atmosfera wydaje się być luźna i publiczność na dole zdaje się słuchać muzyki lub oglądać występ.
Inauguracyjna publiczna prezentacja trąbki została wykonana przez dr. Pawła Hulisza z Tubicinatores Gedanenses z przedproża Ratusza Głównego Miasta
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Muzea z Szydłowca i Poznania wsparły inicjatywę Muzeum Gdańska

Przygotowanie repliki było możliwe dzięki dwóm muzeom, które przechowują oryginalne instrumenty muzyczne. W Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu przechowywana jest wykona w 1749 roku we Wrocławiu trąbka Johanna Wilhelma Stritzke. Z kolei w Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu przechowywany jest instrument Johanna Christopha, ojca gdańskiego trąbomistrza.

Muzeum Gdańska dziękuje dr Anecie Oborny, dyrektorce MLIM w Szydłowcu oraz Patrykowi Frankowskiemu z MIM w Poznaniu za pomoc w badaniach oraz udostępnienie instrumentów do celów badawczych i prezentacji.

Inauguracyjna publiczna prezentacja trąbki została wykonana przez dr. Pawła Hulisza z Tubicinatores Gedanenses z przedproża Ratusza Głównego Miasta.

Na zdjęciu jest zbliżenie na dzwon trąbki, który ma ozdobne grawerunki. Instrument ma ciepły, złoty odcień. Grawerunki zdobiące dzwon to kwiatowe motywy i ornamenty, co dodaje elegancji temu przedmiotowi. Tło jest rozmyte i ciemne, co pozwala skupić całą uwagę na detalach instrumentu.
Data i miejsce powstania instrumentu - 2024, Gdańsk
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Prof. Rafał Wnuk został p. o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej

Johann Wilhelm Stritzke

Johann Wilhelm Stritzke (XVIII wiek), trąbomistrz. Syn trąbomistrza Johanna Christopha (Georga) Stritzkego z Wrocławia. Notowany w Gdańsku od około 1730 do 1739 r., około 1749 r. działał już we Wrocławiu. Jego powrót Wrocławia był najpewniej podyktowany śmiercią ojca i odziedziczeniem rodzinnego warsztatu. Róg Stritzkego z 1734 roku wzmiankowano w Gdańsku w 1872 roku, dwie trąbki z 1736 roku wzmiankowano w inwentarzu kapeli kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu posiada jego trąbkę naturalną z 1749 roku, sygnowaną: „Johann Wilhelm Stritzke in Breslau”. Jego róg sygnowany „1739 Danzig” pokazano na wystawie muzycznej w Muzeum Miejskim w Gdańsku w 1937 roku.

oprac. IB

TV

Wieczór dla tramwaju widmo