• Start
  • Wiadomości
  • Otwarcie Biblioteki Oliwskiej! Na początek spotkanie z pisarką

Otwarcie Biblioteki Oliwskiej spotkanie z pisarką Elżbietą Cherezińską

We wtorek, 30 stycznia 2018 roku, nastąpiło ponowne otwarcie Biblioteki Oliwskiej, która przeszła gruntowny remont. Na ponad 300 metrach kwadratowych przestrzeni znajdzie się osobna część dla dzieci i młodzieży, wypożyczalnia książek i strefa relaksu. Powrócą spotkania autorskie i mnóstwo innych atrakcji. Pierwszego dnia z czytelnikami spotka się Elżbieta Cherezińską, autorka popularnych książek historycznych.
29.01.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Elżbieta Cherezińska jest autorką bestsellerowego cyklu Odrodzone królestwo


Biblioteka Oliwska to najstarsza wypożyczalnia książek w powojennym Gdańsku. Dwa lata temu obchodziliśmy jej 70-lecie. Nie od razu jednak księgozbiór znalazł się w budynku przy ul. Opata Rybińskiego 9. Adres aktualny jest od października 2000 roku, ale zanim tu trafiono, wypożyczalnia przeprowadzała się aż siedmiokrotnie.

Jutro kończy się remont Bilioteki, pierwszy tak poważny od 17 lat. Gdańscy czytelnicy zyskają kolejne nowoczesne miejsce do kulturalnego spędzania czasu.

Remont rozpoczął się w lipcu 2017 roku od pakowania księgozbioru, które stało się okazją do przejrzenia, selekcji i uzupełnienia go o nowości.  

- Księgozbiór powiększył się do 23 tys. woluminów, w tym aż 2 tys. audiobooków - mówi Czaja z WIMBP. - Zmieniło się też prawie wszystko. Mamy odświeżone ściany, nowe meble, stanowiska komputerowe, ale też na nowo zaaranżowaną przestrzeń. Dzieci i dorośli znajdą tu osobne, wydzielone miejsca do pracy na miejscu.

Nowa przestrzeń daje możliwość organizowania warsztatów i zajęć cyklicznych dla dzieci, a dorośli będą mogli przeczytać codzienną prasę przy porannej kawie.

Powrócą też spotkania autorskie. Pierwsze odbędzie się w dniu otwarcia biblioteki, we wtorek 30 stycznia 2018 roku, o godz. 18, z pisarką Elżbietą Cherezińską.

- Mamy mnóstwo nowości i bardzo bogatą ofertę dla czytelników, nie zaprzestaliśmy też naszej działalności kulturalnej, która od wielu lat jest bardzo bogata - wyjaśnia Iwona Jarentowska, kierowniczka oliwskiego oddziału Biblioteki. - Rozpoczniemy spotkaniem z Elżbietą Cherezińską, która pisze znakomite i bardzo popularne powieści historyczne, a następnego dnia o godz. 18 zapraszamy na spotkanie z prozaikiem Ignacym Karpowiczem. Luty również zapowiada się bardzo interesująco.

Ignacy Karpowicz opowie o swojej najnowszej książce 'Miłość'


Elżbieta Cherezińska jest autorką bestsellerowego cyklu "Odrodzone królestwo", a Karpowicz jednym z najciekawszych współczesnych pisarzy, autorem takich powieści jak ”Cud”, „Balladyny i romanse”, „Sońka”, „Miłość”.

Do WiMBP należy 120 tysięcy czytelników. Biblioteka Oliwska należy do pierwszej trójki najczęściej odwiedzanych bibliotek w Gdańsku, oprócz biblioteki Manhattan i Biblioteki Głównej na Targu Rakowym.

- Filia oliwska jest bardzo ważna, bo obsługuje nie tylko Oliwę, ale też Osowę, w której nie ma domów kultury i bibliotek - tłumaczy Czaja.

Na co jeszcze warto czekać w najbliższym czasie? W Bibliotece Oliwskiej na nowo działać zacznie Gdański Klub Poetów - 16 lutego odbędzie się promocja antologii gdańskich poetów wydanej przez Klub we współpracy z miastem i biblioteką. Powrócą to również Łowcy Słów. W czwartek, 22 lutego, czas na spotkanie w ramach Oliwskiego Klubu Kryminału z autorem Tomaszem Hildebrandtem.

Nowością będzie cykl “Drogą mniej uczęszczaną”, który poprowadzi Iwona Dębska. To okazja do poznania osób, które mają nietypowe pasje. Zaproszeni goście opowiedzą, co ich motywuje. Pierwsze spotkanie już 28 lutego - z Iloną Wiśniewską, a 23 marca kolejne - z Elżbietą Kinowską. 

Elżbieta Cherezińska - pisarka i teatrolożka. Autorka bardzo popularnych powieści historycznych. Zadebiutowała napisaną wspólnie z Szewachem Weissem literacką biografią ambasadora - Z jednej strony, z drugiej strony. Następnie wydała powieść opartą na materiale faktograficznym z getta łódzkiego Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum. Jej kolejne powieści to dwa duże cykle: Północna droga - której akcja rozgrywa się w Skandynawii na przełomie X i XI wieku oraz Odrodzone Królestwo - opowiadające o końcu rozbicia dzielnicowego w Polsce. Pasje związane z polskim średniowieczem kontynuowała w Grze w kości, będącej opowieścią o Bolesławie Chrobrym i dwutomowej historii jego siostry, królowej Świętosławy Hardej i Królowej. Poza średniowieczem, w krąg zainteresowań Cherezińskiej wchodzi II wojna światowa o której traktuje powieść Legion i dzieje Europy w XIX wieku opowiadane w monumentalnym Turnieju cieni.

Spotkanie odbęzie się we wtorek, 30 stycznia 2018 roku, o godz. 18.

Ignacy Karpowicz — jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy. Autor sześciu powieści (Niehalo, Cud, Gesty, Balladyny i romanse, ości, Sońka). Laureat Paszportu „Polityki” 2010 za powieść Balladyny i romanse, nominowany wcześniej do tej nagrody za Niehalo (2006). Otrzymał cztery nominacje do Nagrody Literackiej NIKE za Gesty (2009), Balladyny i romanse (2011), ości (2014) oraz Sońkę (2015). Jest felietonistą magazynów „Charaktery”, „Polityka”, „Dziennik Opinii” oraz recenzentem „Gazety Wyborczej”. W listopadzie 2017 roku ukazała się jego najnowsza powieść pt. „Miłość”.

Spotkanie odbęzie się w środę, 31 stycznia 2018 roku, o godz. 18.

Bilioteka Oliwska będzie otwarta dla czytelników od środy, 31 stycznia od godz. 9. 

Najlepszy prezent? Książka! Podpowiadamy, co czytają najchętniej gdańszczanie

"Dotyk". Nowa powieść gdańskiego autora Tomasza Hildebrandta

TV

Zabawa na miejskim Sylwestrze w Jarze Wilanowskim