Na Jarmark św. Dominika lepiej bez samochodu. Szkoda czasu i niepotrzebnych emocji

Ta jedna z największych w Europie impreza handlowa cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko gdańszczanek i gdańszczan, ale również turystów. Przybywając na jarmark, warto skorzystać z komunikacji miejskiej lub opcji Park&Ride. Miasto wprowadza dodatkowe rozwiązania, które powinny usprawnić ruch w Śródmieściu, w tym dodatkowy parking dla odwiedzających jarmark.
29.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu drewniane domki czyli kramy jarmarkowe z wystawionym towarem, przed nimi przechodzi kilkanaście osób, które przyglądają się towarom
Nie przyjeżdżaj na jarmark samochodem. Do centrum Gdańska dojedziesz komunikacją miejską. Możesz też zostawić auto przy stadionie, a stamtąd dojechać dedykowaną linią autobusową
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Dużo deszczu w Gdańsku i... bardzo duże zainteresowanie jarmarkiem

Sezon wakacyjny w naszym mieście oznacza zatłoczone bardziej niż zwykle centrum Gdańska, a co za tym idzie - dłuższe stanie w korkach i problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego. Największe kłopoty mogą pojawić się w czasie trwania Jarmarku Św. Dominika. Należy pamiętać, że impreza ta stale się rozwija. Pojawiają się nowe strefy przeznaczone na różne, nie tylko handlowe aktywności. Parkingi na ul. Targ Węglowy oraz w rejonie Bramy Żuławskiej, do 20 sierpnia, przeznaczone są do wyłącznego użytku mieszkańców Śródmieścia.

Jarmark od lat cieszy się ogromną popularnością, ale w tym roku frekwencja jest wyjątkowo wysoka, na co wpływ ma m.in. deszczowa pogoda. Dlatego organizatorzy konsekwentnie namawiają wszystkich, którzy planują wizytę na tej imprezie plenerowej, aby skorzystali z innych niż samochód sposobów dojazdu. Jednocześnie wprowadzane są kolejne usprawnienia, które powinny upłynnić ruch w centrum Gdańska. 

Skorzystaj z Park&Ride

Kierowcy, którzy chcą wybrać się na Jarmark św. Dominika, mogą zostawić swój samochód na parkingu przy stadionie w dzielnicy Letnica - przy Polsat Plus Arenie Gdańsk, i dojechać do centrum Gdańska specjalnym autobusem. Parking dostępny jest codziennie w godzinach 9-21, a koszt opłaty parkingowej to 15 zł dla posiadaczy aktywnej Karty Mieszkańca i 30 zł dla pozostałych użytkowników. Specjalne autobusy kursują co 30 minut w godzinach otwarcia parkingu, a przejazd jest bezpłatny. Na opcji Park&Ride korzystają nie tylko kierowcy, ale również uczestnicy ruchu w centrum miasta oraz jego mieszkańcy. Ruch w tym rejonie jest wówczas mniejszy, dzięki czemu przemieszczanie się jest krótsze i przyjemniejsze. Zmniejsza się także natężenie poziomu spalin, a rozgrzane przez letnie temperatury pojazdy nie generują tak dużej ilości ciepła. Zmniejszona liczba samochodów na jezdni to także mniejszy hałas.

W weekend rzemieślnicy będą rządzić Ołowianką - warto zajrzeć

Działania służb

Na terenie Jarmarku pojawiły się dodatkowe patrole Straży Miejskiej. Funkcjonariusze pilnują porządku głównie w okolicach ul. Na Piaskach oraz Św. Ducha.

Z kolei funkcjonariusze Policji, oprócz swoich standardowych działań realizowanych dotychczas na Jarmarku, w sytuacjach kryzysowych będą ręcznie sterowali ruchem w rejonie ulic Łagiewniki, Gnilnej oraz Rybaki Górne i Wałowej. W razie konieczności, jeżeli taką potrzebę zgłosi Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, samochody nie będą wpuszczane na Targ Drzewny od strony Huciska. 

Mat. Urząd Miejski w Gdańsku

Dokąd za potrzebą? Podpowie aplikacja z listą publicznych toalet w Gdańsku

Dodatkowy parking

Na trasach dojazdowych do Śródmieścia pojawiły się tablice zmiennej treści, na których wyświetlany jest komunikat: „Utrudnienia w ruchu - omijaj centrum” i znak zatoru drogowego. Kierowcy jadący na Jarmark mogą napotkać trzy takie tablice: na Trakcie Św. Wojciecha, na Podwalu Przedmiejskim (na wysokości ul. Chmielnej) oraz na ul. Elbląskiej (na wysokości ul. Miałki Szlak). Żeby ułatwić dotarcie na Polsat Plus Arenę Gdańsk, gdzie zorganizowano parkingi działające w opcji Park&Ride, przy skrzyżowaniach prowadzących do stadionu zamontowano specjalne kubiki informacyjne. Wskazują drogę i zachęcają do skorzystania z tej opcji.

W piątek, 28 lipca, uruchomiony został dodatkowy parking przy ul. Zawodników przy stadionie żużlowym. Parking ten znajduje się blisko ul. Długie Ogrody. To właśnie tam swoje stoiska mają kolekcjonerzy. Jest to doskonałe wręcz miejsce do pozostawienia samochodu, dla wszystkich, którzy będą dojeżdżać na Jarmark od strony Stogów czy Olszynki. To kolejny parking dostępny w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru, na którym występują utrudnienia w ruchu.

Lokalizacje parkingów w okolicach Śródmieścia można sprawdzić na mapie, która jest już dostępna w aplikacjach Jestem z Gdańska oraz Karta Turysty. Za pośrednictwem tych aplikacji Gdańska Organizacja Turystyczna udostępnia wiele praktycznych informacji, które ułatwiają funkcjonowanie na terenie Gdańska, nie tylko podczas Jarmarku Św. Dominika. 

Grand Prix Jarmarku św. Dominika 2023 przyznane

Hulajnoga tylko żeby dojechać

Na czas trwania Jarmarku św. Dominika operatorzy wprowadzają w aplikacjach mobilnych całkowity zakaz ruchu i parkowania hulajnóg w obszarze imprezy. To efekt wspólnych działań przedstawicieli służb miejskich i operatorów hulajnóg współdzielonych, udostępnianych na terenie Gdańska. Sytuacje związane z zagrożeniem bezpieczeństwa spowodowane przez nieodpowiednie rozstawianie lub parkowanie hulajnóg można zgłaszać przez aplikację mobilną Gdańskiego Centrum Kontaktu.

Oprac. KG

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę