Tradycyjne wsparcie dla rodzin
Centrum mieści się przy ulicy Radnej 3/2 w Gdańsku i należy do gdańskich zasobów komunalnych. Prace budowlane które w nim przeprowadzono to m.in. zmiana układu ścian wewnętrznych, montaż schodów stalowych z platformą, wykonanie wejścia od strony podwórza, wymiana stolarki, renowacja stropu i wyposażenie wnętrz. Dzięki tym zmianom lokal jest nie tylko przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i do działalności Centrum Wsparcia i Terapii Rodzin, ale stał się miejscem do którego przychodzi sie z przyjemnością.
- Miasto prowadzi projekty rewitalizacyjne od lat, ich historia sięga roku 2004, kiedy powstał pierwszy gminny program rewitalizacyjny - przypomniała Ewa Pielak, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gdańska. - Realizujemy łącznie cztery duże projekty rewitalizacyjne. To miejsce przy ulicy Radnej 3 jest również częścią wielkiego projektu rewitalizacji Dolnego Miasta, Starego Przedmieścia i Placu Wałowego. Remont siedziby centrum to pierwsze zadanie, które się dokonało. Lokal jest przekazany organizacji pozarządowej, a przed nami wiele kolejnych zadań rewitalizacyjnych nie tylko na obszarze Dolnego Miasta.
Jak przypomniał Kamil Krajewski, koordynator Centrum Wspierania i Terapii Rodzin miało swój "zaczyn" w siedzibie przy ulicy Toruńskiej na Dolnym Miescie w Gdańsku prowadzonej przez Fundację Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA.
- Tam od 2010 roku realizowaliśmy projekt "FOSA na Dolnym Mieście" - powiedział Kamil Krajewski. - Czyli wsparcie dla rodzin z problemami, objęliśmy wtedy pomocą prawie 200 rodzin, przeprowadziliśmy prawie 300 warsztatów dla mieszkańców m.in. akademię umiejętności rodzicielskich, socjoterapeutyczno-komputerowy program dla młodzieży, dla dziewcząt koło wsparcia "Power Girl". To byl dobry, fajny czas dla mieszkańców i dla nas.
Unijny grant na działania społeczne pozwolił na stworzenie Centrum Wsparcia i Terapii Rodzin, ale w lokalu przy ulicy Radnej rodziny otrzymają też wsparcie dzieki innego rodzaju projektom.
- Rodziny nadal potrzebują tradycyjnych form pomocy - dodaje Kamil Krajewski. - Oddziaływania psychoterapeutycznego, wsparcia umiejętności rodzicielskich, ale też pomocy psychiatrów, terapeutów uzależnień, interwenta kryzysowego. Chcemy też w ramach centrum działać na rzecz późnych adolescentów i rodzin, które dopiero startują w życie, to program dla osób w wieku od 16 do 26 lat, chcemy w ten sposób zainwestować w przyszłość tego rejonu.
Masz kłopt z dzieckiem, rozwodzisz się? Idź do FOSY
Działalność Centrum Wsparcia i Terapii Rodzin przy ul. Radnej jest skierowana do dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Szczególną opieką otoczone są rodziny z trudnościami opiekuńczo-wychowawczymi. Rekrutację prowadzi się też wśród borykającej się z różnego rodzaju problemami młodzieży i młodych dorosłych. Każda osoba może liczyć na opracowaną tylko dla niej indywidualną ścieżkę reintegracji.
- Masz problem z dzieckiem? Idziesz do Fosy. Rozwodzisz się? Idź do Fosy - mowi Alina Kaszkiel-Suska szefowa Fundacji FOSA, która prowadzi centrum przy Radnej. - Kojarzymy się mieszkańcom z pomocą psychologiczną, a psycholog dziś to nie ujma, nie wstyd, ludzie mają więcej odwagi i chęci do poprawy życia. Matka przyprowadza do nas dziecko, okazuje się, że sama ma problem, a i z ojcem też coś jest nie tak. Wystarczy jeden członek rodziny z problemem, a to rzutuje na wszystko. Czy mamy sukcesy? W większości przypadków, jak dziecko utrzyma się w szkole i skończy ją, jak rodzina chodzi na spotkania, na grupy wsparcia, jak chce pracować nad zmianą, jak bardziej się rozumieją. Nawet jak przyjdą na kilka spotkań do nas, ziarno zostaje zasiane.
W Centrum można korzystać z konsultacji psychologicznych, pedagogicznych i terapii grupowej. W planach są też m.in. treningi umiejętności społecznych dla młodych osób mających trudności w budowaniu trwałych relacji. Uczestnicy zajęć otrzymują też pomoc w rozwiązywaniu problemów rodzinnych, wynikających z wieku dorastania czy rówieśniczych. W lokalu przy ul. Radnej będzie też prowadzony punkt interwencji kryzysowej, w którym będzie można skorzystać z natychmiastowej pomocy psychologicznej, a także z poradnictwa socjalnego i prawnego.
Remont centrum to jedno z działań w ramach dofinansowanego ze środków unijnych projektu rewitalizacji Dolnego Miasta, Placu Wałowego i Starego Przedmieścia. FOSA działa na Dolnym Mieście od 2010 roku, od 2017 roku swoją działalnością obejmuje także Stare Przedmieście. Fundacja zapewnia rodzinom z tego terenu wielospecjalistyczne wsparcie - to przede wszystkim konsultacje wspierające mieszkańców w ciężkich sytuacjach i działania integrujące lokalną społeczność.
Czytaj także:
Dostępna w Gdańsku: wyjątkowa metoda wsparcia psychologicznego dla rodzin
Osoby z zaburzeniami psychicznymi pod dobrymi skrzydłam