• Start
  • Wiadomości
  • Wrzeszcz Dolny. Nowa inicjatywa: do niedzieli ulica Wajdeloty jest deptakiem

Wrzeszcz Dolny. Nowa inicjatywa: do niedzieli ulica Wajdeloty jest deptakiem

Od czwartku do niedzieli wyłączony z ruchu będzie fragment ul. Wajdeloty od ronda im. Güntera Grassa do ul. Grażyny. Restauratorzy wykorzystają tę przestrzeń do poszerzenia ogródków gastronomicznych, ustawiając stoliki zgodnie z wymaganiami sanitarnymi. O tym czy taki układ będzie obowiązywał również w sezonie letnim, zadecydują mieszkańcy. Już niedługo do ich skrzynek pocztowych trafi ankieta dotycząca tego tematu.
11.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ulica Wajdeloty. Rewitalizacja ulicy Wajdeloty otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich we współpracy ze Związkiem Miast Polskich
Rewitalizacja ulicy Wajdeloty otrzymała pierwszą nagrodę w X edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną w Polsce (2016 r.)

fot. Mateusz Ochocki / KFP

 

Budzenie Żaka - kawiarnia jest już czynna, czas na kino, galerię i teatr

 

Czasowa zmiana organizacji ruchu na ul. Wajdeloty to odpowiedź na postulaty restauratorów, którzy apelowali do władz Gdańska o umożliwienie wystawienia ogródków gastronomicznych przed swoimi lokalami. 

Dzięki wyłączeniu fragmentu ul. Wajdeloty z ruchu pojazdów w dniach 11-14 czerwca, ogródki będą mogły stanąć na chodniku i zatokach postojowych, a piesi będą mogli spacerować jezdnią – tak, jak na ul. Piwnej. Więcej przestrzeni dla lokali pozwoli na spełnienie obowiązujących wymagań sanitarnych, m.in. utrzymania dystansu między stolikami.

 

Nocne oblicze Wajdeloty. Prace na Wajdeloty zaczęły się w 2013 roku i zakończone zostały pod koniec 2014 roku. Koszt realizacji inwestycji wyniósł blisko 10 mln zł
Prace na Wajdeloty rozpoczęły się w 2013 roku i trwały do końca 2014 roku. Koszt realizacji inwestycji wyniósł blisko 10 mln zł
fot. Mateusz Ochocki / KFP

 

Zamknięcie dla ruchu samochodów ul. Wajdeloty na odcinku od ronda im. Güntera Grassa do skrzyżowania z ul. Grażyny będzie wiązało się ze zmianami organizacji ruchu w tym rejonie. Polegać one będą na:

- Odwróceniu ruchu jednokierunkowego na ul. Aldony. Będzie tam obowiązywał kierunek od ronda im. Güntera Grassa do ul. Lelewela. Umożliwi to kierowcom dojazd do ulic Wallenroda oraz Grażyny.

- Na ul. Wallenroda zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy z możliwością dojazdu do bramy budynku przy ul. Wajdeloty 23.

Takie zasady ruchu pojazdów będą obowiązywały od 11 do 14 czerwca
Takie zasady ruchu pojazdów będą obowiązywały od 11 do 14 czerwca
mat. GZDiZ


Znaki informujące o zmianach w organizacji ruchu, m.in. o wprowadzonych zakazach zatrzymywania na poszczególnych ulicach pojawiły się już od czwartku 4 czerwca. Ruch na ul. Wajdeloty przywrócony zostanie rano w poniedziałek, 15 czerwca.

Czy wprowadzone pilotażowo zmiany w organizacji ruchu w rejonie ul. Wajdeloty będą obowiązywały także w sezonie letnim - lipcu i sierpniu - ostatecznie zadecydują mieszkańcy czterech okolicznych ulic (Aldony, Konrada Wallenroda, Wajdeloty i Grażyny), którzy zaopiniują projekt biorąc udział w specjalnej ankiecie. W ciągu najbliższych dwóch tygodni w ich skrzynkach pocztowych znajdą się stosowne numerowane formularze.

Wynik tej ankiety będzie dla sprawy kluczowy, bowiem część mieszkańców ul. Wajdeloty i okolicznych ulic nie jest zadowolona z tej inicjatywy, ok. 300 osób podpisało się pod protestem.

Opinię w kwestii proponowanej zmiany wyrażą również radni dzielnicy Wrzeszcz Dolny.

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej