• Start
  • Wiadomości
  • Na Cmentarzu Łostowickim uczcij ofiary "operacji polskiej” NKWD

Gdańszczanie pamiętają. Przyjdź na Cmentarz Łostowicki oddać cześć ofiarom "operacji polskiej” NKWD

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zaprasza do udziału w uroczystości upamiętniającej polskie ofiary NKWD w latach 1937-1938. Mija 86 lat od dnia, gdy na polecenie Stalina rozpoczęto ludobójstwo przeciwko Polakom: w sumie zamordowano 111 tysięcy osób, kolejne dziesiątki tysięcy uwięziono w łagrach. Gdańska uroczystość rozpocznie w piątek, 11 sierpnia 2023 roku, o godzinie 12.00, na Cmentarzu Łostowickim - u stóp kamienia upamiętniającego ofiary „operacji polskiej” NKWD. 
10.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia dwóch żołnierzy na warcie przy pomniku Golgota Wschodu na Cmentarzu Łostowickim, wokół nich są liczne biało-czerwone flagi
Uroczystości patriotyczne na Cmentarzu Łostowickim odbywają się co roku i z różnych okazji. Ma to także związek z pochodzeniem co najmniej 15 proc. gdańskich rodzin z dawnych polskich Kresów wschodnich. Czczona jest m.in. pamięć oficerów WP zamordowanych w ramach zbrodni katyńskiej, polskiej ludności wysłanej na Sybir w roku 1940, ofiar zbrodni w Ponarach k. Wilna i "operacji polskiej" NKWD z lat 1937-38
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

PROGRAM UROCZYSTOŚCI: 

  • godz. 11.45 - spotkanie uczestników uroczystości przy kamieniu upamiętniającym ofiary „operacji polskiej” NKWD 1937-38 (w pobliżu pomnika Golgoty Wschodu)
  • godz. 12:00 - odtworzenie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej
  • wystąpienia oficjalne 
  • modlitwa  
  • złożenie kwiatów  
  • odtworzenie hymnu sybirackiego 
  • zakończenie uroczystości 

Organizatorami uroczystości są: Miasto Gdańska, Gdańska Rodzina Katyńska, Związek Sybiraków Oddział Gdańsk.

Zło, które powraca. W Dzień Sybiraka gdańszczanie modlili się o pokój pod Golgotą Wschodu

Polskie ofiary sprzed 1939 roku

Gdańsk co roku dba o pamięć ofiar totalitaryzmów - w tym setek tysięcy mieszkańców polskich Kresów, zamordowanych po zajęciu tych ziem przez ZSRR na początku II wojny światowej. 

Osobną kategorię stanowią Polacy zamordowani jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, w ramach tzw. “operacji polskiej” NKWD w latach 1937-38. Chodzi w głównej mierze o osoby, które po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej i zawarciu pokoju ryskiego w 1921 roku, pozostały mieszkańcami terenów przyznanych Sowietom - całymi rodzinami zdecydowali się zostać tam, gdzie mieli swoje domy i “małe ojczyzny”. Kilkanaście lat później zostali wzięci na celownik przez stalinowski aparat represji. 

Mija 83. rocznica drugiej masowej zsyłki Polaków na Sybir. - Wydawało się, że historia nie powtórzy się

Na warcie stoją dwie osoby w mundurach policjant i harcerka. Na lewo od nich znajduje się czarny marmurowy obelisk z napisami poświęconymi ofiarom akcji polskiej NKWD w latach 1937-1938
Warta honorowa przy kamieniu upamiętniającym ofiary "operacji polskiej" NKWD. Zdjęcie z ubiegłorocznej uroczystości na Cmentarzu Łostowickim
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Stalinowskie czasy wielkiego terroru

Tzw. “operacja polska” NKWD rozpoczęła się od rozkazu Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR z 11 sierpnia 1937 roku. W ciągu niespełna półtora roku na śmierć skazano i zabito ponad 111 tys. Polaków. Prawie 29 tysięcy wysłano do łagrów. Byli to przede wszystkim mieszkańcy radzieckich republik w Ukrainie i Białorusi. Ponad 100 tysięcy Polaków deportowano z tych ziem do Kazachstanu i na Syberię.

Pamięć i przestroga. Gdański hołd dla ofiar zbrodni w Ponarach w czasie II wojny światowej

Były to szczytowe lata “wielkiego terroru”, w których Stalin doprowadził do eksterminacji dużej części mniejszości narodowościowych, a także grup społecznych (duchowieństwo, oficerowie Armii Czerwonej). Siły NKWD przeprowadziły “operacje” przeciwko Rosjanom, Ukraińcom, Białorusinom, Żydom, Finom, Estończykom, Łotyszom, Ormianom, Grekom, Bułgarom, Chińczykom, Koreańczykom, Niemcom. Jednak to działania przeciwko ludności polskiej były zakrojone na największą skalę: zamordowani Polacy stanowili 44,9 proc. ofiar wszystkich czystek narodowościowych przeprowadzonych w tym czasie przez NKWD.

W ZSRR, w latach 1937-38, w zorganizowany sposób zamordowano 750 tys. osób, ponadto około 1 miliona uwięziono i wysłano do łagrów, gdzie wiele z nich zmarło.

TV

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało-Czerwona na Górze Gradowej