Na al. Grunwaldzkiej zamiast chodnika blisko tysiąc roślin. Za kilka tygodni będzie… różowo

Zamiast szarej, smutnej kostki chodnikowej - estetyczne, zielone przestrzenie. Od kilku dni jest ładniej i przyjemniej przy głównej arterii Gdańska, na bardzo “ruchliwym” odcinku przebiegającym przez Wrzeszcz. “Rozbrukowano” bowiem blisko 300 metrów kw. chodnika, a w jego miejsce nasadzono rośliny.
04.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na pierwszym planie wielka szara donica stojąca na chodniku, w niej małe kolorowe kwiatki, w tle trawniki, a za nimi fragmenty szklanych budynków
Wzdłuż al. Grunwaldzkiej, na odcinku we Wrzeszczu chodnik musiał ustąpić, częściowo, miejsce prawie tysiącu roślinom
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Dominują róże, trzciniaki i bodziszki w kolorze różowym

Na odcinku od budynku Poczty Polskiej w kierunku centrum handlowego "Manhattan", na długości około 300 metrów, usunięto beton i kostkę chodnikową, a w ich miejsce posadzono dokładnie 985 bylin i krzewów. Najwięcej jest róż okrywowych, trzciniaków ostrokwiatowych (to rodzaj trawy) i bodziszków kanabryskich.

- Dominującym kolorem kwiatostanów  będzie róż i jego odcienie - informuje Agnieszka Kowalkiewicz, rzeczniczka Gdańskich Wód.

Zasadzono też czarny bez, odmianę Gerda, który ma bordowe liście, a także hortensję  bukietową oraz cis pośredni.

Te “zielone” prace zainicjowała Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny.

na zdjęciu chodnik, po którym idzie mężczyzna w czarnym dresie i starsza kobieta w ciepłej kurtce, po lewej fragment budynku ze schodami, po prawej widać nowe ziemne jeszcze trawniki
Nadal jest dużo miejsca dla pieszych na częściowo "rozbrukowanym" chodniku
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Strategia Miasta: więcej zieleni i retencji

Ograniczanie tzw. powierzchni uszczelnionych, w tym betonowych czy asfaltowych nawierzchni, jest jednym z działań wpisanych do programu “Zielone Miasto” w zaktualizowanej Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 plus. Zakończone właśnie prace we Wrzeszczu są też odpowiedzią na postulaty mieszkańców oraz przedstawicieli sektora prywatnego, którzy chcą, by ulica stała się bardziej przyjazna. Co ważne, nowe nasadzenia to nie jedyne działania w ramach tego projektu. Obniżono bowiem i odpowiednio wyprofilowano krawężniki, dzięki czemu część wody deszczowej z chodnika będzie spływać do nowych zieleńców, odciążając tradycyjną sieć kanalizacyjną. Obniży to także koszty utrzymania roślin związane z ich nawodnieniem. Takie obiekty, tzw. mikroretencji, sprawdzają się zarówno w okresach suszy, jak i intensywnych opadów: przejmują nadmiar wody i magazynują ją na czas niedoboru. Tworzą korzystny mikroklimat, znacząco obniżając temperaturę w upalne dni.

 Budowa basenu we Wrzeszczu w tym roku. Będzie gotowy jesienią 2026 r.

Dwa tygodnie prac, efekty za kilka tygodni

Za realizację projektu “rozbrukowania” fragmentu chodnika na al. Grunwaldzkiej odpowiedzialne były dwie miejskie jednostki: Gdańskie Wody i Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Prace trwały około 2 tygodni. 

“Rozbruki” przy al. Grunwaldzkiej kosztowały 300 tys. złotych. W tej cenie usunięto i zutylizowano beton, wykonano nowe obrzeża chodnika oraz wysepki dla osób parkujących samochody tuż przy ciągu pieszym, a także kupiono wymienione wyżej rośliny.

Pierwsze rozbruki we Wrzeszczu wykonano trzy lata temu

Zakończone właśnie prace były też kontynuacją działań podejmowanych we Wrzeszczu w 2021 roku. Tym razem rozszerzono “rozbruki”, które wykonano przed 3 laty, i w ramach których posadzono wówczas 15 miłorzębów dwuklapowych ze środków Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny. 

Gdzie kolejny zieleniec? Zaproponuj w GZDiZ

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni wskazuje do przekształcenia w zieleńce te miejsca, w których możliwe jest poprawienie retencji, zwiększenie liczby miejsc zacienionych czy wzbogacenie przestrzeni o tereny zielone. Co ważne, zmiany te nie mogą wpływać negatywnie na ruch pieszy.

Mieszkańcy mogą przekazywać swoje propozycje do takich rozwiązań mailowo: gzdiz-pp@gdansk.gda.pl. Każde takie zgłoszenie zostanie przeanalizowane przez pracowników GZDiZ pod kątem możliwości jego realizacji.

TV

Każdy może pomóc