• Start
  • Wiadomości
  • Na 100-lecie urodzin Mariana Kołodzieja - wystawa w Wybrzeżu, wspomnienia przyjaciół w NCK, film dokumentalny w ECS 

Na 100-lecie urodzin Mariana Kołodzieja - wystawa w Wybrzeżu, wspomnienia przyjaciół w NCK, film dokumentalny w ECS 

Marian Kołodziej, jeden z najwybitniejszych polskich scenografów teatralnych i filmowych, autor papieskich ołtarzy, 6 grudnia 2021 roku obchodziłby 100 urodziny. Z tej okazji w foyer Starej Apteki Teatru Wybrzeże obejrzeć możemy wystawę prac artysty - wernisaż w poniedziałek, 6 grudnia, a Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na Wieczór wspomnień - w piątek, 10 grudnia. Z kolei 20 grudnia w ECS pokaz filmu dokumentalnego "Marian Kołodziej. Tajemnica artysty".
04.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
TROPEM KOŁODZIEJA
TROPEM KOŁODZIEJA
mat. TW

 

 

“Marian Kołodziej. 50 lat w Teatrze Wybrzeże” - taki tytuł ma wystawa, której wernisaż odbędzie się w foyer Starej Apteki w poniedziałek, 6 grudnia, o godz. 16.00. Znajdą się na niej zdjęcia ze spektakli, projekty scenografii, a także oryginalne kostiumy. Słowo o artyście wygłosi Małgorzata Abramowicz z Muzeum Narodowego w Gdańsku, która współpracowała z artystą w ostatnich latach jego twórczości. Wstęp na wystawę jest wolny. 

 

W piątek, 10 grudnia, o godz. 17.00 Nadbałtyckie Centrum Kultury zorganizuje wydarzenie poświęcone Marianowi Kołodziejowi. W Sali Mieszczańskiej NCK odbędzie się Wieczór wspomnień, przygotowany wspólnie z Fundacją Ars Sine Qua Non. W spotkaniu wezmą udział przyjaciele i współpracownicy Mariana Kołodzieja: prof. Józef Borzyszkowski, Krzysztof Gordon, Małgorzata Abramowicz i ks. Krzysztof Niedałtowski. 

Po wieczorze nastąpi otwarcie wystawy prac Mariana Kołodzieja (godz. 18.30). Zobaczymy na niej satyryczne portrety znanych postaci pomorskiej kultury i życia publicznego - Kołodziej rysował je przez lata. 

Wystawa będzie czynna od 11.12 2021 do 10.01.2022, w godz. 9:00-18:00.

 

Zespół Nadbałtyckiego Centrum Kultury przygotował też stronę internetową poświęconą artyście: www.mariankolodziej.pl. Znajdziemy tam informacje o życiu i twórczości Mariana Kołodzieja, ale przede wszystkim wirtualną galerię satyrycznych jego prac.

W księgarni NCK możemy też nabyć albumy z pracami twórcy wydane przez NCK:

clipboard01

 

Z kolei w poniedziałek, 20 grudnia, Video Studio Gdańsk zaprasza na przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego "Marian Kołodziej. Tajemnica artysty" w reżyserii Anny Marii Mydlarskiej. Projekcja o godz. 18.00 w Europejskim Centrum Solidarności. Po projekcji dyskusja. 

 

Marian Kołodziej w 2007 roku
Marian Kołodziej w 2007 roku
fot. Mateusz Ochocki / KFP

Marian Kołodziej urodził się 6 grudnia 1921 roku w Raszkowie koło Ostrowa Wielkopolskiego. Zmarł 13 października 2009 roku w Gdańsku. 

Był malarzem i scenografem - jednym z najwybitniejszych w Polsce. Po zakończeniu wojny ukończył Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i związał się z Teatrem Wybrzeże. Debiutował w Gdańsku w 1951 roku, przygotowując scenografię do spektaklu Wiktora Biegańskiego “Korzenie sięgają głęboko” Arnauda D'Usseau i Jamesa Gowa oraz werystyczną oprawę plastyczną do sztuki “W stoczni” Leopolda Rybarskiego tego samego reżysera. W Wybrzeżu pozostał już do emerytury. Jego żoną była aktorka Teatru Wybrzeże Halina Słojewska.

Kołodziej współpracował na scenie i w kinie z najwybitniejszymi reżyserami tamtych lat: m.in. Zygmuntem Hübnerem, Jerzym Jarockim, Jerzym Golińskim, Adamem Hanuszkiewiczem, Kazimierzem Kutzem, Stanisławem Różewiczem czy Januszem Morgensternem.

Zrealizował około 200 scenografii w teatrach dramatycznych i operowych w Polsce oraz tysiące kostiumów. Jego prace wyróżniały się malarskością i barokowym przepychem. Olśniewające plastyczne wizje potrafiły nawet przyćmić przedstawienie, a mniej wyrazistym reżyserom - narzucić interpretację spektaklu. 

W latach 80. Kołodziej współpracował z kościołem - zaprojektował słynny ołtarz-żaglowiec “Okręt Kościoła”, który stanął na gdańskiej Zaspie w 1987 roku podczas papieskiej pielgrzymki. Jego autorstwa był też ołtarz na sopockim hipodromie z 1999 roku.

Artysta pożegnał się ze sceną Teatru Wybrzeże w 2000 roku wystawą “Zdarzyło mi się w Gdańsku. Szkicownik starego scenografa”. Rok później zorganizowano kolejną ekspozycję pt. “Zdarzyło mi się w Gdańsku. Szkicownik starego scenografa. Akt drugi z epilogiem”.    

Dopiero pod koniec życia powrócił do dramatycznych przeżyć z czasów wojny. Jako młody chłopak brał udział w tworzeniu tajnej organizacji harcerskiej. Aresztowany, więziony i przesłuchiwany przez Gestapo, trafił w 1940 roku, pierwszym transportem do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Otrzymał numer 432. Został wyzwolony w 1945 roku. Dopiero ciężka choroba spowodowała, że w latach 90. zajął się tym tematem. Rysunki, które wtedy powstały zawarł w albumie “Labirynty Mariana Kołodzieja”, wydanym w 2003 roku.

Miasto uhonorowało artystę wielokrotnie: od 1997 był Honorowym Obywatelem Miasta Gdańska, w 2010 roku jego imieniem nazwano jedną z ulic w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice, w 2015 roku na ścianie domu przy ul. Mariackiej 11/13 (gdzie od 1970 mieszkał i tworzył) odsłonięto poświęconą mu tablicę pamiątkową. W tym roku 12 listopada imię Mariana Kołodzieja otrzymał gdański tramwaj Pesa Jazz Duo nr 1079

Artysta otrzymał też wiele prestiżowych nagród - w 2006 roku Złoty Medal Gloria Artis - Zasłużony Kulturze.

Największy zbiór prac Mariana Kołodzieja znajduje się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia.

 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!