• Start
  • Wiadomości
  • Muzyka z gdańskich wież. Tradycja Jarmarku św. Dominika powraca od 27 lipca

Muzyka z gdańskich wież. Tradycja Jarmarku św. Dominika powraca od 27 lipca

Szósta edycja projektu „Turmmusik” powraca do Gdańska w ramach Jarmarku św. Dominika. To oznacza, że w poniedziałki i czwartki lipca oraz sierpnia odbywać się będą parady trębaczy, którzy z wież kościoła św. Katarzyny, kościoła św. Jana oraz Ratusza Głównego Miasta, przy akompaniamencie gdańskich carillonów, wykonywać będą utwory nawiązujące do tradycji dawnej muzyki.
20.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
trębacz w dawnym stroju na wieży, w tle dachy i wieżyczki
„Turmmusik” to cykl wakacyjnych koncertów muzyki z gdańskich wież. Nawiązuje do dawnych tradycji muzycznych
mat. Tubicinatores Gedanenses

Nie tylko Męskie Granie. Ruszają koncerty w ramach Jarmarku św. Dominika

Długa gdańska tradycja

Projekt „Turmmusik. Muzyka z gdańskich wież” nawiązuje do dawnych tradycji muzycznych Gdańska. Piszczkowie wieżowi muzykowali z gdańskich wież już w... XV wieku. 

- Byli to zaprzysiężeni strażnicy miejscy, zrzeszeni w cechu o nazwie Turmpfeiferdienst - urząd piszczków miejskich. Grali na wieżach kościoła Najświętszej Maryi Panny i św. Katarzyny. W końcu XVI wieku dołączył do nich trzeci piszczek, grający na wieży kościoła św. Jana - mówi Paweł Hulisz z Tubicinatores Gedanenses.

Jak wyjaśnia, obowiązkiem trębaczy było ostrzeganie, witanie fanfarami dostojnych gości i ogłaszanie godzin zamknięcia bram miasta. Dodatkowo piszczkowie na wieży kościoła św. Katarzyny co pół godziny grali krótkie hejnały, a co godzinę dłuższą melodię.

- Prawdopodobnie były to pieśni religijne. Ponadto w pogodne dni niedzielne i święta mieli przygrywać na wieży kościoła - dodaje Paweł Hulisz.

Proste sygnały piszczków przekształciły się szybko w bardziej kunsztowną muzykę, zwaną Turmmusik. Zadaniem muzyków było spełnianie funkcji heroldów i towarzyszenie poselstwom, a także odtrąbianie edyktów i postanowień Rady Miejskiej. Uczestniczyli oni również, już jako trębacze polowi, w wyprawach wojennych. Od połowy XVI wieku poza graniem na wieży strażnicy sprawowali muzyczną służbę na chórze kościelnym.

W sobotę zaczyna się Jarmark św. Dominika. O nowościach i zmianach mówi Andrzej Bojanowski, prezes MTG

Czterech trębaczy, bębniarz i carillonista

Tubicinatores Gedanseses to zespół złożony z czterech trębaczy oraz bębniarza: Pawła Hulisza, Piotra Kowalkowskiego, Emila Miszka, Filipa Pysza i Pawła Szewczyka. Wykonają oni serię 20-minutowych koncertów, złożonych z utworów z repertuaru gdańskiego i europejskiego. Tym z wież kościoła św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta towarzyszyć będą carillony, instrumenty złożone z dzwonów, na których zagra Monika Kaźmierczak.

- Co najmniej od połowy XIX wieku na wieży kościoła św. Katarzyny muzykom wieżowym towarzyszyć zaczął carillon, którego historia w tej wieży sięga 1738 roku – dodaje Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, carillonistka miejska. - Turmmusik jest jednym z ciekawszych projektów. Nie tylko angażuje widzów podczas barwnych parad. Nasz projekt, który powstał z inicjatywy Tubicinatores Gedanenses, propaguje dawne tradycje muzyczne, w tym kulturę carillonową. Koncerty z małymi przerwami odbywają się od 1561 roku, gdy powstał carillon na wieży Ratusza Głównego Miasta. Gdańsk jest jedynym mieście w Polsce, w którym te wyjątkowe instrumenty wciąż wpisują się w rytm życia mieszkańców.

sześcioosobowy zespół muzyczny
Tubicinatores Gedanenses to gdański kwartet, którego muzycy używają trąbek naturalnych i kotłów historycznych. Z grupą współpracuje carillonistka Monika Kaźmierczak
mat. Tubicinatores Gedanenses

Harmonogram niezwykłych koncertów

Muzycy w asyście krzykacza miejskiego będą paradować ulicami Starego i Głównego Miasta wieczorami wraz z rekonstruktorami historycznymi z Garnizonu Gdańsk oraz Kompani Kaperskiej w każdy poniedziałek i czwartek na trasie:

  • wieża kościoła św. Katarzyny (godz. 17:30)
  • wieża kościoła św. Jana (godz. 18:45)
  • wieża Ratusza Głównego Miasta (godz. 20:00)

Pierwsza z parad i koncertów odbędzie się w czwartek, 27 lipca. Kolejne odbędą się w poniedziałki: 31 lipca i 27 sierpnia, oraz czwartki: 3 i 10 sierpnia.

Organizatorzy: Polskie Stowarzyszenie Carillonowe, Miasto Gdańsk, Tubicinatores Gedanenses. Partnerzy: Muzeum Gdańska, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Jarmark św. Dominika, Garnizon Gdańsk, Kompania Kaperska. Koncerty zostały dofinansowane przez Miasto Gdańsk.

Oprac. AO

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask