• Start
  • Wiadomości
  • Muzyczna uczta pod gołym niebem, tłumy w pięknej scenerii Parku Oliwskiego

Muzyczna uczta pod gołym niebem, tłumy w pięknej scenerii Parku Oliwskiego

Ponadczasowe kompozycje Mozarta, świetni muzycy i wybitny dyrygent - to już tradycja, że koncert inauguracyjny w Parku Oliwskim odbywający się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana okazuje się sukcesem. Wie o tym doskonale trójmiejska publiczność.
25.08.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jak co roku Park Oliwski na czas festiwalu opanowały barwne postaci z epoki Mozarta.

Koncerty odbywające się w ramach festiwalu Mozartiana po pierwsze są okazją, żeby zwiedzić zabytkowy gdański park w godzinach nocnych i odkryć jego spokojniejsze, bardziej kameralne oblicze - po drugie są niepowtarzalną szansą, żeby usłyszeć genialne kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu najlepszych muzyków z całego świata. I to za darmo.
 

Plenerowa scena znów stanęła na dziedzińcu Pałacu Opatów, w samym sercu Parku Oliwskiego.

Koncert inaugurujący tegoroczne wydarzenia festiwalu w Parku Oliwskim, odbył się w środę, 24 sierpnia. Na plenerowej scenie ustawionej na dziedzińcu Pałacu Opatów wystąpiła krakowska Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, najmłodsza orkiestra profesjonalna w Polsce, ale należąca do czołowych zespołów wykonujących muzykę symfoniczną.


Tomasz Gajewski fenomenalnie wykonał swoje partie w Koncercie D-dur na puzon i orkiestrę.

W ciągu zaledwie godzinnego koncertu orkiestra w pełni potwierdziła swój muzyczny kunszt. Doskonale technicznie, a jednocześnie „z sercem”, zagrała zarówno niedługi utwór Finale Molto Presto, Franciszka Lessela, będący fragmentem jednej z sześciu zaginionych symfonii tego polskiego kompozytora wzorującego się na Mozarcie, jak i czteroczęściową Symfonię nr 39 Es-dur KV 543 samego Mozarta.

W programie znalazło się także miejsce dla Koncertu D-dur na puzon i orkiestrę - utworu autorstwa ojca patrona festiwalu, Leopolda Mozarta, w którym zebranych w parku słuchaczy zachwycił Tomasz Gajewski, puzonista w Orkiestrze Opery Krakowskiej.


Gabriel Chmura - wybitna postać polskiej dyrygentury.

Nie bez znaczenia był fakt, że zespołem kierował jeden z najbardziej cenionych dyrygentów w Polsce, Gabriel Chmura. Laureat wielu prestiżowych nagród z niebywałym wyczuciem poprowadził orkiestrę, sprawiając, że koncert symfoniczny stał się widowiskiem muzycznym na najwyższym poziomie artystycznym. Muzyka w ich wspólnym wykonaniu była harmonijna i żywa, a entuzjastyczne brawa na koniec występu świadczyły o tym, że przypadła do gustu zebranej publiczności.


Zachwycające widoki w Parku Oliwskim zapewniła fontanna tańcząca do muzyki Mozarta.

Po koncercie, na tle południowej fasady Pałacu Opatów odbyło się niemniej wyczekiwane wydarzenie: pokaz fontanny do muzyki Mozarta, tym razem już nie granej na żywo. Podświetlone na różne kolory strumienie wody wyskakiwały w górę, w rytm wybrzmiewających z głośników słynnych kompozycji, m.in. „Czarodziejski flet” i Symfonia nr 40 g-moll KV 550 (tzw. Wielka Symfonia g-moll).

Także to wydarzenie przyciągnęło tłumy, wśród których szczególnie młodsi nie ukrywali zachwytu.
 

Publiczność dzielnie wyczekała do późnych godzin nocnych, żeby podziwiać tańczące strumienie wody w niezwykłej oprawie muzycznej i wizualnej.

O kolejnych wydarzeniach odbywających się w ramach XI Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, w tym o koncercie Urszuli Dudziak, który odbędzie się w piątek 26 sierpnia, czytaj:

Wielkie atrakcje na Mozartianie. Urszula Dudziak i opera pod gołym niebem



TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok