Morze, strajki, życie studenckie i inne historie. Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego otwarte

W przededniu jubileuszu 55-lecia, Uniwersytet Gdański otworzył swoje muzeum. Uroczysta inauguracja działalności nowej instytucji nastąpiła w piątek, 11 października, 2024 r. Historia uczelni opowiadana jest tu przez pryzmat losów indywidualnych bohaterów: rektora, studenta, czy uczelnianego fotografa. W sobotę, 12 października, z okazji otwarcia zaplanowano oprowadzania kuratorskie. Wstęp wolny.
11.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy trójkę elegancko ubranych osób przecinających czerwoną wstęgę, symbolicznie otwierającą nowe pomieszczenie. W tle znajdują się czarno-białe fotografie przedstawiające naukowców podczas pracy w laboratorium, a także fotograf z aparatem, dokumentujący to wydarzenie.
Symboliczne przecięcie wstęgi, od lewej: Piotr Stepnowski - rektor Uniwersytetu Gdańskiego, Marta Szaszkiewicz - dyrektorka Muzeum Gdańska oraz Damian Syjczak - szef gabinetu politycznego ministra nauki i szkolnictwa wyższego
Fot. Grzegorz Mehrig/www.gdansk.pl

Jan K. Bielecki doktorem honoris causa UG. "Kształtowały mnie gdańskie zrywy wolności"

Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego

Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego mieści się w zabytkowym Domu Opatów Pelplińskich przy ul. Bielańskiej 5, który uczelnia wyremontowała w ubiegłym roku, częściowo właśnie na potrzeby muzealne, a częściowo na potrzeby Wydziału Historycznego.

Wejście do MUG wiedzie przez hol powojennego obiektu położonego na tyłach zabytku i połączonego z nim. 

Wystawa stała jest bardzo kompaktowa - zajmuje przestrzeń nieco ponad 100 mkw. Opowieść o uczelni podzielono na pięć części: 

  • Związki Uniwersytetu z morzem;
  • Muzeum uniwersyteckie jako zjawisko;
  • Dwie poprzedniczki Uniwersytetu Gdańskiego - Wyższa Szkoła Ekonomiczna oraz Wyższa Szkoła Pedagogiczna;
  • Strajki studenckie i działalność opozycyjna;
  • Kultura uniwersytecka i życie studenckie.

GALERIA ZDJĘĆ Z OTWARCIA MUZEUM

 

Prezentowane eksponaty, dokumenty, fotografie i inne osobiste pamiątki przekazane zostały przez naukowców, studentów, pracowników i znane osobistości związane z uczelnią. Większość z tych osób odpowiedziała na otwarte zaproszenie tworzącego się Muzeum o dzielenie się pamiątkami i wspomnieniami. Część pozyskanych eksponatów to efekt własnych poszukiwań pracowników MUG, ich kontaktu z potencjalnymi darczyńcami, kolejną część zbiorów stanowią artefakty związane z nauką i nauczaniem na UG.

mężczyzna w średnim wieku mówi do mikrofonu
Prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Co zobaczymy w Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego? Zapytaliśmy dyrektorkę nowej instytucji

Nie wiek uczelni, lecz ludzie i ich historie

- Świat, który tu prezentujemy, jest z punktu widzenia muzealników światem relatywnie młodym, niespełna 55-letnim - mówił prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. - Wszak mówiący te słowa urodził się w dniu pierwszego posiedzenia senatu UG. A jednak, jak sami się Państwo przekonacie za chwilę zwiedzając wystawę, nie liczba lat stanowi siłę i wartość tych cudownych zbiorów lecz ludzie i ich historie: od pierwszych studentów i absolwentów, po pierwszych wykładowców, którzy dosłownie z całej Polski przyjeżdżali do Gdańska, by przekazywać wiedzę młodym ludziom w tym mieście, które było i jest oknem na świat naszej ojczyzny. 

Rektor zwrócił się także do darczyńców MUG, którzy licznie przybyli na otwarcie nowej instytucji: - Dla wielu z tysięcy osób, które związały się z Uniwersytetem Gdańskim, jako studenci, czy pracownicy, był to czas na tyle istotny, że przechowały pamiątki z tamtych lat w swoich domach. Dziękuję ogromnie, że zechcieliście się nimi podzielić i udostępnić.

Na zdjęciu widzimy ekspozycję muzealną, która prezentuje insygnia władzy akademickiej. Centralnym punktem jest strój rektorski, umieszczony w szklanej gablocie, składający się z czerwonej togi oraz bogato zdobionego łańcucha rektorskiego. Cała scena jest otoczona panelem informacyjnym w języku polskim, opisującym znaczenie i historię tych insygniów. Po prawej stronie widzimy zestaw czarno-białych fotografii związanych z pracą naukową, przedstawiających m.in. laborantów i wyniki badań naukowych. Całość ekspozycji wydaje się związana z historią nauki i akademickiej tradycji.
Fragment wystawy dotyczący prof. Janusza Sokołowskiego, pierwszego rektora Uniwersytetu Gdańskiego
Fot. Grzegorz Mehrig/www.gdansk.pl

Znajdź siebie w kronice studenckiej

Wystawa stała ma formę narracyjną, poszczególne wątki z rozwoju uczelni przedstawione są przez pryzmat indywidualnych ludzkich losów i osobistych pamiątek, np. prof. Janusza Sokołowskiego, pierwszego rektora Uniwersytetu Gdańskiego; Wacława Andrzejewskiego - studenta z indeksem nr 1, czy też posiadacza pierwszego dyplomu absolwenta - Cezarego Szymanka, który przybył na otwarcie Muzeum.

Ostatnia część wystawy, pokazuje, że uczelnia to nie tylko edukacja, nauka i praca, ale też szeroko pojęte życie studenckie, czas przyjaźni na całe życie i miłości. Zwiedzający znajdą tu kopie kronik studenckich pochodzących z archiwum UG. Można je swobodnie przeglądać, w poszukiwaniu zdjęć i wspomnień ze swoich czasów studenckich.

Każdy, kto chciałby podzielić się swoją historią lub skomentować wystawę, może to zrobić na specjalnych kartkach - takie same w zamierzchłych czasach przed digitalizacją służyły jako biblioteczne karty katalogowe.

Na zdjęciu widzimy kobietę stojącą przy mównicy, wygłaszającą przemówienie, najprawdopodobniej podczas uroczystości związanej z Uniwersytetem Gdańskim. W tle znajduje się charakterystyczna niebieska plansza z logo uczelni, a w drugim planie druga kobieta przygotowuje się do odczytania notatek.
Marta Szaszkiewicz, dyrektorka Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- Mam nadzieję, że pośród wszystkich historii opowiedzianych na wystawie znajdziecie Państwo swoją ulubioną. Historia Uniwersytetu Gdańskiego ma swoją bezpieczną przystań w postaci tej stałej ekspozycji, ale zespół Muzeum płynie dalej i łapie wiatr w żagle, bo to dopiero początek - podkreśliła Marta Szaszkiewicz, dyrektorka Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego. 

Co ciekawe, MUG dysponuje również 30-metrową salą zwaną laboratorium wystaw. Jest to przestrzeń na ekspozycje czasowe, także studenckie. Laboratorium zgodnie z nazwą będzie dawało możliwość spróbowania sił w przygotowaniu własnych wystaw studentom Wydziału Historycznego UG, którzy specjalizują się w muzealnictwie. 

Zdjęcie przedstawia starszego mężczyznę stojącego obok gabloty, w której znajduje się dyplom ukończenia studiów na Uniwersytecie Gdańskim. Dyplom opatrzony jest zdjęciem z młodości mężczyzny, co sugeruje, że eksponat ten jest związany z jego osobistą historią edukacyjną.
Dyplom nr 1 - Cezarego Szymanka, posiadacz dokumentu pozuje na zdjęciu
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Oprowadzania kuratorskie na początek

Z okazji otwarcia wystawy stałej w sobotę, 12 października, w godzinach 12 - 18, zespół Muzeum będzie opowiadał o eksponatach, kluczowych wątkach uczelnianej historii a także kulisach powstania samej wystawy.

Oprowadzanie będzie odbywało się w grupach kilkuosobowych, o każdej pełnej godzinie - ostatnia grupa o godz. 16.

Na wydarzenie nie obowiązują zapisy. Wstęp wolny.

Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego czynne będzie: pn. - pt. 10 - 18 oraz sob. 12 - 18. Więcej o nowej placówce na stronie Muzeum UG.

Koncepcję stałej ekspozycji opracowały Marta Szaszkiewicz i Magdalena Jaszcza z Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego; projekt wystawy - Anita Wasik; scenografia Grupa Gdyby; wydruki - Agencja Reklamowa Pixella; zabudowa drewniana - Robert Wołodźko.

TV

Mural z pierwszą na świecie sędzią żużlową oficjalnie odsłonięty