Jan K. Bielecki doktorem honoris causa UG. "Kształtowały mnie gdańskie zrywy wolności"
Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego
Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego mieści się w zabytkowym Domu Opatów Pelplińskich przy ul. Bielańskiej 5, który uczelnia wyremontowała w ubiegłym roku, częściowo właśnie na potrzeby muzealne, a częściowo na potrzeby Wydziału Historycznego.
Wejście do MUG wiedzie przez hol powojennego obiektu położonego na tyłach zabytku i połączonego z nim.
Wystawa stała jest bardzo kompaktowa - zajmuje przestrzeń nieco ponad 100 mkw. Opowieść o uczelni podzielono na pięć części:
- Związki Uniwersytetu z morzem;
- Muzeum uniwersyteckie jako zjawisko;
- Dwie poprzedniczki Uniwersytetu Gdańskiego - Wyższa Szkoła Ekonomiczna oraz Wyższa Szkoła Pedagogiczna;
- Strajki studenckie i działalność opozycyjna;
- Kultura uniwersytecka i życie studenckie.
GALERIA ZDJĘĆ Z OTWARCIA MUZEUM
Prezentowane eksponaty, dokumenty, fotografie i inne osobiste pamiątki przekazane zostały przez naukowców, studentów, pracowników i znane osobistości związane z uczelnią. Większość z tych osób odpowiedziała na otwarte zaproszenie tworzącego się Muzeum o dzielenie się pamiątkami i wspomnieniami. Część pozyskanych eksponatów to efekt własnych poszukiwań pracowników MUG, ich kontaktu z potencjalnymi darczyńcami, kolejną część zbiorów stanowią artefakty związane z nauką i nauczaniem na UG.
Co zobaczymy w Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego? Zapytaliśmy dyrektorkę nowej instytucji
Nie wiek uczelni, lecz ludzie i ich historie
- Świat, który tu prezentujemy, jest z punktu widzenia muzealników światem relatywnie młodym, niespełna 55-letnim - mówił prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. - Wszak mówiący te słowa urodził się w dniu pierwszego posiedzenia senatu UG. A jednak, jak sami się Państwo przekonacie za chwilę zwiedzając wystawę, nie liczba lat stanowi siłę i wartość tych cudownych zbiorów lecz ludzie i ich historie: od pierwszych studentów i absolwentów, po pierwszych wykładowców, którzy dosłownie z całej Polski przyjeżdżali do Gdańska, by przekazywać wiedzę młodym ludziom w tym mieście, które było i jest oknem na świat naszej ojczyzny.
Rektor zwrócił się także do darczyńców MUG, którzy licznie przybyli na otwarcie nowej instytucji: - Dla wielu z tysięcy osób, które związały się z Uniwersytetem Gdańskim, jako studenci, czy pracownicy, był to czas na tyle istotny, że przechowały pamiątki z tamtych lat w swoich domach. Dziękuję ogromnie, że zechcieliście się nimi podzielić i udostępnić.
Znajdź siebie w kronice studenckiej
Wystawa stała ma formę narracyjną, poszczególne wątki z rozwoju uczelni przedstawione są przez pryzmat indywidualnych ludzkich losów i osobistych pamiątek, np. prof. Janusza Sokołowskiego, pierwszego rektora Uniwersytetu Gdańskiego; Wacława Andrzejewskiego - studenta z indeksem nr 1, czy też posiadacza pierwszego dyplomu absolwenta - Cezarego Szymanka, który przybył na otwarcie Muzeum.
Ostatnia część wystawy, pokazuje, że uczelnia to nie tylko edukacja, nauka i praca, ale też szeroko pojęte życie studenckie, czas przyjaźni na całe życie i miłości. Zwiedzający znajdą tu kopie kronik studenckich pochodzących z archiwum UG. Można je swobodnie przeglądać, w poszukiwaniu zdjęć i wspomnień ze swoich czasów studenckich.
Każdy, kto chciałby podzielić się swoją historią lub skomentować wystawę, może to zrobić na specjalnych kartkach - takie same w zamierzchłych czasach przed digitalizacją służyły jako biblioteczne karty katalogowe.
- Mam nadzieję, że pośród wszystkich historii opowiedzianych na wystawie znajdziecie Państwo swoją ulubioną. Historia Uniwersytetu Gdańskiego ma swoją bezpieczną przystań w postaci tej stałej ekspozycji, ale zespół Muzeum płynie dalej i łapie wiatr w żagle, bo to dopiero początek - podkreśliła Marta Szaszkiewicz, dyrektorka Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego.
Co ciekawe, MUG dysponuje również 30-metrową salą zwaną laboratorium wystaw. Jest to przestrzeń na ekspozycje czasowe, także studenckie. Laboratorium zgodnie z nazwą będzie dawało możliwość spróbowania sił w przygotowaniu własnych wystaw studentom Wydziału Historycznego UG, którzy specjalizują się w muzealnictwie.
Oprowadzania kuratorskie na początek
Z okazji otwarcia wystawy stałej w sobotę, 12 października, w godzinach 12 - 18, zespół Muzeum będzie opowiadał o eksponatach, kluczowych wątkach uczelnianej historii a także kulisach powstania samej wystawy.
Oprowadzanie będzie odbywało się w grupach kilkuosobowych, o każdej pełnej godzinie - ostatnia grupa o godz. 16.
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy. Wstęp wolny.
Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego czynne będzie: pn. - pt. 10 - 18 oraz sob. 12 - 18. Więcej o nowej placówce na stronie Muzeum UG.
Koncepcję stałej ekspozycji opracowały Marta Szaszkiewicz i Magdalena Jaszcza z Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego; projekt wystawy - Anita Wasik; scenografia Grupa Gdyby; wydruki - Agencja Reklamowa Pixella; zabudowa drewniana - Robert Wołodźko.