Niezwykły okaz w Muzeum Bursztynu. Cygarniczka arcyksięcia Rudolfa - syna cesarzowej Sisi
Zgodnie z tegorocznym hasłem Europejskich Dni Dziedzictwa „Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń”, wydarzenia zaplanowane przez Muzeum Gdańska koncentrują się wokół dziejów Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku.
- W sobotę, 16 września, o godz. 11 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po Muzeum Poczty Polskiej (oddziale Muzeum Gdańska).
- W godz. 10 - 16 tego samego dnia będzie można wziąć udział w grze terenowej „Śladami Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku”. Do kart z zadaniami, które czekać będą na chętnych w muzeum, dołączony jest klucz z odpowiedziami.
- W niedzielę, 17 września, o godz. 12 spod siedziby muzeum poczty wyruszy spacer edukacyjny śladami Polaków w WMG.
O Muzeum Poczty Polskiej
Muzeum znajduje się w części historycznych pomieszczeń Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, przy placu Obrońców Poczty Polskiej 1/2.
W tym miejscu, 1 września 1939 r. pocztowcy przez wiele godzin odpierali ataki niemieckie. Większość ocalałych Obrońców została zamordowana. Wystawa w dzisiejszym muzeum opowiada historię obrony i upamiętnienia bohaterów w pocztowych mundurach.
Na ekspozycji zaprezentowano także dzieje Polaków z Wolnego Miasta Gdańska, organizowanych przez nich klubów i stowarzyszeń sportowych.
Gra terenowa „Śladami Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku”
W opisie gry czytamy: “Przeniesiecie się do czasów II Wolnego Miasta Gdańska. Był to twór polityczny powstały w wyniku traktatu wersalskiego, w ramach kompromisu między Niemcami a II Rzeczpospolitą. Polacy musieli się konfrontować z coraz bardziej wrogimi nastrojami oraz antagonistycznymi władzami miasta. W tych trudnych warunkach, pomimo przeciwności losu, zdołali jednak stworzyć pulsującą życiem społeczność, gdzie pielęgnowano kulturę, sport, edukację oraz polską tożsamość. Jak ta społeczność wyglądała? Jak Polacy sobie radzili? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w grze, w której wcielicie się w rolę nowo przybyłego do miasta polskiego agenta”.
UWAGA! W grze miejskiej nie biorą udziału edukatorzy z Muzeum Gdańska. Jest to aktywność samodzielna. Do kart z zadaniami dołączony jest klucz z odpowiedziami. Czas na przejście trasy ok. 60 minut.
Spacer edukacyjny „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku”
Na wycieczce z przewodnikiem dowiecie się, czym było Wolne Miasto Gdańsk, jak żyli i funkcjonowali w coraz bardziej wrogim wobec nich mieście Polacy, a także poznacie ich losy w pierwszych godzinach po wybuchu II wojny światowej. Początek o godz. 12, niedziela, 17 września.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
O Europejskich Dniach Dziedzictwa przeczytasz TUTAJ.