- Skracanie nazwy muzeów to trend. Przykładem może być dawne Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawy, które zmieniło nazwę na Muzeum Warszawy, czy Muzeum Historii Żydów Polskich, które przyjęło nazwę Muzeum Polin. Zmiana czeka także Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - na Muzeum Kraków - tłumaczy dr Andrzej Gierszewski z Muzeum Gdańska, czyli dawnego Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Nowa nazwa - nowa strona
Przekształcenie nazwy nastąpiło oficjalnie z końcem stycznia tego roku. Przygotowywana jest też nowa strona internetowa, która miała zacząć funkcjonować od 1 lutego, ale ze względu na problemy techniczne, pełną parą ruszy po 15 lutego. Internauci na stronie www.muzeumgdansk.pl znajdą trzy serwisy: stronę muzeum oraz dwa portale - z dziedzictwem materialnym i niematerialnym.
Strona zawiera podstawowe informacje, takie jak planer wizyt w oddziałach Muzeum, cennik, moduł rezerwacji lekcji muzealnych czy historię Gdańska. Natomiast na obu portalach „dziedzictwo-gdansk” będą umieszczane archiwalne fotografie, zdjęcia zabytków oraz nagrania audio dotyczące powojennej historii Gdańska, i scenariusze zajęć edukacyjnych. Wszystkie materiały będzie można użytkować bezpłatnie w celach niekomercyjnych.
Jak zapowiada dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski, plany muzealników sięgają jeszcze dalej. - Chcemy, aby nowa strona żyła, oraz by ludzie na nią chętnie zaglądali, a także dodawali własne treści - mówi dyrektor. - Takie funkcje będzie posiadał portal dziedzictwa materialnego, poprzez który będzie można zgłosić chęć przekazania muzeum obiektu w celu jego digitalizacji. Każdy obiekt spełniający przewidziane kryteria zostanie umieszczony na portalu wraz z informacjami o darczyńcy, jeśli tylko ten ostatni wyrazi na to zgodę. Oryginalny przedmiot zostanie zwrócony właścicielowi.
Uwaga - nowa strona już działa, ale na pełną funkcjonalność portalu trzeba będzie poczekać jeszcze kilka dni. Możliwe również, że strona chwilowo nie będzie działać w niektórych przeglądarkach. Uspokajamy - to tymczasowe, trwają jeszcze prace. Nadal działa dotychczasowy adres instytucji: www.mhmg.pl.
To nie koniec zmian
Nowa nazwa zapowiada zmiany, które w niedalekiej przyszłości czekają gdańską instytucję. - Muzeum Gdańska będzie nie tylko opowiadać o zamierzchłej przeszłości i opiekować się zabytkami. Zmiana nazwy reorientuje strategię naszego działania, stawiając w centrum miasto i jego mieszkańców - po to prezentujemy nasze eksponaty i zakupujemy, albo otrzymujemy nowe - mówi Waldemar Ossowski.
- Bez przeszłości nie ma tożsamości, którą chcemy pokazać gdańszczanom i turystom odwiedzającym nasze miasto. Bez przeszłości nie możemy patrzeć w przyszłość. Chcemy, aby nowe muzeum podejmowało się także mówienia o takich tematach w swojej działalności w zakresie charakterystycznym dla instytucji kultury - dodaje dyrektor.
Na fali zmian, do dotychczasowych ośmiu oddziałów Muzeum (Muzeum Bursztynu, Ratusz Głównego Miasta, Dom Uphagena, Dwór Artusa, Twierdzę Wisłoujście, Wartownię nr 1 na Westerplatte, Muzeum Nauki Gdańskiej oraz Muzeum Poczty Polskiej) przybędą dwa nowe - Kuźnia Wodna w Oliwie oraz… Muzeum Gdańska, nad którym muzealnicy rozpoczynają prace koncepcyjne. Ten pierwszy zostanie udostępniony czasowo jeszcze w tym roku. Tym samym instytucja będzie składała się z 10. placówek muzealnych.
- Kuźnia Wodna w Oliwie wymaga dalszych prac zabezpieczających. W ubiegłym roku GZNK zabezpieczył obiekt przed zalewaniem w wyniku nadmiernych opadów. Muzeum musi dokończyć wymianę dachu. Z tego względu obiekt będzie można zwiedzić tylko podczas specjalnych wydarzeń. W zeszłym roku Kuźnię otworzyliśmy na Noc Muzeów i na Święto Niepodległości. W tym roku będziemy w stanie udostępnić to miejsce kilka razy w czasie letniego sezonu turystycznego - tłumaczy Ossowski.
Drugi z oddziałów, Muzeum Gdańska, powstanie w ciągu kilku lat przy ulicy Rycerskiej i będzie stanowić siedzibę główną. To, jak będzie wyglądał jest na razie niewiadomą - do końca czerwca 2018 r. ma zostać rozstrzygnięty konkurs architektoniczny organizowany przez Urząd Miejski w Gdańsku. W tym samym czasie Muzeum ma wypracować scenariusz wystawy stałej. Wiadomo już też, że placówka zwróci się do gdańszczanek i gdańszczan z prośbą o przekazywanie przedmiotów związanych z historią swojego miasta.
W 2017 r. 8 oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska - dzisiejszego Muzeum Gdańska - odwiedziło blisko 380 tys. osób. Był to trzeci, najlepszy wynik frekwencyjny na Pomorzu i drugi w Gdańsku. |