Muzeum Bursztynu. Dwie nowe wystawy - za jedną odpowiada Lidia Popiel

Wystawy „Bursztyn Bałtycki. Redefinicje” i „Bursztynowe rzemiosło” od soboty, 5 października, będzie można oglądać w Muzeum Bursztynu. Będzie to okazja do tego, by podziwiać współczesne trendy w biżuterii i najlepsze prace nagrodzone w konkursie Amberif Spring 2024. Podwójny wernisaż odbędzie się o godzinie 12:00. Wstęp wolny. Kuratorką jednej z wystaw jest Lidia Popiel - znana fotografka, modelka i wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej, a także gdańska Ambasadorka Bursztynu.
03.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia wnętrze muzeum, w którym widać liczne gabloty z biżuterią i eksponatami, rozmieszczone na tle ceglanych ścian. Przeszklone gabloty są starannie oświetlone, a eksponaty, takie jak naszyjniki i pierścionki, prezentowane są w uporządkowany sposób, nadając przestrzeni elegancki i nowoczesny charakter
Nowoczesne trendy z biżuterii z bursztynu, z poszanowaniem wytwórczej tradycji, możemy podziwiać w Muzeum Bursztynu
fot. A. Grabowska / Muzeum Gdańska

Wilno w Gdańsku 2024 / Vilnius Gdanske 2024 od piątku do niedzieli. W nowej formule. PROGRAM

Cenieni bursztynnicy z Pomorza i zdolni studenci z Brukseli 

Nowa ekspozycja, zatytułowana „Bursztyn Bałtycki. Redefinicje”, prezentowana w Sali Wystaw Czasowych na parterze Muzeum Bursztynu, stanowi efekt rzemieślniczych i artystycznych poszukiwań znanych pomorskich bursztynników oraz studentów Institut Jeanne Toussaint - Parure & Bijouterie” - jednej z najstarszych jubilerskich szkół w Brukseli. 

Odwiedzający wystawę będą mogli zapoznać się ze współczesnymi trendami w biżuterii, nierzadko umiejętnie przez artystów pracujących z bursztynem bałtyckim łączonymi z tradycyjnym bursztynowym wzornictwem. Wśród projektantów, których biżuterię będzie można zobaczyć na wystawie, jest m.in. Marcin Wesołowski - Bursztynnik Roku 2020, twórca marki NAC Amber.

Na zdjęciu znajduje się elegancka bransoleta z geometrycznymi, żółtymi elementami o błyszczącej powierzchni, ułożonymi w formie przypominającej kostki. Bransoletę zdobią cienkie linie diamentów, które biegną wzdłuż krawędzi każdego z elementów, dodając jej luksusowego charakteru
Bransoleta Borga to jedno z wyjątkowych dzieł Marcina Wesołowskiego
mat. Muzeum Gdańska

- Dla Marcina Wesołowskiego bursztyn bałtycki to nie tylko materiał – to skarb, z którym pracuje z taką samą pasją, jak z diamentami, nadając każdemu projektowi niepowtarzalny charakter – zaprasza Robert Pytlos, koordynator ds. bursztynu w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - Jego ulubioną pracą jest bransoletka BORGA, w której każdy bursztynowy kubik jest starannie oszlifowany pod kątem wielkości, koloru i jakości. Całość kompozycji harmonijnie połączona z dyskretnym zapięciem, które w sprytny sposób ukrywa się w strukturze bransoletki, nie zaburzając jej czystej formy. Nazwa „Borga” symbolizuje połączenie siły i piękna natury. Pochodząca z nordyckiej tradycji, oznacza „fortecę” lub „schronienie”, co idealnie odzwierciedla istotę tej bransoletki.

W sobotę zobaczymy też prace Marcina Tymińskiego, który dwukrotnie zdobył Grand Prix – Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award (2017, 2020).

- Artysta opracował autorską metodę szlifu polimeru, nadając mu szlachetne formy. W sposób wyrafinowany łączy polimery z bursztynem bałtyckim, diamentami, srebrem i złotem - dodaje Robert Pytlos.

Kuratorką wystawy „Bursztyn Bałtycki. Redefinicje” jest Lidia Popiel - znana polska fotografka, modelka i wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej, a także Ambasadorka Bursztynu, która w Gdańsku pojawia się rokrocznie z okazji Bursztynowych Godów. To wyjątkowa impreza, organizowana z myślą o gdańskich parach, które obchodzą 44. rocznicę zawarcia małżeństwa. Podczas wydarzenia Lidia Popiel wykonuje wyjątkowym małżonkom pamiątkowe fotografie.

Po lewej kobieta z aparatem fotograficznym w rękach - po prawej para małżeńska z wieloletnim stażem
Lidia Popiel pracuje dla Gdańska już od kilkunastu lat. We wrześniu br. podczas gali Bursztynowych Godów zaarażowała w foyer Filharmonii Bałtyckiej swoje studio fotograficzne, w którym robiła zdjęcia jubileuszowym parom małżeńskim
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Brali ślub w 1980 roku. Po 44 latach przyszedł czas na Bursztynowe Gody

Najlepsi z najlepszych na Amberif Spring 2024

Natomiast w mieszczącym się na parterze Muzeum Bursztynu sklepie, który po raz pierwszy posłuży także za salę wystawienniczą, zobaczymy kilkanaście prac nagrodzonych w 21. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Złotników i Jubilerów im. Karola Kowalskiego „Bursztynowe Rzemiosło” organizowanego przez Pomorską Izbę Małych i Średnich Przedsiębiorstw.  

Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji, która odbyła się pod hasłem „Bursztynowe sny - biżuteria”, miało miejsce w czasie Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii Amberif Spring 2024.

Zobacz naszą fotorelację z Amberif Spring 2024

 

Zwycięzców wyłoniło jury w składzie: Zbigniew Stencel - Prezes Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP, Waldemar Sawa - Komisarz Konkursu, Przewodniczący Komisji Branżowej Złotników i Jubilerów przy Pomorskiej Izbie Rzemieślniczej MSP, i Waldemar Ossowski - dyrektor Muzeum Gdańska.

Konkurs i towarzysząca mu wystawa jest okazją dla szerokiej publiczności do zobaczenia z bliska efektów talentów i umiejętności zawodowych złotników oraz młodych adeptów złotnictwa, specjalizujących się w tradycyjnych i nowoczesnych technikach złotniczych.

Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie:

Kategoria juniorzy - „Bursztynowe sny - biżuteria”:

  • I miejsce - Hanna Jóźwicka za pracę „Sen twórcy”;
  • II miejsce - Maja Krynicka, za pracę „Sieci”;
  • III miejsce - Jagoda Kilar, za pracę „Morska toń”.
  • Wyróżnienia:
    • Iga Piasecka, za pracę „Rozkwit koszmaru”;
    • Karolina Siwiak, za pracę „Tajemniczy kot w świetle nocy”;
    • Ignacy Głowacki, za pracę „Zaginione miasto”;
    • Natalia Matejczyk, za pracę „Zestaw biżuterii z kwiatami”;
    • Vanessa Treppa, za pracę „W blasku księżyca”.

Kategoria seniorzy - „Bursztynowe sny - biżuteria”:

  • I miejsce - Krzysztof Konrad Bondaruk, za pracę „Bursztynowa secesja”;
  • II miejsce - Dominika Gawlak-Długosz, za pracę „Ulotność”;
  • III miejsce - Jakub Śliwowski, za pracę „Bursztynowy łapacz snów”.

Trzeci dzień targów Amberif. Finał konkursu “Bursztynowe Rzemiosło” FILM i ZDJĘCIA

Oba wernisaże w sobotę

Podwójny wernisaż nowych bursztynowych wystaw w Muzeum Bursztynu (ul. Wielkie Młyny 16) odbędzie się w sobotę, 5 października, o godzinie 12:00. Na oba wydarzenia wstęp wolny. 

Wystawa „Bursztyn Bałtycki. Redefinicje” potrwa do 11 listopada. Wystawa „Bursztynowe Rzemiosło” trwa do końca listopada. Można je oglądać bezpłatnie w godzinach pracy Muzeum Bursztynu: od poniedziałku (dzień wolnego wstępu) do niedzieli w godzinach 10:00 - 18:00 - z wyjątkiem wtorków, kiedy placówka jest nieczynna.

Noc Księgarń w sobotę. Jakie atrakcje czekają na wielbicieli literatury w Gdańsku?

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów