• Start
  • Wiadomości
  • Wiemy, kiedy Muzeum Bursztynu rozpocznie działalność w Wielkim Młynie

Już za 1,5 roku w nowej siedzibie Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie otwarta zostanie wystawa stała

Podczas konferencji „Połączeni Bursztynem” w Ratuszu Staromiejskim dyrekcje Muzeum Gdańska i Muzeum Światowego Oceanu z Kaliningradu przedstawiły szczegóły wspólnego projektu, który będą realizować przy wsparciu środków Unii Europejskiej. Gdańska część przedsięwzięcia zakłada stworzenie do 28 czerwca 2021 r. w Wielkim Młynie nowej wystawy stałej przeniesionego tam Muzeum Bursztynu.
25.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wizualizacja lasu bursztynowego
Wizualizacja lasu bursztynowego - autor A. Bocek
mat. Muzeum Gdańska


Połączeni Bursztynem

Spotkanie, które miało miejsce w poniedziałek, 25 listopada, w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej poświęcone było prezentacji wspólnego polsko-rosyjskiego projektu „Połączeni Bursztynem”. Jest on dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu współpracy transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Dwie placówki muzealne - Muzeum Gdańska oraz Muzeum Światowego Oceanu w Kaliningradzie otrzymały unijną dotację w wysokości 2 293 426, 24 EUR.

Celem wspólnego przedsięwzięcia jest ochrona dziedzictwa historycznego, naturalnego i kulturowego. Wniosek złożono w lipcu 2018 r.


Zobacz relację wideo:


Podczas spotkania Muzeum Gdańska zaprezentowało koncepcję nowej wystawy stałej, która powstanie w wyremontowanym wnętrzu Wielkiego Młyna. To właśnie do tego obiektu przeniesione zostaną zbiory Muzeum Bursztynu, które obecnie mieszczą się w Katowni (Zespół Przedbramia). Dzięki przeprowadzce prawie trzykrotnie zwiększy się powierzchnia wystawiennicza. Muzeum Bursztynu poszukiwało innego miejsca na nową siedzibę już od otwarcia w 2006 r.

Nowa wygodna przestrzeń w Wielkim Młynie będzie dostępna dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. Będzie też miejsce na prowadzenie działalności edukacyjnej. Obecnie trwają prace nad koncepcją wystawy. Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z pierwszymi wizualizacjami.

Według planów w nowym gmachu na potrzeby usługowo-gastronomiczne zostanie przeznaczona dolna kondygnacja – znajdziemy tu restauracje i sklepy z wyrobami jubilerskimi. Na pozostałych poziomach zostanie zaaranżowana wystawa stała, sala wystaw czasowych i pomieszczenia administracyjno-biurowe. Pierwsze piętro ukazywać ma bursztyn w naturze, drugie – bursztyn w kulturze.


Zobacz wizualizacje - autor A. Bocek


- W salach wystawowych w nowym Muzeum Bursztynu znajdą się najciekawsze eksponaty ilustrujące jedną z najstarszych i najciekawszych opowieści Gdańska - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - W zabytkowych murach, na dwóch piętrach w Wielkim Młynie zaprezentujemy nowoczesną wystawę z setkami eksponatów, z których co czwarty to darowizna od osób prywatnych i instytucji.

- Bursztyn to jedna z naszych marek, pod którą budujemy rozpoznawalność Gdańska, nie tylko w sensie wystaw, ale też jednej z największych imprez handlowych, promocyjnych kulturalnych jaka są Targi Amberif. Bursztyn nas połączył i mam nadzieję, że już nic nas nie rozdzieli - powiedziała obecna podczas prezentacji Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

 Połączeni Bursztynem to wspólny polsko - rosyjski projekt realizowany przez Muzeum Gdańska i Muzeum Światowego Oceanu z Kaliningradu
"Połączeni Bursztynem" to wspólny polsko - rosyjski projekt realizowany przez Muzeum Gdańska i Muzeum Światowego Oceanu z Kaliningradu
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Projekt kaliningradzki zaprezentowała Larisa Zubina, zastępca dyrektora ds. nauki Muzeum Światowego Oceanu. Rosyjscy partnerzy projektu zamierzają stworzyć niezbędną dokumentację i rozpocząć budowę Centrum Kultury Podwodnej w dawnej Państwowej Manufakturze Bursztynu w Królewcu.

- W tym roku nasze muzeum realizujemy cztery projekty współpracy transgranicznej, dwa z Polską i dwa z Litwą. Jest to dla nas nie tylko możliwość współpracy z naszymi kolegami, ale też możliwość zawierania przyjaźni między naszymi państwami - powiedział Larisa Zubina.

Wspólne bursztynowe dziedzictwo

Wspólny projekt polsko-rosyjski ma na celu udostępnienie dziedzictwa związanego ze Złotem Bałtyku dla każdego gdańszczanina i turysty. Tych ostatnich do samego Gdańska przybywa rocznie ok. 2 mln, zaś do obwodu kaliningradzkiego ok. 2,3 mln. Przed zamknięciem Małego Ruchu Granicznego z Rosją w 2016 r. nad Motławą i Pregołą ruch turystyczny był żywszy – korzystało z niego ok. 3 milionów obywateli. Mimo zamknięcia granic Muzeum Bursztynu z roku na rok poprawiało wyniki frekwencyjne. Obecnie odwiedza je blisko 100 tys. osób, a mogło by niemalże dwukrotnie więcej. Z kolei dyrekcja rosyjskiego Muzeum Światowego Oceanu przewiduje, że Centrum Kultury Podwodnej odwiedzi ok. 15 tys. zwiedzających.


Projekt „Połączeni bursztynem”
zakłada działania na łączną kwotę 2 293 426,24 EUR. Beneficjent – Muzeum Gdańska, ma do dyspozycji 1 550 009,56 EUR, z czego wkład własny to 155 000,97 EUR, a dofinansowanie ze środków UE 1 395 008,59 EUR. Partner – Muzeum Światowego Oceanu będzie zarządzać budżetem o wartości 743 416,68 EUR, z czego 74 341,66 to wkład własny, a 669 075,02 EUR dofinansowanie Federacji Rosyjskiej. Dofinansowanie Unii Europejskiej i Federacji Rosyjskiej wynosi łącznie 90% wartości projektu.


Zobacz fotogalerię z wydarzenia:




TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki